Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Chimie
Clasa: a VII-a
Titlul lecției: Acizi – definiție, clasificare, denumire, formulă generală
Tipul lecției: Lecție de comunicare și asimilare de cunoștințe noi
Durata de desfășurare: 50 minute
Profesor: Borcău Mirela

Competențe specifice:
2.1. Analiza, interpretarea observațiilor/ datelor obținute prin activitate investigativă
3.3. Aplicarea regulilor/ legilor în scopul rezolvarii de probleme
4.2. Prezentarea rezultatelor unui demers de investigare folosind terminologia științifică
4.3. Utilizarea surselor bibliografice referitoare la istoricul descoperirii unor elemente
Competenţe operaționale: La sfârşitul activităţii didactice elevii trebuie să fie capabili
de:
1.1.explicarea observaţiilor în scopul identificării unor aplicaţii ale fenomenelor chimice;
3.2.rezolvarea de probleme în scopul aplicării regulilor/legilor în studierea reacţiilor
chimice;
4.1.comunicarea sub formă scrisă/orală a rezultatelor unui demers de investigare folosind
terminologia ştiinţifică;
4.3.utilizarea surselor bibliografice referitoare la istoricul descoperirii unor elemente;
Activități de învățare:
 verificarea denumirii acizilor și a clasificării
 exerciții cu denumirea acizilor
 exerciții cu clasificarea acizilor
 verificarea scrierii unor acizi aplicând formula generală
 modelarea unor acizi

Metode didactice:: explicația, conversația euristică, problematizarea, jocul didactic,


observația, modelarea, expunerea, organizatorul grafic

Materiale și mijloace: tabla, caiete, cretă, manual, fișe de lucru, sistem periodic.

Forma de organizare: frontal si individual


DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Secvența lecției Activități desfășurate de: Strategii didactice Evaluare

Profesor Elev Metode Mijloace Forme de


didactice didactice organizare
1. Moment Crează climatul Își pregătesc Conversația Caiete Activitate Observarea
organizatoric psihologic și atmosfera materialele necesare Instrumente frontală comportamen
(2 min.) necesară desfășurării de scris tului elevilor
activității
2. Verificarea Se verifică tema de casă Răspund întrebărilor Conversația Caiete Activitate Tema pentru
cunoștințelor și se fac aprecieri asupra adresate Instrumente frontală acasă
dobândite în modului în care elevii au de scris
lecția rezolvat tema.
anterioară Adresează elevilor
(5 min.) următoarele întrebări:
1. Ce capitol studiem?
2. Cum se clasifică
substanțele compuse? Proba orală
3. În viața de zi cu zi ați
mai auzit de acizi? Unde?
Dați exemple
3. Anunțarea Scrie pe tablă titlul Își notează titlul Conversația Tabla, creta Activitate Proba orală
temei noi și a lecției: lecției pe caiete și frontală
obiectivelor “Acizi”-definiție, ascultă cu atenție
propuse clasificare, formulă
(3 min.) generala
Anunță competențele pe
care le vor dobândi elevii
în urma predării lecției
4. Dirijarea Profesorul începe să le Elevii sunt atenți și Explicația Tablă Activitate Probă orală
învățării transmită elevilor noile își notează în caiete. Cretă, individuală
(20 min.) cunoştințe despre acizi Caiete
(defniție, clasificare, for- Conversația Instrumente
mulă de scris
generală,exemple ),realiz Fișe de
ându-le pe tablă fişa lucru
etalon. Observarea
sistematică a
elevilor
Activitate de
grup

Activitate
frontală
5. Fixarea După însuşirea noilor Elevii rezolvă fişa de Algoritmizare Fișă de Activitate Observarea
cunoștințeleor cunoştințe, pentru fixarea lucru propusă. Exercițiu lucru, individuală comportamen
(12 min.) acestora ,profesorul Explicația caiete, tului elevilor
împarte elevii în două Organizator instrumente
grupe. Fiecare grupă Elevii răspund cu grafic de scris
desemnează câte un promptitudine Modelarea Modele Activitate
reprezentant/lider.Fiecare sarcinilor de lucru moleculare frontală
grupă primeşte câte o propuse de profesor.
sarcină de lucru ,diferită
pe care va trebui să o
rezolve pe baza fişei
etalon realizată de
profesor pe tablă.
Profesorul discută cu
elevii rezolvarea sarcinii
de lucru.
6. Anunțarea Le distribuie elevilor Își notează tema în Explicația caiete, Activitate Tema pentru
temei pentru diagrama,precizându-le caiete instrumente individuală acasă
acasă și faptul că aceasta este de scris
aprecierea tema ce trebuie rezolvată
activității pentru data viitoare.
elevilor (3.min) Apreciază elevii care au
participat activ la
desfășurarea activității.

SARCINI DE LUCRU

1. . Sarcina de lucru:
Clasificaţi acizii din şirul următor trecându-i în coloana corespunzătoare din tabel: H 2S, HCl, H2SO4, H2SO3, HI, HClO3,
HNO3, H3PO4.
Fişă de lucru:
HIDRACIZI OXIACIZI
MONOBAZICI DIBAZICI MONOBAZICI DIBAZICI TRIBAZICI

Fişa etalon:

HIDRACIZI OXIACIZI
MONOBAZICI DIBAZICI MONOBAZICI DIBAZICI TRIBAZICI
HCl H2S HClO3 H2SO3 H3PO4
HI HNO3 H2SO4

Se corectează prin confruntare cu fişa etalon.


2. Sarcina de lucru:
Clasificaţi acizii din şirul următor trecându-i în coloana corespunzătoare din tabel: H 2S, HCl, H2SiO4, H2CO3, HI, HClO3,
HNO3, H3PO3.
Fişă de lucru:
HIDRACIZI OXIACIZI
MONOBAZICI DIBAZICI MONOBAZICI DIBAZICI TRIBAZICI

Fişa etalon:

HIDRACIZI OXIACIZI
MONOBAZICI DIBAZICI MONOBAZICI DIBAZICI TRIBAZICI
HCl H2S HNO2 H2CO3 H3PO4
HI HNO3 H2SiO4

Se corectează prin confruntare cu fişa etalon.


FIŞA ETALON

Definiţie ACIZI Radicali acizi

Acizii sunt substanţe compuse Formula generală Radicali acizi reprezintă


în a căror compoziţie intră atomul sau grupul de atomi
atomi de nemetal şi unul sau care intră în compoziţia
mai mulţi atomi de hidrogen HmA
acizilor şi care în urma
care pot fi substituiţi de un H – hidrogen
A – radical acid
reacţiilor chimice nu se
metal, formâd săruri. m – valenţa radicalului schimbă. (ex. CO3, SO4, Cl)

Hidracizi Clasificare şi Oxiacizi


(conţin H şi un nemetal) denumire (conţin H şi un radical acid)

Monobazici Dibazici Tribazici

Exemple: Exemple: Exemple:


HCl-acid clorhidric H2S – acid sulfhidric H3PO4 – acid fosforic
HI – acid iodhidric H2SO4 – acid sulfuric H3PO3 – acid fosforos
HBr – acid bromhidric H2SO3 – acid sulfuros
HF – acid fluorhidric H2CO3 – acid carbonic
HNO2 – acid azotos
HNO3 – acid azotic
DIAGRAMA

Se da urmatoarea lista de formule chimice de mai jos si se cere:


a) notati denumirea fiecarei substante langa formula respectiva;
b) Cautati denumirile acizilor din lista de formule, in diagrama de mai jos si incercuiti-le (cuvintele sunt scrise in toate directiile, pe
orizontal, pe vertical si pe diagonala de la stanga la dreapta). Dupa epuizarea formulelor din lista, raman in diagrama unele litere nefolosite, care,
citite in continuare, de la stanga la dreapta, va vor dezvalui traducerea cuvantului „acid „ in limba latina.
c) notati pozitia fiecarei denumiri, mentionand prin litere si cifre locatia primei litere din cuvantul respectiv;
H nA - HNO 2-

H2S - HNO 3-

HF - H 2CO3-

HCl - H 2SO3-

HBr - H 2SO4-

H3PO4-

Solutia

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
a S S U L F U R I C B M J G E A
b F L U O R H I D R I C I D R Z
c U L C L O R H I D R I C B T O
d A F O S F O R I C J Y K L I T
e D R I C S U L F H I D R I C I
f A C I D W B R O M H I D R I C
g W V R L C A Z O T O S C H N E
h C A R B O N I C S A C I D U S

S-ar putea să vă placă și