Sunteți pe pagina 1din 7

Proiect didactic

Data:03.03.2022
Propunatoare: Sandu-Iovan Raluca
Clasa: a III-a C
Disciplina: Matematica
Unitatea de învățare: Împă rţirea numerelor naturale în concentrul 0 - 100
Subiectul lecţiei: Aflarea numă rului necunoscut. Exerciţii şi probleme
Tipul lecţiei: consolidare
Scopul lecţiei: consolidarea cunoștințelor referitoare la aflarea numă rului necunoscut din operații de
înmulțire/împă rțire; dezvoltarea gâ ndirii logice.
Competențe generale: Utilizarea numerelor în calcul
Competențe specifice: Efectuarea de înmulţiri de numere în concentrul 0 - 10 000 şi de împă rţiri folosind tabla
înmulțirii, respectiv tabla împă rțirii.
Obiective operaţionale:
O1 –să afle numerele necunoscute din operații de înmulțire și împă rțire și să explice procedeul;
O2-să descopere problemele care pot fi transpuse în exerciții de înmulțire/împă rțire cu numă r
necunoscut;
O3-să completeze tabele cu numere lipsă ;
O4-să compună o problemă după exercițiu dat;
O5-să opereze cu terminologia specifică operațiilor de înmulțire și împă rțire.

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul;
2. Mijloace de învăţământ: manualul, caietul de culegere, instrumente de scris, tabla, cubul, videoproiectorul,
fişa de lucru, wardwall;
3. Modul de organizare: frontal, individual;
Durata:50 min
Bibliografie: - «  Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru învăţământul primar », Bucureşti ;
- Ş tefan Pacearcă , Adriana Ră ducan, Mariana Mogoş, „Matematică – Manual pentru clasa a III-a”,
Editura Teora
- Neacşu I.,- „ Metodica predării matematicii la clasele I-IV”, E.D.P., Bucureşti, 1998
SECVENŢELE OB. CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE
LECŢIEI OP. Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor DIDACTICE

1.Moment Asigur cele necesare desfă şură rii Elevii pă strează Continua
organizatoric în bune condiţii a orei de ordinea şi disciplina. şi
matematică . formativă
2.Verificarea Solicit elevilor să deschidă Elevii pregatesc în conversaţia
temei caietele de teme şi să le aşeze la linişte caietele.
marginea bă ncii.
Realizez controlul cantitativ al
temei.

3.Captarea O1 Solicit elevilor sa rezolvă m Elevii lucrează frontal și Conversaţia


atenţiei O2 împreuna un rebus la finalul rezolva rebusul. Problemati-
caruia, pe verticală , va iesi -îndoit, unu, suma, descăzut, zarea
cuvantul ”Înmulțirea” total,diferență, factori,
1.Dublul unui numă r…. produs, rest
2. Cel mai mic numă r impar...
3. Rezultatul adună rii….
4. Numă rul din care se scade..
5. Sumă sau ….
6. Rest sau ….
7.Numerele care se înmulţesc.
8. Rezultatul înmulţirii….
9. Diferenţă sau ….
4. Anunțarea În această oră de matematică Elevii ascultă . conversaţia
temei si a vom rezolva exerciţii şi probleme
unor obiective care implică operaţii de înmulţire
cu 3, 6 sau 9. Elevii scriu în caiete
Scriu pe tablă subiectul lecţiei: titlul lecţiei.
“Înmulţirea câ nd unul din factori
este 3, 6 sau 9.
Exerciţii şi probleme”

5.Dirijarea Pentru a demonstra ca am fost Elevii ascultă cu Conversaţia


activită ţii de atenți la lecție si am invă țat,vom atenție explicațiile Problemati-
fixare şi lucra cateva exerciții din date zarea
consolidare a culegere. ( pag. 33)
cunoştinţelor
Scrie înmulțirile în care un factor este 3, Elevii rezolvă la tablă
iar produsul este un număr impar. si pe caiete exercițiile
Produsul a 2 numere este 12. Care pot fi propuse
numerele.
Scrie numerele 18, 24, 27 ca produs de Elevii raspund oral la Explicaţia
doi factori si de trei factori. întrebă ri.
Află suma dintre produsul numerelor 2și Exerciţiul
8 si produsul numerelor 3 si 9.
Află suma dintre dublul și triplul
numărului 7.
Din triplul numarului 8, scade dublul
Elevii rezolvă
numărului 8.
exerciţiile în caiete
Solicit elevilor să rezolve apoi ies la tabla.
exerciţiile în caiete, primul care
termina iese să rezolve exerciţiul Citesc cu atenție si
la tabla. noteaza în caiete
datele problemei.
În continuare vom rezolva câteva
probleme: Rezolva problema
individual. Problenati-
Într-o clasă sunt de 3 ori mai multe fete a-nr de fete zarea
decât baieți. Daca numarul fetelor din b-nr de baieti
clasa este cuprins intre 21 si 29, cati
baieti ar putea fi in clasa?
a=3xb
daca a este cuprins
Suma a 3 numere este 86. Stiind ca intre 21 si 29, atunci
primul numar este 8, iar al doilea este de b= 8 sau 9
6 ori mai mare, afla al treilea numar.
a+b+c= 86
a=8, b=6x8
6.Obţinerea Pentru obținerea performanței Exerciţiul
performanţei apelez la un joc. Împart clasa in 2
echipe: echipa oamenilor de Elevii rezolvă exercitiile
zapada cu palaria rosie si echipa propuse.
oamenilor de zapada cu palaria
verde. Le propun sa rezolvam ex.
1/ pag. 37 din culegere. Fiecare
membru al echipei va avea de
rezolvat un exercitiu. Fiecare
raspuns corect va constitui o
piesa din omul de zapada. Va
castiga echipa care reuseste
prima sa reconstituie omul de
zapada.

7. Evaluare Fac aprecieri si recomandă ri Elevii ascultă . conversaţia


frontale şi individuale.

8.Încheierea Stabilesc tema pentru acasă . Notează tema. explicaţia


lecţiei
1

7
Completează rebusul

9
1.Dublul unui număr….
2. Cel mai mic număr impar...
3. Rezultatul adunării….
4. Numărul din care se scade..
5. Sumă sau ….
6. Rest sau ….
7.Numerele care se înmulţesc.
8. Rezultatul înmulţirii….
9. Diferenţă sau ….
Completează căsuţele libere astfel încât să obţii relaţii adevărate
6x3=9x 9 x 6 = 40 + 4x7= -2
3x8=4x 7 x 6 = 52 - -7=4x5
5x6=3x 2x7= -6 +5 = 3 x 9

Pune în căsuţe semnele de operaţie corespunzătoare:

9 4 = 40 4 8 6 8 = 40

28 7= 3 7 5 2 3 = 30

3 4 = 10 2 3 2 9 = 54

S-ar putea să vă placă și