Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 19.11.2010
ARIA CURRICULARA: Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA: Matematică
UNITATEA DE INVATARE: Înmulţirea numerelor naturale mai mici sau egale cu 1000
SUBIECTUL LECTIEI: Înmulţirea unui număr de trei cifre cu un număr de o cifră
TIPUL LECTIEI: Consolidare
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Consolidarea cunoştinţelor referitoare la înmulţirea numerelor naturale de
trei cifre cu un număr de o cifră
Obiective de referinţă:
1.5. să înţeleagă semnificaţia operaţiilor aritmetice şi utilizarea algoritmilor de calcul pentru
adunarea, scăderea, înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale;
2.6. să rezolve, să compună probleme şi să utilizeze semnificaţia operaţiilor aritmetice în rezolarea
unor situaţii problemă;
Obiective operaţionale:
OBIECTIVE OPERATIONALE:
A) COGNITIVE:
OC 1 – să efectueze operaţii de înmulţire a numerelor naturale 0-1000, utilizând algoritmii de calcul
corespunzător;
OC 2 – să utilizeze terminologia specifică operaţiei de înmulţire, în rezolvarea unor exerciţii ;
OC.3 – să compare perechile de numere date, scriind semnul de relaţie corespunzător
OC 4 - să respecte ordinea efectuării operaţiilor în rezolvarea exerciţiilor;
OC.5 – să rezolve probleme, urmărind etapele de lucru corespunzătoare ;
B) AFECTIVE:
OA.1 – vor manifesta interes pentru efectuarea corespunzătoare a sarcinilor ;
OA.2 – vor participa cu plăcere la activităţile desfăşurate ;
C) PSIHO-MOTRICE:
OM.1 – să scrie lizibil şi îngrijit pe caiete şi la tablă;
OM.2 – să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra corect instrumentele de lucru;

STRATEGII DIDACTICE:
Elemente de strategie didactică:
 Resurse procedurale: explicaţia, exerciţiul, conversaţia, observaţia, algoritmizarea, munca
independentă, jocul didactic, metoda ciorchinelui, ”Ştiu/Vreau să ştiu/ Am învăţat”, metoda
cadranelor;turul galeriei.
 Resurse materiale: planşe didactice, fişe de lucru, fişe de evaluare, markere, planşe.
 Forme de organizare: frontal, indvidual, în echipă, pe grupe;
 EVALUARE: observarea sistematică, probă scrisă, probă orală, autoevaluarea, evaluare de către
colegi.
 RESURSE: METODICE
Matematică, manual pentru clasa aIVa, autori A. Maior, A. Călugăriţa, E. Maior ; Ed. Aramis 2006;
Culegere de exerciţii şi probleme matematice, autor Angelica Călugăriţa ;
Curriculum Naţional. Programa şcolară pentru învăţământul primar,clasa aIVa 2005;
 RESURSE TEMPORALE: 45’
Continutul instructiv-educativ al lecţiei Stategii didactice
Ob. Etapele
Metode şi Mijloace de Forme de Evaluare
Op. lecţiei/Timp Activitatea invăţătorului Activitatea elevilor
procedee învăţământ organizare
0 1 2 3 5 6 7
1. Moment Stabilesc climatul necesar bunei Elevii pregătesc materialele Instructajul Frontal
organizatoric desfăşurări a orei. necesare în timpul lecţiei şi se verbal Pe grupe
OA1 2 min. Învăţătorul le explică elevilor că cele conformează regulilor de disci Conversaţi
şase echipe vor primi un semn distinctiv plină. a
(mărmăruţe, furnicuţe, albinuţe etc.) şi se va
stabili un lider pentru fiecare echipă. Frontal

2. Verificarea Solicit elevilor să citească tema pentru


temei acasă. Citesc tema. exerciţiul caiete frontal Tema pentru
OA 1 3 min. Se fac aprecieri generale şi individuale acasă
asupra felului în care au rezolvat elevii tema.

3. Captarea Captarea atenţiei se realizează prin Completează ciorchinele. ciorchinele Flanelograf Evaluare
atenţiei completarea unui ciorchine.(anexa 1). orală
2 min Frontal
OA2
Ascultă cu atenţie. Observarea
OM2 Anunţarea Voi anunta elevilor titlul lecţiei şi Individual sistematică
titlului lecţiei obiectivele urmărite pentru această lecţie. Elevii scriu tema. caiete
O1 şi a Se scrie titlul lecţiei la tablă şi în caiete.
obiectivelor
1 min.
Elevii sunt atenţi la
Dirijarea  Exerciţii de creaţie şi formare explicaţiile date. Conversaţi
învăţării de priceperi şi deprinderi de calcul exerciţiul Frontal
20 min. matematic Rezolvă exerciţiile de calcul
Se vor rezolva exerciţii de calcul oral: mintal.
Exemple: l Evaluare
Găseşte numerele: orală
a) cu 9 mai mari decât 5....
b) de 9 ori mai mari decât 5... Individual
c) cu 7 mai mici decât 63.... l
d) de 7 ori mai mici decât 63...
e) Aflaţi triplul numărului 12.
O2 f)Din produsul numerelor 2 şi 7 scădeţi
produsul numerelor 3 şi 5
Caiete, tablă individual Evaluare
OC1  Rezolvare de exerciţii Rezolvă exerciţiile propuse scrisă
Le cer elevilor să rezolve exerciţii la la tablă şi în caiete.
tablă(exerciţiul 1/pag. 33) .
Îndeplinesc sarcinile jocului. Fişe de lucru frontal Produsele
OC1  Jocul „Cadranele” exerciţiul elevilor
OC2 Elevii vor fi grupaţi în patru echipe; cadranele
OC3 fiecare echipă va primi o fişă de lucru pe care
OC4 construieşte propriul cadran completat, explicaţia
OC5 ţinându-se cont şi de ideile altor elevi din Exerciţiul
echipa de lucru. (Anexa 2)
Se face corectarea exerciţiilor acolo unde Frontal
este cazul. Individual
Pe grupe
OC2 Planşă, Frontal, Evaluare
 Le cer elevilor să rezolve exerciţiile Rezolvă sarcinile date.
OC4 marker individual scrisă
OC5 scrise pe planşă(Anexa 3).

 Problemă: Ştiu/Vreau să ştiu/Am


OC5 Îndeplinesc paşii care Fişe de lucru Frontal şi Evaluare
învăţat (pe grupe) trebuie urmaţi în cadrul exerciţiul individual scrisă

Vor avea ca sarcină rezolvarea jocului. Analiza

cerinţelor din fişă.(anexa 4) produselor de


grup
Prezint criteriile de redactare şi
Ascultă indicaţiile date.
rezolvare a problemei.

Monitorizez activitatea grupelor.

Fiecare reprezentant va prezenta


rezolvarea problemei. Ştiu/Vreau
să ştiu/Am
OC2 Asigurarea învăţat individual
Elevii vor avea de rezolvat o fişă de
retenţiei şi Rezolvă fişa de evaluare.
evaluare.(anexa 5)
O1 transferului  „Cuvinte magice” exerciţiul Fişe de lucru Pe grupe
O3 8 min. Cer fiecărei echipe să calculeze şi să Calculează exerciţiile. Evaluare
O4 completeze cifra corespunzătoare fiecărui Jocul scrisă
rezultat(Anexa 5) didactic Evaluare
Individual scrisă
Dau tema pentru acasă: ex. 3 de la Notează tema pentru acasa Frontal.
OM1 Încheierea pagina 46. Ascultă concluziile,
OM2 lecţiei Se fac aprecieri generale şi individuale observaţiile, recomandările Autoevaluare
3' cu privire la răspunsurile şi comportamentul făcute de învăţător. a
elevilor în timpul activităţii Aprecieri
verbale

Joc didactic

Anexa 1
Fişă de lucru(Activitate în perechi)

Încercuiţi rezultatul corect:


213X2= 510, 426, 869;
5X100= 500, 310,402.
131X2= 42, 26, 262
240X3= 72, 720, 64.
Anexa 2
Ciorchinele

Sarcină:
Completaţi ciorchinele cu cuvinte legate de tema dată.

Înmulţire

Anexa 2
Cadranele

Elevii vor fi grupaţi în patru echipe; fiecare echipă va primi o fişă de lucru pe care construieşte propriul cadran
completat, ţinându-se cont şi de ideile altor elevi din echipa de lucru.

1. Efectuaţi: 3. Daniel are în biblioteca personală 431 de cărţi cu poezii, iar cărţi cu
121 X5= 213x2= poveşti de 2 ori mai multe.
414x3= 320x3= Formulaţi o întrebare pentru a rezolva problema printr-o singură
operaţie?

2. La produsul numerelor 421 şi 2 adugaţi produsul numerelor 3 şi 251.


4. Scrieţi semnul de relaţie potrivit <,>,= între perechile de produse:
a) 235 X 3___ 2 X 124;
b) 315 X 2___ 147 X 3.

Anexa 3 (exerciţii-planşă)

a) Aflaţi numerele de 2 ori mai mari decât fiecare din numerele 513, 241, 316, 275.

b) Calculaţi respectând ordinea operaţiilor:

24 +2 X 412 =

134 X 2 + 17 =
Anexa 4
Problemă-„Ştiu/Vreau să ştiu/Am învăţat”

În livada noastră sunt 2 rânduri de meri cu câte 312 pomi pe fiecare rând şi 3 rânduri de peri cu câte 124 pomi pe fiecare rând.
Câţi pomi fructiferi sunt în livadă?
Ştiu Vreau să ştiu Am învăţat

Anexa 5
Joc didactic–„CUVÂNTUL MAGIC”

Dau fiecărei echipe câte o fişă şi explic ce au de făcut. Verific dacă au obţinut cuvântul corect.
Calculaţi şi scrieţi cifra corespunzătoare fiecărui rezultat. Citiţi cuvântul obţinut.

214x2= 202x1= 3x124= 411x3 241x4=


O A B V R

202 372 428 964 123


3

Anexa 6
Fişă de evaluare

Obiective:
-să calculeze operaţiile de înmulţire cu numere naturale de la 0 la 1000;
-să scrie semnul de relaţie potrivit între perechile de numere;
-să rezolve problema cu două operaţii.

I1. Calculaţi:
5X6= 312 X 1 =
12 X 3 = 416 X 3 =

I2. Scrieţi semnul de relaţie potrivit între perechile de produse:


a. 241 X 2 315 X 4
b. 420 X 6 126 X 3

I3. La o librărie s-au adus 230 de caiete, iar pixuri de 3 ori mai multe.
Câte rechizite s-au adus în total?
Itemii de evaluare

ITEMI FOARTE BINE BINE SUFICIENT


I1 Calculează corect toate operaţiile de Calculează corect 3 operaţii de Calculează 2 operaţii de înmulţire.
înmulţire; înmulţire;
Scrie semnul de relaţie corespunzător Scrie semnul de relaţie corespunzător Scrie semnul de relaţie corespunzător
între perechile de numere; în prima pereche de numere; în prima pereche de numere;
Rezolvă corect problema, cu două Rezolvă corect decât o operaţie din Rezolvă o operaţie, cu sprijin
operaţii.. problemă. acordat.
Fişă de lucru(Activitate în perechi)

Încercuiţi rezultatul corect:


213X2= 510, 426, 869;
5X100= 500, 310,402.
131X2= 42, 26, 262
240X3= 72, 720, 64.

Fişă de lucru(Activitate în perechi)

Încercuiţi rezultatul corect:


213X2= 510, 426, 869;
5X100= 500, 310,402.
131X2= 42, 26, 262
240X3= 72, 720, 64.

Fişă de lucru(Activitate în perechi)

Încercuiţi rezultatul corect:


213X2= 510, 426, 869;
5X100= 500, 310,402.
131X2= 42, 26, 262
240X3= 72, 720, 64.

S-ar putea să vă placă și