Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECŢIE

DATA:
Invatator:Ghera Ion
Unitatea de invatamant:
ARIA CURRICULARA: Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE INVATARE: Înmulţirea numerelor naturale mai mici sau
egale cu 1000
SUBIECTUL LECTIEI: Înmulţirea unui număr de trei cifre cu un număr de
o cifră
TIPUL LECTIEI: Consolidare
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la
înmulţirea numerelor naturale de trei cifre cu un număr de o cifră
Obiective de referinţă :
1.5. să înţeleagă semnificaţia operaţiilor aritmetice şi utilizarea
algoritmilor de calcul pentru adunarea, scăderea, înmulţirea şi
împărţirea numerelor naturale;
2.6. să rezolve, să compună probleme şi să utilizeze semnificaţia
operaţiilor aritmetice în rezolarea unor situaţii problemă;
Obiective operaţionale:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
5 COGNITIVE:
OC 1 – să efectueze operaţii de înmulţire a numerelor naturale 0-1000,
utilizând algoritmii de calcul corespunzător;
OC 2 – să utilizeze terminologia specifică operaţiei de înmulţire, în rezolvarea unor
exerciţii ;
OC.3 – să compare perechile de numere date, scriind semnul de relaţie corespunzător
OC 4 - să respecte ordinea efectuării operaţiilor în rezolvarea
exerciţiilor;
OC.5 – să rezolve probleme, urmărind etapele de lucru
corespunzătoare ;
B) AFECTIVE:
OA.1 – vor manifesta interes pentru efectuarea corespunzătoare a
sarcinilor ;
OA.2 – vor participa cu plăcere la activităţile desfăşurate ;
C) PSIHO-MOTRICE:
OM.1 – să scrie lizibil şi îngrijit pe caiete şi la tablă;
OM.2 – să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra corect
instrumentele de lucru;

STRATEGII DIDACTICE:
Elemente de strategie didactică:
6 Resurse procedurale: explicaţia, exerciţiul, conversaţia,
observaţia, algoritmizarea, munca independentă, jocul didactic,
metoda ciorchinelui, ”Ştiu/Vreau să ştiu/ Am învăţat”, metoda
cadranelor;turul galeriei.
7 Resurse materiale: planşe didactice, fişe de lucru, fişe de
evaluare, markere, planşe.
8 Forme de organizare: frontal, indvidual, în echipă, pe grupe;
9 EVALUARE: observarea sistematică, probă scrisă, probă orală,
autoevaluarea, evaluare de către colegi.
10 RESURSE: METODICE
Matematică, manual pentru clasa aIVa, autori A. Maior, A. Călugăriţa,
E. Maior ; Ed. Aramis 2006;
Culegere de exerciţii şi probleme matematice, autor Angelica
Călugăriţa ;
Curriculum Naţional. Programa şcolară pentru învăţământul
primar,clasa aIVa 2005;
RESURSE TEMPORALE: 45’
Continutul instructiv-educativ al lecţiei Stategii didactice
Metode Mijloace
Forme d
şi de
Activitatea invăţătorului Activitatea elevilor organiz
procede învăţămâ
e
e nt
2 3 5 6 7
ent Stabilesc climatul necesar Elevii pregătesc materialele Instructa Frontal
ato bunei desfăşurări a orei. necesare în timpul lecţiei şi se jul Pe grupe
Învăţătorul le explică elevilor că conformează regulilor de disci verbal
. cele şase echipe vor primi un semn plină. Convers
distinctiv (mărmăruţe, furnicuţe, aţia
albinuţe etc.) şi se va stabili un Frontal
lider pentru fiecare echipă.

Solicit elevilor să citească tema Citesc tema. caiete frontal


are pentru acasă. exerciţiu
ei Se fac aprecieri generale şi l
. individuale asupra felului în care au
rezolvat elevii tema. Completează Flanelogra
ciorchinele. f
Captarea atenţiei se realizează prin ciorchine Frontal
ea completarea unui ciorchine.(anexa 1). le
ei
n Ascultă cu atenţie. Individua

Voi anunta elevilor titlul lecţiei şi Elevii scriu tema. caiete


ea obiectivele urmărite pentru această
ui lecţie.
şi a Se scrie titlul lecţiei la tablă şi în
vel caiete. Elevii sunt atenţi la
explicaţiile date. Frontal
.
Rezolvă exerciţiile de Convers
ea •1 Exerciţii de creaţie şi calcul mintal. aţiexerci
rii formare ţiul
n. de priceperi şi deprinderi de
calcul matematic Individua
Se vor rezolva exerciţii de calcul l
oral: Exemple:
Găseşte numerele:
a) cu 9 mai mari decât 5....
b) de 9 ori mai mari decât 5... l
c) cu 7 mai mici decât 63.... individua
d) de 7 ori mai mici decât Caiete,
63... Rezolvă exerciţiile tablă
e) Aflaţi triplul numărului 12. propuse la tablă şi în
f) Din produsul numerelor 2 şi caiete. frontal
7 scădeţi produsul numerelor 3 şi
5 Îndeplinesc sarcinile Fişe de
jocului. lucru
•1 Rezolvare de exerciţii
Le cer elevilor să rezolve exerciţiu

exerciţii la tablă(exerciţiul 1/pag. l

33) . cadranel Frontal


e Individua

•2 Jocul „Cadranele” Pe grupe

Elevii vor fi grupaţi în patru explicaţi Frontal,

echipe; fiecare echipă va primi o a individua

fişă de lucru pe care construieşte Exerciţiu

propriul cadran completat, ţinându- l Planşă,


Rezolvă sarcinile date.
se cont şi de ideile altor elevi din marker

echipa de lucru. (Anexa 2) Frontal ş


individua
Se face corectarea exerciţiilor
acolo unde este cazul. Fişe de
Îndeplinesc paşii care
lucru
trebuie urmaţi în cadrul
jocului.
•3 Le cer elevilor să rezolve
exerciţiile

scrise pe planşă(Anexa 3). Ascultă indicaţiile


exerciţiu
date.
l
individua
•4 Problemă: Ştiu/Vreau să ştiu/Am

Pe grupe
învăţat (pe grupe)

are Vor avea ca sarcină rezolvarea

ţiei cerinţelor din fişă.(anexa 4)


Rezolvă fişa de
Fişe de Individua
Prezint criteriile de redactare şi evaluare.
ulu Ştiu/Vrea lucru Frontal.
rezolvare a problemei.
u să
Calculează exerciţiile.
. Monitorizez activitatea grupelor. ştiu/Am
învăţat
Fiecare reprezentant va
prezenta rezolvarea problemei.
exerciţiu
Notează tema pentru
l
acasa
rea Elevii vor avea de rezolvat o
Ascultă concluziile,
i fişă de evaluare.(anexa 5) Jocul
observaţiile,
•5 „Cuvinte magice” didactic
recomandările făcute de
Cer fiecărei echipe să calculeze
învăţător.
şi să completeze cifra
corespunzătoare fiecărui
rezultat(Anexa 5)
Dau tema pentru acasă: ex. 3
de la pagina 46.
Se fac aprecieri generale şi
individuale cu privire la
răspunsurile şi comportamentul
elevilor în timpul activităţii Joc
didactic

Anexa 1
Fişă de lucru(Activitate în perechi)

Încercuiţi rezultatul corect:


213X2= 510, 426, 869;
5X100= 500, 310,402.
131X2= 42, 26, 262
240X3= 72, 720, 64.

Anexa 2
Ciorchinele

Sarcină:
Completaţi ciorchinele cu cuvinte legate de tema
dată.
Anexa 2
Cadranele

Elevii vor fi grupaţi în patru echipe; fiecare


echipă va primi o fişă de lucru pe care construieşte
propriul cadran completat, ţinându-se cont şi de ideile
altor elevi din echipa de lucru.

1. Efectuaţi: 3. Daniel are în bibl


121 X5= 213x2= poezii, iar cărţi cu pove
414x3= 320x3= Formulaţi o întrebar
singură operaţie?

2. La produsul numerelor 421 şi 2 adugaţi produsul


numerelor 3 şi 251. 4. Scrieţi semnul de
de produse:
a) 235 X 3___ 2 X 12
b) 315 X 2___ 147 X
Anexa 3 (exerciţii-planşă)

a) Aflaţi numerele de 2 ori mai mari decât fiecare din numerele 513, 241, 316, 275.

b) Calculaţi respectând ordinea operaţiilor:

24 +2 X 412 =

134 X 2 + 17 =

Anexa 4
Problemă-„Ştiu/Vreau să ştiu/Am învăţat”

În livada noastră sunt 2 rânduri de meri cu câte 312


pomi pe fiecare rând şi 3 rânduri de peri cu câte 124 pomi
pe fiecare rând.
Câţi pomi fructiferi sunt în livadă?
Ştiu Vreau să ştiu

Anexa 5
Joc didactic–„CUVÂNTUL MAGIC”
Dau fiecărei echipe câte o fişă şi explic ce au de făcut. Verific
dacă au obţinut cuvântul corect.
Calculaţi şi scrieţi cifra corespunzătoare fiecărui rezultat. Citiţi
cuvântul obţinut.

214x2= 202x1= 3x124= 411x3 241x4=


O A B V R

20 37 42 96 123
2 2 8 4 3

Anexa 6
Fişă de evaluare

Obiective:
-să calculeze operaţiile de înmulţire cu numere naturale de la 0 la
1000;
-să scrie semnul de relaţie potrivit între perechile de numere;
-să rezolve problema cu două operaţii.

I1. Calculaţi:
5X6= 312 X 1 =
12 X 3 = 416 X 3 =

I2. Scrieţi semnul de relaţie potrivit între perechile de produse:


a. 241 X 2 315 X 4
b. 420 X 6 126 X 3
I3. La o librărie s-au adus 230 de caiete, iar pixuri de 3 ori mai
multe.
Câte rechizite s-au adus în total?

Itemii de evaluare

ITEMI FOARTE BINE BINE


I1 Calculează corect toate Calculează corect 3 ope
operaţiile de înmulţire; de înmulţire;
Scrie semnul de relaţie Scrie semnul de relaţie
corespunzător între perechile corespunzător în prima
de numere; pereche de numere;
Rezolvă corect problema, cu Rezolvă corect decât o
două operaţii.. operaţie din problemă.

S-ar putea să vă placă și