Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

Energia și puterea electrică. Legea lui Joule

Profesor: Oana Șușu


Data: 07. 02. 2022
Clasa: a VIII-a
Disciplina: Fizică
Unitatea de învățare: II.2. Electrocinetica
Tema lecției: Energia și puterea electrică. Legea lui Joule
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare/însușire de noi cunoștințe

Competenţe generale:
1. Investigarea ştiinţifică structurată, în principal experimentală, a unor fenomene fizice simple,
perceptibile
2. Explicarea ştiinţifică a unor fenomene fizice simple şi a unor aplicaţii tehnice ale acestora
3. Interpretarea unor date şi informaţii, obţinute experimental sau din alte surse, privind fenomene
fizice simple şi aplicaţii tehnice ale acestora
4. Rezolvarea de probleme/situaţii problemă prin metode specifice fizicii

Competențe specifice:
2.1. Încadrarea în clasele de fenomene fizice studiate a fenomenelor fizice complexe identificate în
natură şi în diferite aplicaţii tehnice.

2.2. Explicarea de tip cauză - efect, utilizând un limbaj științific adecvat, a unor fenomene fizice
simple identificate în natură și în diferite aplicații tehnice

2.3. Prevenirea unor posibile efecte negative asupra oamenilor și/sau asupra mediului ale unor
fenomene fizice și/sau aplicații în tehnică ale acestora

3.1. Extragerea de date științifice relevante din observații proprii și/sau din diverse surse.

3.3. Evaluarea critică autonomă a datelor obţinute şi a evoluţiei propriei experienţe de învăţare.

4.1 Utilizarea unor mărimi și a unor principii, teoreme, legi, modele fizice pentru a răspunde
argumentat la probleme/situații-problemă de aplicare și/sau de raționament.

4.2. Folosirea unor modele simple din diferite domenii ale fizicii în rezolvarea de probleme
simple/situaţii problemă.
Metode didactice:
- conversația euristică
- observaţia;
- problematizarea;
- învăţarea prin descoperire.

Mijloace de învățământ:
- fişe de lucru conţinând sarcinile de lucru şi probleme de rezolvat;
- materiale experimentale: baterii electrice, conductoare metalice, voltmetre,
ampermetre, spirtiere, conductoare de legătură, cleme crocodil, rigle, hârtie
milimetrică.

Instrumente de evaluare:
- observarea sistematică a elevilor;
- proba practică;
- tema pentru acasă.

Desfăşurarea lecţiei

Eveniment Durata Activitatea de instruire Compet Compete Obse


didactic ențe nțe rvați
Activitatea Activitatea generale specifice, i
profesorului elevului obiective

Organizare 2 min. Profesorul face Se pregătesc 3


a clasei. prezența. pentru oră.

Prezentare 3 min. Profesorul anunţă Urmăresc 3


a temei denumirea şi prezentarea şi
lecției obiectivele lecţiei. studiază
Face o scurtă materialele
prelucrare cu privire primite. Pun
la regulile de eventuale
protecția muncii în întrebări.
laboratorul de fizică.
Face împărțirea pe 3
– 5 grupe de lucru.
Prezintă materialele
pe care elevii le
găsesc pe bănci.
Evocare - 5 min. Întreabă: Ce Elevii participă 1, 2, 3 C1,
Anticipare înseamnă cuvîntul la discuție,
„rectiliniu”? Dar răspund la O1,
„uniform”? întrebări, trag
concluzii.
Ce înseamnă viteză
constantă?
În timpul căderii
corpurilor descrieți
orientarea mișcării.

Explorare - 15 min. Explică procedeul Elevii urmăresc 1, 2, 3. C2,


Experimen explicația și
tare Îndrumă și sprijină citesc fișa. O2, O3,
fiecare echipă în O4
culegerea de date Introduc
experimentale. picăturile de
cerneală rând pe
Urmărește modul de rând măsurând
completare a distanțele
tabelelor de date. parcurse de
acestea și
cronometrând
timpii de mișcare
Completează
tabelul cu datele
citite.

Prelucrare 15 min. Îndrumă elevii în Calculează v1,2,3, 1, 2, 3 C1, C2


a datelor etapa de prelucrare a …, vm, Δv, v
datelor O4, O5
Trasează graficul
x = f(t)

Reflecție – 5 min Discută forma unuia Participă la 1, 2, 3 C1, C2


Explicare - dintre grafice discuții, trag
Concluzion (dreaptă crescătoare); concluzii. O1, O4
are

Indicarea 3 min Indică tema pentru Notează tema: 1, 3 C1, C2


temei acasă
pentru 1. Indicați erorile O1, O5
acasă care au influențat
rezultatele
obținute.
2. Citiți de pe
grafic: La
momentul de
timp t = 2 s, x
= ? Dar Δx?

Încheierea 2 min. Supraveghează Strâng 3


lecţiei. ordonarea materialele, fac
laboratorului, ordine, ies
strângerea ordonat din
materialului didactic. laborator.

Problematizare Care este relaţia dintre rezistenţa electrică R şi timp?


Care este relaţia dintre rezistenţa electrică R şi temperatura firului?
Motivaţi!

S-ar putea să vă placă și