Sunteți pe pagina 1din 7

Liceul Teoretic " Constantin Angelescu " Ianca

Profesor Beliciu Cornelia

Proiect de lecție

CLASA: a VII-a A
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi Ştiinţe
OBIECTUL: Chimie
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Tabelul periodic al elementelor
TITLUL LECŢIEI: Relația dintre structura învelișului de electroni și poziția ocupată de un element în Tabelul Periodic al Elemenetelor
TIPUL LECŢIEI: lecție mixtă

Competenţe generale:

 1. Explorarea unor fenomene și proprietăți ale substanțelor întâlnite în activitatea cotidiană


 2. Interpretarea unor date și informații obținute în cadrul unui demers investigativ

Competenţe specifice:
 1.1. Identificarea unor proprietăți/fenomene, substanțe/amestecuri în contexte cunoscute;
 1.3 Utilizarea simbolurilor specifice chimiei pentru reprezentarea unor elemente, substanțe simple sau compuse și transformări ale
substanțelor;
 2.1 Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a relațiilor dintre ele.

1
Obiective operaţionale: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:
O1. Să descrie istoricul descoperirii sistemului periodic;
O2. Să definească noțiunile: grupă, perioada, periodicitate;
O3. Să caracterizeze elementul chimic după poziția sa în SP;
O4. Să stabilescă poziția unui element chimic pe baza configuratiei;

Strategia didactică:
 Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, problematizarea, modelarea, exercițiul
 Forme de organizare: activitate frontală și individuală
 Mijloace de învăţământ: manual, fișe de activitate individuală, materiale multimedia
Resurse: capacitatea de învăţare a elevilor.
Timp: 50 de minute.

2
Secvenţele Timp Conţinutul informaţional şi demersul didactic Elemente de strategie didactică Evaluare
instruirii
Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace Forme de
procedee organizare
 salutul;  Se pregătesc pentru -
Moment  notarea absenţelor în catalog; lecţie;
organizatoric 2 min  se restabileşte liniştea şi  Numesc absenţii; Conversaţia Catalogul Frontală
atmosfera necesară activităţii  Respectă indicaţiile Discuţia Caietele Individuală
didactice; profesorului elevilor
 se/ verifică materialul didactic
 Verificarea noțiunile
teoretice învățate anterior despre
Tabelul periodic al elementelor se
Verificarea va face rezolvănd aplicația 1  Răspund la întrebările Explicaţia Caietele Evaluare
cunoștințelor 10 min (Anexa 1) și prin dialogul profesor- adresate de profesor Conversaţia elevilor Frontală -orală
anterioare elev.  Rezolvă aplicația dată euristică Tablă, Individuală -frontală
 Adresează elevilor următoarele markere,
întrebări: fișe
 Cine a fost chimistul care a
întocmit Tabelul Periodic?
 Ce sunt grupele? Cum sunt
notate?

3
 Ce sunt perioadele? Cum sunt
notate?

Captarea Ora aceasta vom discuta despre


atenţiei Relația dintre structura învelișului de
electroni și poziția ocupată de un

Anunţarea 3 min element în Tabelul Periodic al Conversaţia


Elemenetelor
temei noi şi  scriu pe caietele de notiţe euristică Tablă, Frontală Observare
enunţarea titlul lecţiei Explicaţia markere sistematică
 scrie pe tablă titlul lecţiei:
obiectivelor  urmăresc cu atenţie
 anunţă obiectivele lecţiei

 Transmite elevilor
Prezentarea următoarele informații:
noului Sistemul periodic este un  Notează informațiile Explicaţie Caietele
conținut și 25 min instrument de lucru în studiul transmise de profesor Conversaţie elevilor Frontală Continuă
conducerea chimiei  Răspund la intrebările euristică Tablă, Individuală
învățării Există o strânsă corelație între adresate de profesor markere
structura atomului unui element
chimic și poziția sa în sistemul
periodic
Să ne amintim:

4
 Z reprezintă:
a) Numărul atomic
b) Numărul protonilor din
nucleul atomic
c) Numărul electronilor din  Notează informațiile
învelișul electronic transmise de profesor
d) Locul ocupat de element  Răspund la intrebările
în sistemul periodic adresate de profesor

 Propune spre rezolvare


exercițiile din prezentarea  Rezolvă la tablă Descoperire Caietele
multimedia aplicația dată a dirijată elevilor Frontală Continuă
 Transmite informațiile: Modelare Tablă, cretă Individuală

Cunoscând structura atomului Fișă de lucru

putem afla locul unui element în


sistemul periodic:
 Numărul perioadei este
egal cu numărul de straturi de
electroni ale unui atom
 Pentru elementele din
grupele 1 și 2, numărul grupei este
egal cu numărul de electroni de pe
ultimul strat

5
 Pentru elementele din  Notează informațiile
grupele 13-18, numărul grupei se transmise de profesor
determină adunând numărul de  Răspund la intrebările
electroni de pe ultimul strat cu 10 adresate de profesor

 propune spre rezolvare ex. 1  Asculta indicațiile


Fixarea și 2 /pag 63 manual profesorului Explicaţie Individuală Pe tot
cunoștințelor 9 min  Rezolvă cerințele Conversaţie Tablă, Frontală parcursul
 evaluează elevii care  Notează informațiile Problematiz markere lecţiei
transmise de profesor are Caietele
au participat la oră prin acordare de
note sau evidenţiere în faţa clasei. Algoritmiza elevilor
re

 propune elevilor ca temă pentru


Tema pentru 1min acasă ex IV Și V/ pag 64.
acasă  notează tema Conversaţia Caietele
elevilor

6
7

S-ar putea să vă placă și