Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

Şcoala Gimnazială Movilița


Data: 12.01.2024
Clasa: a VII-a
Propunător: Mănăilă Aura Elena
Disciplina: Matematică
Unitatea de învățare: Cercul
Subiectul lecției: Lungimea unui cerc. Aria discului
Tipul lecției: Lecţia de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor şi abilităţilor

Competenţe specifice:

Recunoaşterea şi descrierea elementelor unui cerc, într-o configuraţie geometrică dată.


Utilizarea informaţiilor oferite de o configuraţie geometricăpentru deducerea unorproprietăţi alecercului.
Exprimarea proprietăţilor elementelor unui cerc în limbaj matematic.
Interpretarea informaţiilor conţinute în probleme practice legate de cerc şi de poligoane regulate.

Obiective operaţionale:

O1:Identificarea elementelor unui cerc.


O2: Calculul lungimii cercului şi a ariei discului.
O3: Să aplice formulele de calcul a ariei și lungimii cercului în probleme date

Strategia didactică
Metode şi procedee: Explicaţia, conversaţia euristică, problematizarea.
Resurse materiale: Manual, culegere de probleme, instrumente de geometrie.
Forme de organizare:Frontală , individuală.
Forme de evaluare: Evaluare orală şi evaluare prin observarea curentă a comportamentului pe parcursul
orei, analiza raspunsurilor primite , analiza şi compararea rezultatelor elevilor .

Resurse materiale :
Locul de desfăşurare: Sala de clasă.
Durata: 50 de minute.

Bibliografia:
Manual pentru clasa a-VII-a, editura Teora, D.Radu, E.Radu.
Culegere de exerciţii şi probleme,Mate 2000+17/18,partea II, editura Paralela 45,A.Negrilă, M.Negrilă.
Culegere de teste, Evaluare Naţională 2018, editura Paralela 45.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Activitatea profesorului Strategii didactice

Evaluarea
Nr Momentele ObOp Activitatea
Crt lecţiei elevului Mijloace Forme de
Metode de organizare
învăţământ
1. Moment Se face prezenţa elevilor. Voi asigura liniştea şi Elevii îşi pregătesc conversaţia Frontală
organizatoric disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a activităţii cele necesare orei
(2 min) didactice. de matematică.

2. Verificarea Voi verifica cantitativ tema pentru acasă. Voi verifica Elevii pot pune conversaţia caiete Frontală
temei la tablă una din problemele de la temă . întrebări în
(2 min) legătură cu
problemele
nerezolvate.
3. Reactualizarea Voi pune întrebări pentru verificarea înţelegerii Elevii vor conversaţia tabla Frontală

Orală
cunoştinţelor cunoştinţelor din lecţia anterioară: răspunde la manual
(5 min) O1 1Ce este cercul ? întrebări și vor caiete
2.Care este unghiul la centru ? rezolva un rebus
3.Care este legătura suntre unghiul la centru şi măsura matematic.
arcului de cerc cuprins între laturile sale?
4.Ce este unghiul înscris în cerc ?5.Care este legatura
dintre unghiul înscris în cerc şi măsura arcului de cerc
cuprins între laturile sale ?
6. Care este relaţia dintre raza şi diametrul cercului ?

Elevii vor avea de rezolvat un rebus matematic

4. Anunţarea Voi scrie titlul pe tablă: Lungimea cercului şi aria Elevii îşi notează Conversaţia Tabla Frontală
temei lecţiei. discului. pe caiete. Manual
(2 min) Caiete
Recapitulăm Elevii răspund și le Explicaţia Frontală
notează
L=2 R. Învățarea prin
O2 descoperire
Aria discului de rază R este dată de formula

Observarea curentă a
Definiţie : Se numeşte sector circular o
porţiune din interiorul unui cerc cuprinsă între două
Recapitularea raze ale sale.
5.
cunoştinţelor
Aria unui sector circular al unui cerc de rază ce
(10 min)
corespunde unui arc cu măsura de este dată de
formula

comportamentului
.

Lungimea unui arc de cerc se calculeză după


următoarea formulă :

.
Elevii trec pe rând Conversaţia Tabla Frontală
6. O3 Voi împărţi elevilor fişele de lucru. la tablă şi încearcă Explicaţia Fişă de Individuală
Dirijarea Voi da explicaţii acolo unde elevii întâmpină să rezolve lucru
invaţarii dificultăţi pentru rezolvarea problemelor. problema dată.
(25 min) 1) Raza unui cerc are lungimea de 15 cm. Aflaţi lungimea
cercului şi aria discului.

2) Lungimea unui cerc este de Aflaţi raza cercului


şi aria discului.

3) Aria unui disc este de Aflaţi raza şi lungimea

analiza răspunsurilor frontală


cercului.
2) Figura 2 reprezintă schiţa unui patinoar format dintr-
un dreptunghi MNPQ care are lungimea MN de 40 m
şi lăţimea de 30 m şi două semicercuri de diametru
[MQ] şi [NP]. Problematiza-
a) Patinoarul este înconjurat de un gard. Calculaţi rea
lungimea gardului care înconjoară patinoarul.
b) Verificaţi dacă aria patinoarului este mai mică decât

2000 (
Q
P

4)
M N

7. Evaluarea Voi nota elevii care s-au evidenţiat pe parcursul orei. Conversaţia Catalog Frontală
Cunoștințelor Voi face aprecieri asupra modului de participare a
și primirea elevilor la lecţie.
unui feedback
(2 min)
Tema pentru Voi prezenta tema pentru acasă, exerciţiile rămase Elevii îşi notează Conversaţia Fişa de Frontală
8. acasă nerezolvate din fişa de lucru. tema. lucru
(2 min)
Fişă de lucru
Clasa a VII-a
Partea I
1) Raza unui cerc are lungimea de 15 cm. Aflaţi lungimea cercului şi aria discului.
2) Lungimea unui cerc este de Aflaţi raza cercului şi aria discului.

3) Aria unui disc este de Aflaţi raza şi lungimea cercului.

4) Dacă un cerc are diametrul de , aflaţi lungimea cercului.

5) Aria unui disc este Aflaţi diametrul cercului.

6) Aria unui disc este de . Aflaţi raza cercului.


Partea II
1) Un grădinar a împărţit terenul său, în formă de pătrat cu latura de 8 m, în patru pătrate egale. În
fiecare din aceste pătrate a înscris un cerc şi apoi a sădit flori în interiorul cercurilor. Pe terenul
rămas, grădinarul a semănat iarbă. (fig 1.)
a) Aflaţi aria suprafeţei pe care sunt flori.
b) Determinaţi aria zonei acoperită cu iarbă.

Fig 1

2) Figura 2 reprezintă schiţa unui patinoar format dintr-un dreptunghi MNPQ care are lungimea MN
de 40 m şi lăţimea de 30 m şi două semicercuri de diametru [MQ] şi [NP].
c) Patinoarul este înconjurat de un gard. Calculaţi lungimea gardului care înconjoară patinoarul.
d) Verificaţi dacă aria patinoarului este mai mică decât 2000 (

Q P

Fig 2
M N

S-ar putea să vă placă și