Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data : 14.05.2021
Clasa: a VI-a B
Disciplina: Matematică-Geometrie
Profesor :Szekeli Andrea Remenyke
Unitatea de ȋnvăţământ:Şcoala Gimnazială Sânmiclăuş, Şona
Titlul lecţiei:Congruenţa triunghiurilor dreptunghice
Unitatea de ȋnvăţare: Triunghiul
Tipul lecţiei :Predare noi cunoştinţe
Lecţie desfăşurată online : Google Classroom

Competenţe generale
1. Identificarea unor date, mărimi și relații matematice, în contextul în care acestea apar
2. Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
3. Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice
4. Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii
Competenţe specifice
1.6. Recunoaşterea unor elemente de geometrie plană asociate noţiunii de triunghi
3.6. Utilizarea criteriilor de congruenţă și a proprietăților unor triunghiuri particulare pentru determinarea caracteristicilor unei
configurații geometrice
5.6. Analizarea unor construcţii geometrice în vederea evidenţierii unor proprietăţi ale triunghiurilor
6.6. Transpunerea, în limbaj specific, a unei situaţii date legate de geometria triunghiului, rezolvarea problemei obţinute şi
interpretarea rezultatului
Obiective operaţionale:
1. Să distingă cele trei cazuri de congruență a triunghiurilor dreptunghice
2. Să identifice în cofigurații geometrice, elementele congruente din două triunghiuri congruente.
3. Să utilizeze corect cazurile de congruență pentru stabilirea congruenței a două triunghiuri dreptunghice.
1.Mijloace de învăţământ şi strategii didactice utilizate:
1.1. Material didactic:
Bibliografia:
Dorin Linț, Maria Zaharia, Maranda Linț, Dan Zaharia – Matematica clasa a VI-a, EDP 2018
Niculae Ghicu, Emilia Iancu, Florentina Enea – Matematica clasa a VI-a, EDP 2018
Orban Julia – Caietul elevului clasa a VI-a, Editura Corvin 2018
Valeria Buduianu, Madalina Călărașu, Rozica Ștefan – Matematica exerciții și probleme clasa a VI-a, Editura Niculescu, 2018

1.2.Materiale suport:

- Fişa de lucru, pentru activitate individuală


- Platforma Google Classroom
- Tabla Whiteboard Google Classroom

2.Metode:
Conversaţia, observaţia, expunerea, exerciţiul, problematizarea, lucrul cu manualul şi cu alte surse de informare şi de învăţare,
explicaţia
3.Forme de organizare ale activităţii:
- activitate frontală ;
- activitate individuală ;
4.Forme şi metode de evaluare :
a) Evaluarea formativă şi normativă, la începutul activităţii:
- prin metoda chestionării orale;
- prin observarea corectitudinii rezultatelor obţinute de elevi în tema pentru acasă şi la
munca independentă
b) Evaluarea formativă :
- prin metoda chestionării orale ;
- prin metoda exerciţiului;
c) Evaluarea normativă :
- prin metoda chestionării orale a elevilor de către profesor sau prin întrebări adresate
de către elevi;
- prin verificarea corectitudinii rezultatelor obţinute de către elevi
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Etapele Obiecti Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Evaluare


lecţiei vele procedee
operaţi
onale
1.Moment Se face prezenţa elevilor. Işi pregătesc conversaţie frontală
organizatoric materialele pentru
1 min buna desfăşurarea a
lecţiei.
2.Captarea Elevii participă activ Explicaţia şi frontală
atenţiei, Tema se verifică cantitativ şi calitativ (prin citirea rezultatelor), la conversaţie conversaţia
verificarea elevii au avut ca temă exerciţii din manual
temei Se anunţă tema lecţiei şi scopul acesteia.
2 min
3. Se reactualizează cunoştinţele referitoare la triunghiul Elevii răspund la Conversaţia frontală
Reactualizare dreptunghic, criteriile de congruenţă ale triunghiurilor
întrebările
a oarecare.
cunoştinţelor profesorului.
3 min
4. O1 Congruenţa triunghiurilor dreptunghice Elevii ascultă cu Conversaţia Frontală,
Anunțarea Explicaţia individua
atenţie şi notează în
temei și a O2 Criteriile de congruență ale triunghiurilor dreptunghice Exerciţiul lă
obiectivelor O3 Cazul C.C. caiete
1 min (catetă-catetă). Două triunghiuri dreptunghice care au
catetele respectivcongruente sunt congruente.
5.
Prezentarea
noului conținut
25 min

Cazul C.U.
(catetă-unghi). Două triunghiuri dreptunghice care au câte o
catetă şicâte un unghi ascuţit respectiv congruente, sunt Elevii ascultă cu
congruente.
atenţie şi notează în
caiete

O2
Cazul I.U.
(ipotenuză-unghi). Două triunghiuri dreptunghice care au
ipotenuza şicâte un unghi ascuţit respectiv congruente, sunt
congruente.

Cazul I.C.
(ipotenuză-catetă). Două triunghiuri dreptunghice care au
ipotenuza şi ocatetă respective congruente, sunt congruente

6. O1 Se vor rezolva în continuare exerciții din fișa de lucru. Elevii rezolvă Conversaţia Frontală,
Fixarea şi O2 Profesorul conduce şi supraveghează problemele propuse Explicaţia individua
sistematizarea O3 activitatea elevilor de la table Classroom și intervine unde Exerciţiul lă
cunoştinţelo este necesar.Se lucrează şi in GeoGebra.
15 min
7.Tema Profesorul face aprecieri asupra modului în care s-a Elevii notează in
4 min desfăşurat activitatea, apoi anunţă tema pentru acasă: caiete tema
exerciţiile rămase nerezolvate din fişa de lucru.

S-ar putea să vă placă și