Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VII-a B
Obiectul: Matematică
Unitatea de învăţare: Patrulatere
Tema lecţiei: Trapezul. Clasificare. Proprietăți
Tipul lecţiei: Lecţie de însușire de noi cunoștiințe
Unitatea de învățământ: Colegiul Național de Informatică “Carmen Sylva”
Profesor: Draghiea Elena- Alexandra

Competențe generale:

1.Identificarea unor date, mărimi şi relaţii matematice, în contextul în care acestea apar.
2.Prelucrarea unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în diverse surse informaționale
3.Utilizarea conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice .
4.Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situaţie dată
5. Analizarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii date
6. Modelarea matematică a unei situaţii date, prin integrarea achizițiilor din diferite domenii

Competențe specifice:

1.4. Identificarea patrulaterelor particulare în configurații geometrice date


2.4. Descrierea patrulaterelor utilizând definiții și proprietăți ale acestora, în configuraţii geometrice date
3.4. Utilizarea proprietăţilor patrulaterelor în rezolvarea unor probleme
4.4. Exprimarea în limbaj geometric a noţiunilor legate de patrulatere
5.4. Alegerea reprezentărilor geometrice adecvate în vederea optimizării calculării unor lungimi de segmente, a unor măsuri de unghiuri
6.4. Modelarea unor situații date prin reprezentări geometrice cu patrulatere

Competențe derivate :

a) Cognitive
1
C1- să recunoască diferite tipuri de trapeze în configurații date;
C2- să utilizeze proprietăților trapezelor în rezolvarea problemelor;
C3- să recunoască linia mijlocia și a segmentul de dreaptă cuprins între diagonale și linia mijlocie;
C4- să utilizeze proprietățile liniei mijlocii cât și formula de calcul a lungimii acesteia;
C5 - să calculeze lungimile de segmente de dreaptă și măsurie de unghiuri în problemele propuse;

b) Afective
A1-sǎ dovedeascǎ interes pentru informaţiile prezentate, prin participarea activǎ;
A2-dezvoltarea spiritului de observaţie şi a concentrării în rezolvare
A3-să se conformeze cerinţelor profesorului îmbunătăţindu-şi continuu performanţele;
A4-stimularea curiozităţii şi dezvoltarea simţului critic.
c) Psiho-motorii
P1-să păstreze ordinea, disciplina şi liniştea în clasă pentru buna desfăşurare a lecției
P2-să scrie corect, frumos şi îngrijit problemele propuse;
P3-să realizeze corect şi frumos desenele propuse.

Metode și procedee: conversația, observația, expunerea, exercițiul, analiza, dialogul, problematizarea, demonstrația.

Resurse: a) materiale: - manual, culegere, prezentări PwerPoint, metodica predării matematicii în gimnaziu
- laptop, tablete, platforma, caiete de notiţe
b) umane: - clasă omogenă cu cunoştinţe ce necesită consolidare;
- activităţi frontale, individuale;
c) timp: 50 minute;

Forme și tehnici de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecieri verbale.

2
Desfășurarea lecției

Secvențele Activități ale lecției Strategii didactice Forme de organizare


lecției Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace Activitate Evaluare

1. Momentul Verificarea prezenței elevilor Elevii se asigură că au toate Dialogul


organizatoric Verificarea celor necesare desfășurării orei; cele necesare.
(2 min.) Asigurarea unei atmosfere adecvate pentru Elevii respectă condițiile de
buna desfășurare a orei. disciplină.

2. Verificarea Tema pentru acasă va fi verificată prin Elevii sunt atenți la Conversația Activitate Chestionare
temei pentru sondaj, în cazul în care au fost probleme întrebările adresate. individuală orală
acasă (8 min.) nerezolvate sau au apărut erori, acestea se Elevii răspund la întrebări.
vor explica oral.

4. Anunțarea Astăzi ne propunem să studiem ultimul Elevii sunt atenți și îsi Expunerea Observația
titlului și a patrulater și anume trapezul. notează în caiete titlul sistematică
competențelor Profesorl scrie pe slide titlul lecției lecției Conversația
lecției Trapezul. Clasificare. Proprietăți
(2 min.)

5. Dirijarea Profesorul definește trapezul, după care Elevii își notează în caiete Conversația Caiete Activitate Observația
învățării (18 prezintă clsificarea și proprietățile informațiile primite. individuală sistematică
min.) Elevii pun întrebări dacă nu Explicația
Definiție: Patrulaterul convex care are două înțeleg anumite noțiuni. Chestionare
laturi paralele și două laturi neparalele se Elevii folosesc trusa cu Problema- orală
numește trapez. instrumente geometrice. tizarea

3
Definiție: Laturile paralele se numesc baze.
AB = b (baza mică)
DC = B (baza mare)

Definiței: Distanța dintre bazele trapezului


se numește înălțimea trapezului.
AM = h (înălțimea trapezului)
AM DC

Clasificare:
Trapez - isoscel
- dreptunghic

Definiție: Trapezul cu laturile neparalele


congruente se numește trapez isoscel.

A B

D C
Trapezul isoscel are următoarele proprietăți:

4
1. Unghiurile alăturate unei baze sunt
congruente.
∢𝐴 ≡ ∢𝐵
∢𝐶 ≡ ∢𝐷
2. Diagonalele sale sunt congruente.

3. Diagonalele formeaza cu bazele


triunghiuri isoscele
AOB (AO OB)
DOC (DO OC)

Teorema 1. Un trapez este isoscel dacă și


numai dacă unghiurile alăturate unei baze
sunt congruente.
Teorema 2. Un trapez este isoscel dacă și
numai dacă diagonalele sunt congruente.

Definiție: Trapezul cu una dintre laturile


neparalele perpendiculară pe baze se
numește trapez dreptunghic.

5
4. Asigurarea Pentru a fixa mai bine aceste proprietății, Elevii sunt atenți la Exercițiul Instr. de Activitate Observarea
feedback-ului elevii vor rezolva din manual și culegere indicațiile profesorului. Conversația scris și frontală, sistematică
(18 min.) probleme sub îndrumarea profesorului. Elevii Elevii rezolvă cu atenție și Observația desenat Fișa individuală
sunt supravegheați și ajutați cu explicații logică exercițiile propuse. Explicația de lucru
suplimentare în soluționarea problemelor În timp ce rezolvă individual Problema- Tabletele
care apar pe parcursul orei. sarcinile și tizarea
întâmpină neclarități, elevii Demonstra-
solicită profesorului ția
ajutorul.
Elevii sunt atenți și
implicați.

5. Precizarea și Anunțarea temei pentru acasă oferindu-le Elevii sunt atenți și notează Conversația
explicarea temei indicații în rezolvarea ei.
(2 min.) Tema: culegere, pagina 109, problemele 5 și
9.

S-ar putea să vă placă și