Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Data: 06.12.2023

Unitatea de învăţământ:Colegiul Naţional de Informatică ,,Matei Basarab’’

Unitatea de aplicaţie: Colegiul Naţional de Informatică ,,Matei Basarab’’

Clasa de aplicaţie: Clasa 1A

Elev propunător: Năvrig Iulia Maria

Profesor metodist: Cocoş Gabriela

Profesor coordonator de practică: Andrei Simona

Profesor învăţământ primar: Ionescu Lavinia

Interval orar: 09:00 – 09:50

Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe

Disciplina: Matematică şi explorarea mediului

Unitatea de învăţare: ,, Călătoria în lumea poveștilor

Subiectul lecţiei: Aflarea termenului necunoscut printr-o singură ecuație

Tipul lecţiei: Consolidare şi sistematizare de cunoştinţe

Scopul lecţiei: Consolidarea cunoştinţelor de adunare, scădere, ordonare, comparare a numerelor


naturale în concentrul 0-31 și aflarea unui termen necunoscut printr-o singură ecuație

COMPETENŢE GENERALE:

1. Utilizarea numerelor în calcule elementare.


2. Identificarea unor fenomene-relaţii-regularităţi-structuri în mediul apropiat.
3. Generarea unor explicaţii simple prin folosirea unor elemente de logică.
4. Rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi reprezentarea unor date.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.4. Efectuarea de adunări și scăaderi mental şi în scris în concentrul 0-31, recurgând adesea la numărare.

1.6. Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total, + , diferență , descăzut,
scăzător, -) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme.

3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

o Cognitive
 Să rezolve diverse exerciţii ce implică efectuarea de adunăr,scăderi si aflarea termenului.
 Să denumească concepte de bază.
 Să identifice vecinii unui număr în concentrul 0-31.
 Să compare numerele din concentrul 0-31 folosind semnul ,,>,<’’
o Psiho-motorice
 Să-şi coordoneze mişcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor de lucru.
 Să adopte o poziţie adecvată în timpul lucrului, în bancă, în faţa clasei.
o Afective
 Să participe activ la desfăşurarea activităţii.
 Să colaboreze în rezolvarea sarcinilor.
 Să manifeste interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul.


 Mijloace de învăţământ: tablă, fişe de lucru, caiet de exerciţii,videoproiector,platforma Wordwall.
 Forme de organizare: frontală, individuală.

MANAGEMENTUL RESURSELOR ŞI AL TIMPULUI:

 Resurse umane: 25 elevi


 Elev propunător: Năvrig Iulia Maria
 Profesor coordonator: Andrei Simona
 Profesor învăţământ primar: Ionescu Lavinia
 Profesor metodist: Cocoş Gabriela
 Elevi practicanţi: Nițoi Alessia Maria, Verdeş Andra Maria
 Resurse materiale: laptop, videoproiector, fişă de lucru, tablă, markere, caiet de exerciţii
 Resurse temporale: 50 de minute
 Resurse spaţiale: sala de clasă

BIBLIOGRAFIE: Programa şcolară pentru diciplina ,,MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI’’, Clasa


pregătitoare, Clasa 1.

SCENARIU DIDACTIC

Eveniment Activitatea Metode şi Material Forme de Evaluare


didactic propunătorului procedee didactic organizare
1.Moment Se asigură condiţiile
organizator necesare desfăşurării
ic optime a orei de
matematică:
-aerisirea sălii de clasa
-pregătirea materialului
didactic
-stbilirea liniştii şi a
ordinii în sala de clasă
2.Captarea Mă prezint şi mă asigur Conversaţia Frontală
atenţiei că elevii stau frumos
aşezaţi în bancă şi sunt
liniştiţi.
,,Bună ziua, copii! Eu mă
numesc Maria, iar astăzi
vom face împreună ora
de matematică.’’
Realizez captarea
atenţiei prin adresarea (Rezultatul
unor întrebări legate de adunării se
adunare si scădere. numește
(Cum se numește sumă)
rezultatul adunării?) (Rezultatul
(Cum se numește scăderii se
rezultatul scăderii?) numește
diferență)
3.Reactuali Pentru reactualizarea Conversaţia Tablă Frontală Observarea
zarea cunoştinţelor, vom Exerciţiul Videoproiec Individuală sistematică a
cunoştinţel rezolva împreună un joc tor comportamentul
or interactiv de pe Laptop ui şi a
platforma Wordwall cu Platforma răspunsurilor
o serie de provocări, în Wordwall copiilor
concentrul 0-31
(adunarea și scăderea
numerelor).
4.Anunţare Le voi spune elevilor că Conversaţia Frontală Observarea
a temei şi a astăzi vom consolida sistematică a
obiectivelo împreună ceea ce au comportamentul
r lucrat ei până în ui elevilor
momentul actual, şi
anume: adunarea și
scăderea numerelor în
concentrul 0-31 și
aflarea termenului
necunoscut printr-o
singură ecuație.
Urmează să realizez cu
elevii un joc cu acadele
(specific zilei de 6
decembrie-Moș
Nicolae).Jocul constă in
așezarea șabloanelor in
formă de acadele pe
masă (Copii, daca eu am
4 acadele pe masă , de
cate mai am nevoie
pentru a face 6
acadele?-elevul astfel
trebuie sa așeze pe
masă incă 2 acadele
pentru a finaliza sarcina.
5.Dirijarea Îi voi ruga pe elevi să Conversaţia Caiet de Frontală Aprecieri verbale
învăţării deschidă caietul de Exerciţiul exerciţii al Individuală
exerciţii de matematică elevilor
pentru a lucra fișele de
la pagininile 20,21.
Exemplu:
Pagina 21:
6.Colorează diadema cu
rezultatul exercițiului
din fața raftuluI:
19-4=
25-21= 19-4=15
31-1= 25-21=4
31-1=30
9.Află numărul necunoscut:
a+2=16
15+a=29
19-a=7
a-14=14
a-3=13
0+a=31
27-a=26
a-11=12

10.Află:
Suma numerelor 12 si 16:
12+16=
Suma vecinilor numărului
13:12+14=
Diferenta numerelor 24 si 13:
24-13=

Pagina 23:

3.Pentru sărituri, iepuraşii au


pregătit 7 cercuri galbene, 10
roşii şi 2 verzi.Câte cercuri au
prègatit in total?

4.De când se antrenează,


Martinel a slăbit 8 kg. câte kg
avea la inceput, dacă acum are
21 de kg?
Martinel mănâncă vara 25 de
borcane de miere , iar iarna cu
23 de borcane mai puţin. Câte
borcane cu miere mănâncă
iarna?

6.Obţinere Pentru a mă asigura că Conversaţia Tablă Frontală Aprecieri verbale


a elevii au înţeles şi ştiu să Exerciţiul Marker Individuală
performanţ lucreze vom rezolva Explicaţia Fişă de lucru
ei şi exercițiile de la pagina
asigurarea 23 , pe care le vom lucra
transferului împreună, trecând câte
un copil, pe rând, la
tablă.
7.Evaluarea Elevii vor rezolva Conversaţia Frontală
individual exerciţiile de
la pagina 29 din caietul
lor de exerciţii.
8.Încheiere Voi face aprecieri Frontală Aprecieri verbale
a lecției verbale asupra
participării active a
elevilor la oră.

S-ar putea să vă placă și