Sunteți pe pagina 1din 6

fPROIECT DE LECȚIE

DATA:30.10.2019

SCOALA: Șoala Gimnazială „Alexandru Ștefulescu” Tg-Jiu

CLASA: I-D

PROPUNATOR:Nistorescu Ilaria Elida

ARA CURRICULARĂ:Matematică și științele naturii

DISCIPLINA: Matematica și explorarea mediului

SUBIECTUL LECȚIEI: Adunarea numerelor formate din Z şi U cu numere formate din U

TIPUL LECȚIEI:predare

DURATA:45 minute

SCOPUL LECȚIEI:

 să efectueze operaţii de adunare şi de scădere în concentrul 0-30,fără trecere peste ordin;


 să formuleze oral exerciţii şi probleme cu numere de la 0 la 30;
 să verbalizeze modalităţi de calcul folosite în rezolvarea unor probleme practice şi de
calcul;
 să manifeste o atitudine pozitivă şi disponibilitate faţă de utilizarea numerelor;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

Cognitive:

Oc1:să rezolve operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0-30,oral şi scris;

Oc2:să determine termenul necunoscut dintr-un exerciţiu;

Oc3:să rezolve corect o problemă simplă;

Oc4:să compună probleme simple după imagine ;

Aafective:

Oa1:să participe activ la desfăşurarea lecţiei ;


Oa2:să manifeste interes pentru lecţie;

Psiho-motorii:

Op.m1:să adopte o poziţie corectă în bancă în timpul orei de matematică;

RESURSE:

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observaţia, problematizarea,jocul.

Mijloace de învățământ: fişe de lucru individuale şi pe grupe, imagini-suport sub formă de


proiecţie, videoproiector, planşe,diplome

Forme de organizare: frontal,individual,pe grupe.

Bibliografie:
SCENARIU DIDACTIC
Momentele Conținut științific Metode și Forme de
procedee organizar
leției Activitatea profesorului Activitea
e
elevului

1.Moment Organizez clasa și Conversația Frontal


organizatoric resursele pentru
desfășurarea lecției.

Fac prezența.

2.Verificarea Verific tema atât Conversația Individual


temei calitatic,cât și
cantitativ.Fac aprercieri
verbale.

3.Reactualizare Îi rog pe elevi să-mi spun Sunt activi și Conversația Frontal


a cunoștiințelor ace au învățat în lecțiile răspund la fiecare
anterioare și le adresez întrebare. Exercițiul Individual
întrebari și facem execiții Explicația
referitoare la cele Ies la tablă pentru
învățate anterior. rezolvarea
exercițiilor
recapitulative.

4.Captarea Ghicitoare matematică: Sunt încântți de Explicația Frontal


atenției În grădina cu flori ghicitoare,
Au înflorit douăzeci intuiesc imediat Exercițiul Individual
de bujori.
calculul Conversația
Mai stau gata-
mbobocite matematic și
Cinci lalele rumenite calculează corect
Câte flori eu voi avea operatia de
În buchet când ţi-l voi adunare dată de
da? ghicitoare.

5.Anunțarea Se va anunţa tema şi Sunt atenți. Conversația Frontal


obietivelor obiectivele lecţiei
pe înţelesul elevilor.

6.Dirijarea Se fac câteva exerciţii Elevii participă Explicația Frontal


învățării de calcul oral: activ la lecție și
5+3= 15-5= calculează corect Exercițiul
10+7= 11+1=
operațiile de
28-8= 9+10= adunare propuse. Individual
2+2= 10+5=
Aflaţi suma numerelor:20
şi7;8 şi 2; 6şi10;20 şi 9;

Găsiti numărul cu 3 mai


mare decât:10,20,5;
Cum se numesc
numerele care se adună?
Cum se numeşte
rezultatul adunării?Dar al
scăderii?

Se va face cu elevii Sunt atrași de Pe grupe


jocul didactic:”Cine urcă jocul propusși
mai repede scara ?” participă cu drag
Pe tablă vor fi desenate
la lecție. Jocul
trei scări pe treptele
cărora sunt scrise didactic
exerciţii .Elevii vor fi
impărţţi în trei
grupe.Grupele vor
desemna câte un
reprezentant care va urca
scările ,rezolvând
exerciţiile.Câstigă grupa
care urcă scara în cel mai
scurt timp,efectuând
corect calculele.
SCARA (ANEXA I )
Se prezintă elevilor un
„CLOVN”de carton al
cărui costum este
pătat.Pe spatele fiecarei
pete (cartonaş)sunt scrise
exerciţii de adunare.Se
cere elevilor sa cureţe
costumul clovnului(se
vor rezolva exerciţiile
scrise pe spatele
cartonaşelor)Anexa II

Se fac la tablă exerciţiile


de aflare a termenului
necunoscut:
15+_=18 21+_=23
10+_=16 Rezolvă
exercițiile cu
24+_=26 10+_=15 ușurință.
13+_=18
„Găseşte rezultatul
corect”
Pe tablă va fi o plansă
cu exerciţii,fiecare având
3 variante de
răspuns.Elevii trebuie să
încercuiască răspunsul
corect.
13+3=18,20,16
24+5=29,13,27
15+4=17,19,16
21+6=22,29,27
12+7=19,18,17
27+2=28,29,26

Se va rezolva o
problemă:
Cloşca are 11 puişori
golaşi şi 5 puişori motaţi.
Câţi puişori are în
total ?

Judecata problemei:
Se repetă datele
problemei.
Ce reprezintă
numărul 11?
Ce reprezintă
numărul 5?
Ce operaţie folosim
pentru a răspunde la
întrebare?
Se va scrie exercţiul
problemei pe tablă şi în
caiete.

7.Asigurarea Elevii vor rezolva Sunt atenți la Explicația Frontal


retenției exerciţiile de pe fişa exercițiile
matematică pe carev le-o propuse pe fișa de Exercițiul Individual
propun. lucru.
Se vor pune elevilor
câteva întrebări legate de
lectie. Conversția
Se va canta cantecelul
„Termenul Răspund corect la
necunoscut”pentru a întrebările
consolida elevilor referitoare la
modalitatile de a calcula subiectul lecției.
termenii nacunoscuti.
(ANEXA III)

8.Anunțarea Se dă tema pentru Explicația Frontal


temei acasă,exerciţiul 1 din
caietul special).

9.Încheierea Se fac aprecieri asupra Sunt bucuroși și Conversația Frontal


activității/ desfaşurării activităţii. încântați de
Se acordă calificative şi recompensele Individual
Evaluare diplome pentru grupele primate.
câştigătoare.

S-ar putea să vă placă și