Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit Nr.7 Tg-Jiu


PROFESOR: Dumitru-Nistorescu Ilaria-Elida
DATA: 23.11.2020
GRUPA: Mijlocie

TEMA ANUALĂ: „ Cand/cum si de ce se intampla”?


TEMA PROIECTULUI: ”|Toamnă darnică”
SUBTEMA: ,,Coronița toamnei”
TEMA ZILEI: „Flori de toamnă-Crizantema”
DOMENIUL EXPERENŢIAL : Domeniul Ştiinte – Cunoasterea mediului
TIPUL DE ACTIVITATE: Transmitere şi dobândire de noi cunoştinţe
MIJLOC DE REALIZARE: observare
FORMA DE ORGANIZARE: frontal,individual;
DURATA: 25-30 minute
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Kinderpedia
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:
COMPORTAMENTE VIZATE:
SCOPUL ACTIVITĂŢII: Imbogatirea cunostintelor copiilor despre partile componente ale
crizantemei ( radacina, tulpina, frunze, flori) si functiile principale ale acestora.Cunoasterea
conditiilor de care depinde cresterea crizantemei si a modului cum trebuie sa fie ingrijita de catre
om, a utilitatii ei;
Activizarea vocabularului cu cuvintele: crestat, neted, parfumat, rezistent, catifelat, lemnos;
Cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru frumosul din natura.
OBIECTIVE :
-să denumească
- să recunoască si sa denumeasca cizantema;
- să observe şi să descrie partile componente ale crizantemei;
- sa explice rolul radacinii, tulpinii, frunzelor si florii crizantemei;
- sa precizeze conditiile necesare pentru ca o floare sa poata supravietui;
- sa ingrijasca florile;

STRATEGII DIDACTICE
METODE SI PROCEDEE: Observatia, conversatia, explicatia, demonstratia, invatarea prin
descoperire
MIJLOACE DIDACTICE: Un cos plin cu crizanteme de diferite culori, o crizantema.

BIBLIOGRAFIE:
1. ,,Cunostinte despre natura si om in gradinita de copii”, Editura Didactica si
Pedagogica, Bucuresti – 1979.
2. ,, Curriculum pentru educatia timpurie , de la 3 la 6/7 ani”,
M.E.C.T. -2019;
DEMERSUL DIDACTIC

ETAPELE CONTINUT STIINTIFIC STRATEGIA EVALUARE


LECTIEI DIDACTICA

Pentru o bună desfăşurare a activităţii se vor lua


următorele măsuri:
Moment -aerisirea sălii de grupă;
organizatoric -aranjarea mobilierului sub forma de semicerc;
-pregătirea materialului didactic necesar
desfasurarii activitatii ;
-intrarea ordonată a copiilor în sala de grupă.

O voi realiza prin aducerea in sala de grupa a


Captarea cosului cu crizanteme si prin invitarea fiecarui copil Conversatia Observarea
atentiei sa isi aleaga o floare, sa o priveasca si sa o observe comportamentului
liber. non- verbal al
copiilor
Anuntarea Se va realiza in mod direct: Copiii asculta
temei si - Copii, astazi o sa vorbim despre crizanteme. Conversatia
precizarea
obiectivelor
Dirijarea Invit copiii sa priveasca floarea pe care o au in Observarea Evaluez
invatarii mana. dirijata capacitatea
- Ce este aceasta? copiilor de a
- Unde creste crizantema? vorbi in
- In ce anotimp infloreste? propozitii
- Ce fel de floare este?
( Crizantema este o floare, creste in gradini si
parcuri, infloreste toamna, este o floare de toamna.)
- Ce culoare au florile?
- Cum sunt florile ca marime? Mai mari sau
mai mici decat alte flori?
- Cu cine seamana floarea crizantemei? Invatarea prin Copiii observa,
- Ce forma are? descoperire analizeaza si
(Florile crizantemelor au culoarea alba, galbena si verbalizeaza ceea
mov. ce au perceput
Crizantemele au florile mult mai mari decat alte
flori.
Ele au forma rotunda si seamana cu un ghem, sau
cu un bulgare de zapada.) Copiii observa,
- Cate petale are crizantema? Le putem analizeaza si
numara? verbalizeaza ceea
- Cum sunt ele asezate? ce au perceput
- Scuturati usor floarea! Ce observati ca se Invatarea prin
intampla? descoperire
- De ce cad petalele?
- Luati in mana o petala si pipaiti-o.
- Ce simtiti cand pipaiti petalele crizantemei?
- Cu ce seamana o petala? Evaluez
- Mirositi crizantema si spuneti ce miros are ? capacitatea
( Floarea de crizantema este formata din foarte copiilor de a se
multe petale inguste si alungite. Petalele sunt foarte exprima correct,
subtiri, fine si catifelate. Prin scuturare ele cad. clar si expresiv
Petalele sunt asezate unele langa altele, pornind
toate din mijlocul florii. Crizantema are miros
placut, parfumat.
SINTEZA PARTIALA – este realizata de
educatoare si se refera la: culoare, marime, forma,
alcatuire si mirosul florii.
- Cu ce se continua floarea ?
- Cum este tulpina?
- Ce s-ar intampla daca nu ar avea tulpina Copiii asculta
puternica si rezistenta? Conversatia
( Tulpina este inalta, tare, lemnoasa, trosneste cand
este rupta. Daca nu ar fi tare s-ar rupe sub greutatea
florii. Vantul ar rupe-o repede, deoarece toamna
vantul sulfa mai tare. Tulpina este rezistenta.)
Solicit apoi copiii sa priveasca frunzele, sa le Copiii observa,
pipaie, sa aseze pe masa o frunza si sa o contureze analizeaza si
cu ajutorul degetului. verbalizeaza ceea
- Cum sunt frunzele? ce au perceput
- La ce folosesc ele?
- De ce au ele nevoie pentru a se mentine
verzi?
- Ce se intampla cu ele cand vine frigul? Dar
daca planta nu este udata?
( Frunzele sunt mari, crestate si au culoarea verde.
In frunze se prepara hrana, ele fiind un fel de Copiii observa,
bucatarie a plantei. Ele au nevoie de apa, lumina, Explicatia analizeaza si
caldura.) verbalizeaza ceea
Voi scoate crizantema din ghiveci si vom continua ce au perceput
observarea:
- Prin ce este fixata in pamant crizantema?
- Din ce este formata radacina?
- La ce foloseste radacina?
( Crizantema este fixata in pamant prin radacina.
Radacina este formata din multe fire lungi, adanc
infipte in pamant. Prin aceste firisoare, crizantema
isi trage hrana din pamant. Ca sa patrunda apa si Copiii
aerul la radacina, pamantul trebuie sa fie sapat). verbalizeaza ceea
SINTEZA PARTIALA – este realizata de catre Invatarea prin ce au retinut.
copii cu sprijinul educatoarei si se refera la: tulpina, descoperire
frunze, radacina ( aspect, forma, rezistenta, functii).
Voi solicita copiii sa puna in vaza cu apa florile de
crizantema si le voi adresa cateva intrebari
orientative:
- La ce sunt folosite crizantemele culese?
- Cum se pot ele aseza in vaze?
- Ce li se pune in vaza pentru a rezista mai
mult?
- Ce se intampla cu florile daca nu li se Copiii observa,
schimba apa in fiecare zi? analizeaza si
( Crizantema este o floare foarte frumoasa. Oamenii verbalizeaza ceea
o planteaza in gradini pentru frumusetea lor. Ele ce au perceput
sunt culese si puse in vaze , in camera, sala de
grupa, impodobind astfel locul. Sunt asezate in vaze
fie flori de aceeasi culoare, fie de culori diferite.
Pentru a le mentine proaspete li se schimba zilnic
apa si din cand in cand li se taie o mica parte din
tulpina. Multi pictori au pictat si picteaza
crizanteme, ele fiind unele dintre cele mai frumoase
flori. Crizantema este printre putinele flori care
rezista iarna.)
Asigurarea Sinteza generala Explicatia Individuala
retentiei si a Se va realiza prin solicitarea copiilor de a asambla
transferului puzzle - crizantema

Evaluarea Impreuna cu copiii se verifica corectitudinea Conversatia Copiii vor


performantei realizarii puzzle - crizantema. Explicatia observa singuri
greselile facute,
dupa ce se discuta
frontal modul
corect de
asamblare a
crizantemei.
Incheierea Se va realiza prin recitarea poeziei ,,Crizantema”, Conversatia Aprecieri verbale
activitatii prin aprecieri generale si individuale asupra
modului de comportare si participare al copiilor la
activitate si prin solicitarea facuta copiilor sa caute
acasa imagini cu crizanteme si sa le aduca la
gradinita pentru a alcatui un album cu crizanteme .

S-ar putea să vă placă și