Sunteți pe pagina 1din 5

Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

Proiect de lecție
Unitatea: Colegiul Naţional Pedagogic „Carmen Sylva”
Data: 04.04.2019
Durata: 50 de minute
Clasa: a III-a A
Profesor învăţământ primar:
Propunător:
Profesor metodist:
Coordonator de practica pedagogică:
Aria curriculară: Matematică și științe ale naturii
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare:
Tema lecţiei: Corpuri și figuri geometrice
Tipul lecţiei: consolidare
Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecției elevii trebuie:
• O1- Să numească figurile și corpurile geometrice în desenele propuse;
• O2- Să definească corpuri geometrice prin observarea vârfurilor, laturilor, feţelor;
• O3- Să marcheze interiorul şi exteriorul unui corp;
Strategii didactice:
• Metode şi procedee: conversația, exercițiul, jocul;
• Mijloace de învăţământ: Fișe de lucru, tangram;
1
Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

• Forme de organizare: individual, frontal.


• Evaluare: orală, sistematică.
Resurse bibliografice: manualul de clasa a 3-a pentru matematică și științele naturii.

Demers didactic
Momentele T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice
lecţiei I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
1.Organizarea Pentru o bună desfășurare Elevii își
clasei pentru a lecției, vom asigura pregătesc Conversația Manual Frontal Observarea
lecţie 2’ următoarele condiții: materialele sistematică
-Aerisirea sălii de clasă necesare a elevilor.
-Pregătirea materialului (manual).
didactic.
2.Reactualizarea 5’ Se va realiza prin cerințe: Elevii răspund la
cunoștințelor -Ce formă geometrică e o cerințe:
linie curbă închisă? -Cercul.
-Numiți formele geometrice -Trapez, Conversația Frontal Evaluarea
care au patru laturi. paralelogram, Individual orală
-Numiți două obiecte din dreptunghi,
mediul înconjurător care pătrat….
seamănă cu cercul.
-Acoperișul unei case are

2
Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

Momentele T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice


lecţiei I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
2.Reactualizarea formă de…. -Farfurie, ceas. Conversația Frontal Evaluarea
cunoștințelor -Triunghi. Individual orală

3.Desfăşurarea Se va realiza prin un scurt Elevii se joacă Jocul Piesele de Individual Observarea
lecției joc cu piesele de tangram cu piesele de tangram sistematică
-Captarea atenției pe care le voi împărți. tangram. a elevilor.
Elevii pot realiza diferite
forme cum ar fi: iepure,
pisică, câine, etc.
-Anunţarea Astăzi la ora de matematică Elevii sunt Conversația Frontal Observarea
temei şi a vom rezolva exerciții cu atenți. sistematică
obiectivelor corpuri și figuri a elevilor.
operaţionale geometrice.
-Dirijarea Se va face prin rezolvarea Elevii vor Conversația Manualul Frontal Observarea
învăţării exercițiilor din manual de rezolva Explicația Piesele de Individual sistematică
către copii cu ajutorul meu. exercițiile cu Exercițiul tangram a elevilor.
La exercițiul 1 elevii vor atenție.
trebui să identifice figurile
geometrice din pătratul
tangram corespunzătoare
pieselor utilizate pentru
realizarea căsuței din

3
Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

Momentele T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice


lecţiei I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
-Dirijarea imagine, să completeze Elevii vor
învăţării tabelul și să realizeze și ei rezolva
la rândul lor o astfel de exercițiile cu
căsuță. atenție.
La exercițiul 2 copiii vor
trebui să precizeze după ce
regulă a așezat Radu
piesele în fiecare grupă.
La exercițiul 3 elevii
trebuie sa arate care este Conversația Manualul Frontal Observarea
traseul care reprezintă Explicația Piesele de Individual sistematică
drumul iepurașului spre Exercițiul tangram a elevilor.
hrana sa.
La exercițiul 4 copiii vor
trebui să numere câte
cuburi sunt în fiecare
construcție, și să precizeze
care este câștigătorul
concursului.
Le voi explica elevilor cum
să rezolve fiecare exercițiu
corect.

4
Colegiul Național Pedagogic „Carmen Sylva”

Momentele T Conţinutul informaţional al lecţiei Strategii didactice


lecţiei I Activitatea practicantului Activitatea Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
M elevului procedee învăţământ organizare
P
4.Fixarea Le voi împărți elevilor Elevii vor Explicația Fișa de Individual Observarea
cunoștințelor fișele de lucru (anexa 1) și rezolva fișa de Exercițiul lucru Frontal sistematică
le voi explica ce au de lucru. a elevilor
făcut.
5. Obținerea Vom rezolva la tablă un Elevii vor Explicația Frontal Observarea
performanței exercițiu mai greu. rezolva Exercițiul sistematică
„În trusa de geometrie a problema în a elevilor
clasei a III-a A, sunt 30 de caiete apoi un
sfere, de două ori mai copil ales de
multe cuburi și 36 de mine va ieși la
corpuri cu formă tablă.
cuboidală.
a) Câte cuburi sunt?
b)Câte corpuri geometrice
sunt în total?”
5. Încheierea 2’ Se vor face aprecieri Elevii ascultă cu Aprecierea
lecției și tema verbale asupra atenție. Conversația Fișa de Frontal verbală
pentru acasă comportamentului elevilor lucru Observarea
pe parcursul lecției și sistematică
răspunsurile pe care le-au a elevilor
dat. Elevii care nu au
terminat fișa în clasă, o vor
rezolva acasă.
5

S-ar putea să vă placă și