Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: 8. 01. 2010-01-05

coala: coala cu clasele I VIII Nereju-Mic

Clasa: a III- a B

nvtor: Bra Elena

Aria curricular: Matematic i tiine ale Naturii

Unitatea de nvare: mprirea numerelor naturale n concentrul 0 - 100

Disciplina: Matematica

Subiectul leciei: Exerciii i probleme

Tipul leciei: consolidare

Obiective de referin:

Cunoaterea i utilizarea conceptelor specifice matematicii;


Formarea i dezvoltarea capacitii de a comunica, utiliznd limbajul matematic;

Obiective operaionale:

COGNITIVE

Oc1: S efectueze mpriri folosind legtura dintre nmulire i mprire;

Oc2: S cunoasc terminologia specific operaiilor aritmetice;

Oc3: S precizeze algoritmul de calcul al exerciiilor cu cele patru operaii;

Oc4: S rezolve probleme cu 2 operaii dintre cele nvate, ntocmind planul de rezolvare;

Oc5: S compun probleme pe baza unui exerciiu dat sau a unei cerine;

AFECTIVE

Oa1:S dovedeasc interes pentru lecia de matematic, manifestat prin participarea activ
n toate etapele acesteia;

Oa2: S reacioneze pozitiv la solicitrile nvtoarei, dorind s se evidenieze i s fie


apreciat ;
PSIHO- MOTORII

Om1: S dovedeasc capacitatea de a-i controla micrile i gesturile pe parcursul ntregii


activiti.

Strategii didactice :

1. Metode i procedee: conversaia, explicaia, observaia, exerciiul, ciorchinele,


analiza, problematizarea,
2. Material didactic: rebus, manual, culegere, fie de lucru,
Tipuri de activitate: frontal, individual,

Bibliografie:
Matematic- clasa a III a, culegere de exerciii i probleme- Aurelia Arghirescu,
Florica Ancu, Editura Carmins, 2005;
Matematic- manual pentru clasa a IIIa - tefan Pacearc, Mariana Mogo, Editura
Aramis, 2005;

Nr. Momentele Ob. Elemente eseniale de Metode Mijloace Evaluare


crt. leciei coninut
1. Moment Se asigur linitea n clas, se
organizatoric pregtesc cele necesare
pentru desfurarea
leciei.
2. Verificarea temei Se verific tema cantitativ i conversaia
calitativ.
3. Captarea ateniei Se citete urmtoarea conversaia oral
problem n versuri: exerciiul
Treizeci i ase de flori
Se mpart la ase surori:
Florina, bun feti
i d fratelui Tomi
Jumtate din ct are,
Cu toate c ea-i mai mare.
Tomi i mulumete
i apoi le socotete.
n clasa a IIIa suntei.
Ajutai-l, c putei!
Elevii vor rezolva problema:
36:6:2= 3 (flori)
4. Reactualizarea Se completeaz pe plan un jocul plan oral,
cunotinelor rebus ( anexa 1), prin care vor didactic cu rebus jocul
fi reactualizate noiunile didactic
teoretice necesare pe
parcursul orei.
Aflai diferena
numerelor 120 i 20.
Aflai produsul exerciiul
numerelor 6 i 4.
Aflai ctul numerelor
28 i 7.
Aflai numrul de 6 ori
mai mare dect 5.
Aflai numrul de 7 ori
mai mic dect 21.
Aflai numrul cu 6
mai mare dect 5.
Aflai numrul cu 7
mai mic dect 18.
5. Anunarea temei Astzi vom verifica modul n explicaia
i obiectivelor care v-ai nsuit mprirea la
propuse 6 i la 7, prin rezolvri de
exerciii i probleme.
Voi scrie data i titlul leciei, la
tabl:Exerciii i probleme.
6. Dirijarea Oc1 Propun elevilor spre rezolvare ciorchinele culegere frontal
activitii de Oc2 pe tabl urmtoarele exerciii:
consolidare Oc3 1. Scriei operaii de
mprire care dau ctul
Oa 6. exerciiul
1 2. Din produsul numerelor 9
Oa i 8 scade ctul numerelor 63
2 i 7.
Om 3. La ctul numerelor 49 i 7
1 adaug produsul numerelor 6
i 8.
4. La o florrie s-au adus 42
de garoafe, iar trandafiri de 6
ori mai puin. problemati-
Cte flori s-au adus la florrie? zarea

7. Obinerea Oc2 Compunei o problem n care problemati- frontal


performanei Oc5 s folosii expresia de 7 ori zarea
mai puin.
8. Feedback-ul Oc1 Elevii vor primi fie de lucru exerciiul fie de individual
Oc4 ( anexa 2) i indicaiile lucru
necesare pentru rezolvarea
itemilor.
9. Evaluarea Se strng fiele, se apreciaz conversaia oral
activitii activitatea desfurat.
Se indic tema pentru acas i
se dau explicaiile necesare
privind rezolvarea acesteia.
NUMELE I PRENUMELE: DATA:

FI DE LUCRU

1. Calculai, folosind legtura cu nmulirea:

30 : 6 =

24 6 =

56: 7 =

70 : 7 =

25 La ctul numerelor 28 i 7 se adaug produsul numerelor 6 i 4.

26 Ioana a mprumutat anul acesta 21 de cri de la bibliotec, iar, Elena de 7 ori mai
puin.

Cte cri au mprumutat cele dou fete?

S-ar putea să vă placă și