Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 22.10.2018
Educatoare:
Unitatea de învățământ:
Grupa: Mare –
Tema anuală: „Când, cum și de ce se întâmplă?”
Subtema: „Flori, parfum și culoare!”
Tema zilei: „Bună dimineața, crizantemelor”
Denumirea activitatii: Activitate integrată tip III (ADE1 + ADE2)
Tipul de activitate: însușire de cunoștințe
Mijloc de realizare: observare, modelaj
Forma de organizare: Frontal şi individual
Elemente de evaluare: observarea sistematică a activității și a comportamenului copiilor, aprecieri verbare, acordare de recompense.
Scopul activitatii integrate:
Îmbogățirea cunoștințelor despre florile de toamnă prin valorificarea experienței personale a copiilor.
Formarea deprinderii de a modela diferite flori de toamnă

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE ADE


DȘ (cunoașterea mediului): Observare comparativă: „Crizantema și tufănica”
DEC(educație plastică): „Flori de toamnă” - modelaj
Obiective operaționale:
Cognitive:
O1: Să recunoască si sa denumeasca cizantema și tufănica;
O2: Să enumere partile componente ale celor două flori;
O3: Să descrie rolul radacinii, tulpinii, frunzelor si florii crizantemei și tufănicii;
O4: Să argumenteze de ce o floare are nevoie de apă și de îngrijire.
O5: să denumească materialele de lucru necesare pentru realizarea temei propuse;
O6: să execute corect exerciţii pentru încălzirea mâinilor;
O7: să pregătească materialul de modelat(plastilina) prin frământare, rupere ;
O8: să mânuiască adecvat materialele puse la dispoziție;
O9: să urmărească cu atenţie explicaţiile şi demonstraţia realizată de educatoare;
O10: să modeleze prin miscarea translatorie a palmelor fata de planseta,apasare, adancire, miscare circulara;
O11: să lucreze curat, îngrijit pentru a păstra curățenia la măsuțe;
Afectiv-atitudinale:
O12: Să participe activ la activitatea de observare, ducând la bun sfârşit sarcinile acestuia;
O13: Să stabilească relații interpersonale pozitive;
Psiho-motorii:
O14: Să mențină poziția corectă a corpului în toate etapele activității;
O15: Să raspundă prin acțiune la cerințele formulate;
O16: Să manipuleze corect materialul didactic;
STRATEGII DIDACTICE:
Resurse procedurale: observația, conversația, explicația, demonstrația, invățarea prin descoperire.
Strategia didactică: frontal bazată pe explicație
Materiale didactice didactice: o vază plină cu crizanteme și tufănele, planșetă, plastilină, planșă model
Modalități de organizare: frontal, individual
Metode de evaluare: verificare orală, observarea curentă a comportamentului, aprecieri stimulative.
Resurse spatiale: sala de grupă
Resurse umane: Preșcolarii grupei mari și educatoarea
Bibliografie:
• Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani);
• „Ghid pentru proiecte tematice”, Bucuresti 2008
• „Ziua bună începe la întâlnirea de dimineaţă”, ed. Tehno-Art 2009
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice
Secvențe
Conținut Metode și Mijloace Forme de Evaluarea
didactice
procedee didactice organizare
Se asigură condițiile organizatorice și
psihopedagogice necesare desfășurării activității în
1.Moment Exercițiul
condiții optime. Se așează scăunelele în semicerc. Frontal
organizatoric organizatoric
Se pregătește materialul didactic necesar.

Captarea atenției se va realiza printr-un element Stimularea


O vază cu
2.Captarea surpriză: prin aducerea in sala de grupă a unei vaze cu Conversația interesului pentru
crizanteme și Frontal
atenției crizanteme şi tufănele. Copiii vor da din mână în mână activitate
tufănele
o crizantemă pe care o vor mirosi.
”-Astăzi ,vom observa şi vom compara cele doua
3.Anunțarea
flori. Vom descoperi din ce sunt formate, ce forme, ce
temei și a Conversația Frontal
culori au,cum se hrănesc plantele şi ce trebuie să facem
obiectivelor
pentru a îngriji aceste frumoase flori de toamnă.”
4.Dirijarea Activitatea va începe: fiecare copil va primi câte o Frontal
învățării crizantemă şi tufănică. În semicerc Individual Observarea
sistematică a
Copiii vor observa, manipula,pipăi, mirosi şi clasifica comportamentului
tufănelele şi crizantemele. preșcolarilor
Dirijarea învăţării se va face cu ajutorul întrebărilor: Crizantemă

-Ce sunt acestea? Tufănică

-Unde cresc crizantemele?


Observarea
-Dar tufănelele?
Aprecieri verbale
-În ce anotimp înfloresc?
-Ce fel de flori sunt ?
Vor observa comparativ la cele două plante:rădăcină , Explicaţia
tulpină, frunze, flori.
-Prin ce este fixată în pământ crizantema? Conversația
-Dar tufănica? -prin rădăcină. Copiii observa,
analizeaza si
Crizantema este floarea care anunţă venirea toamnei, verbalizeaza ceea
se mai numeşte şi floarea de aur a toamnei. ce au perceput
-Tulpina crizantemei este lungă cu frunze mari, având
o singură floare, în timp ce tufănelele au tulpina scurtă
cu frunze mici şi flori multe.
Evaluez
Sinteza parţială Conversația capacitatea
copiilor de a
- Ce culoare au florile?
vorbi in
- Cum sunt florile ca marime? Mai mari sau mai propozitii
mici decat alte flori? Frontal
- Cu cine seamană floarea crizantemei?
- Ce formă are?
Florile crizantemelor au culoarea albă, galbenă si mov.
Crizantemele au florile mult mai mari decât alte flori.
Ele au forma rotundă si seamănă cu un ghem, sau cu
un bulgare de zapada.
- Tufănelele au flori multe, mici sub formă de
bucheţele, de culoare alb, roz, maroniu şi mov .
-Câte petale au ambele flori? Puteţi să le număraţi?
Atât crizantema cât şi tufănica sunt formate din petale
foarte multe , înguste şi alungite.
- Ce simţiţi când pipăiţi petalele florilor?
- Cu ce seamănă o petală?
- Mirosiţi crizantema şi spuneti ce miros are ? Observarea
- Dar tufănica?
Floarea de crizantemă este formata din foarte multe
petale inguste şi alungite. Petalele sunt foarte subtiri, Frontal
fine şi catifelate. Prin scuturare ele cad. Petalele sunt Explicaţia
asezate unele langa altele, pornind toate din mijlocul
florii. Crizantema are miros placut, parfumat, la fel şi Conversația

tufănelele.
Sinteza parţială. – culoare, marime, formă, alcatuire
şi mirosul florilor.
- Cu ce se continuă floarea ?
- Cum este tulpina?
- Ce s-ar intâmpla daca nu ar avea tulpina
puternică si rezistentă?
Tulpina crizantemei este înalta, tare, lemnoasă,
trosneşte când este ruptă. Daca nu ar fi tare s-ar rupe
sub greutatea florii. Vântul ar rupe-o repede, deoarece
toamna vântul suflă tare. Tufănelele, fiind flori mai
mici, sub formă de bucheţele, rezistă la îngheţ şi la
brumă, pâna la sfârşitul lunii noiembrie.
- Cum sunt frunzele?
- La ce folosesc ele?
- De ce au ele nevoie pentru a se menţine verzi?
- Ele au nevoie de apă, lumina, caldură,aer.
Toate au un parfum minunat, inconfundabil, care ne
anunţă ca a venit toamna.
Tranziția de la cunoașterea mediului către activitatea
Tranziție de educație plastică(modelaj) se face prin intermediul
unui joc cu text și cânt. „Bate vântul frunzele.”
Se face trecerea la cel de-al doilea domeniu
experiențial.
La măsuțe copiii vor găsi materialele necesare Denumirea
corectă a
desfășurării activității. Observatia Planșetă materialelor de
a) Intuirea materialului: Frontal lucru
La solicitarea mea, copiii observă materialele de pe Plastilină
Obținerea
măsuțe și le denumesc. Le voi adresa următoarea
performanței Planșă model
întrebare: „Ce credeti ca veti face cu aceste materiale?”
b) Prezentarea modelului educatoarei
Voi prezenta copiilor o crizantemă și o tufănică
-Însuşirea
realizată din plastilină.
procedeului de
c) Demonstrarea modului de lucru: Demonstratia
lucru pe baza
Cer copiilor să observe și să spună ce formă au Explicația
demonstraţiei
petalele frorilor. Mai întâi de toate se va înmuia
plastilina în mânuțe, după care se va rupe o bucățică și -Executarea
în final se va modela cu ajutorul palmelor și al corectă a
Conversația
degetelor florile de toamnă. Le voi demonstra copiilor tehnicilor de lucru
Explicația
modul de lucru.
Morivarea invățării:
Trebuie să vă străduiți să modelați florile de toamnă -Executarea
cât mai frumos pentru că, la sfârșitul activității vom corectă a
alege cea mai reușită lucrare. exerciţiilor de
d) Încălzirea musculaturii fine a mâinilor: Exercițiul încălzire a
,,Umerii ii vom misca, muşchilor mici ai
Spatele vom indrepta, mâinilor
Degetele-mi sunt petale,
Se deschid ca la o floare,
Vantul bate ne-ncetat
Morisca o invartesc,
Si la lucru eu pornesc!
Individual
Se insistă asupra poziţiei corecte a corpului. Se Exercițiul
orientează atenţia copiilor asupra aspectului estetic al
lucrării şi a curăţeniei la masa de lucru.
e) Desfășurarea activității:
Se urează “Spor la lucru!”
Copiii lucrează în liniște la măsuțe. Voi oferi sfaturi și
sprijin celor care au nevoie.
Observarea
c) Evaluarea lucrărilor
sistematică a
Înainte cu câteva minute de expirarea timpului de
comportamentului
lucru, voi atenţiona copii să se apropie de final. După
preșcolarilor
semnalul de încetare al lucrului, copiii sunt invitați să
le expună în locul special amenajat. Evaluare frontala
Sunt apreciate lucrările cele mai reușite. Analiza
Se expun lucrările copiilor şi se analizează produselor
corectitudinea lucrărilor.
Criterii de apreciere:
-respectarea tehnicii de lucru
-aspectul lucrării
-originalitate
-creativitate
Se face turul galeriei, apoi vor fi alese cele mai
frumoase si corect realizate lucrari, dar si pe cele mai
putin frumoase, fiind motivata alegerea.
Se vor face aprecieri si recomandari cu privire la
7. Încheierea
activitățile desfășurate, evidențiindu-se cei mai atenți
activității Conversația Recompense Frontal Aprecieri verbale
copii și se acordă recompense.

S-ar putea să vă placă și