Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Scoala Gimnazială ,,Traian Crețu” Năpradea


Profesor: Porumb Cristina
Clasa : a VII – a
Aria curriculară: matematica si stiinte
Disciplina : Matematica
Unitatea de învătare: ecuatii si sisteme;
Subiect: ecuatia de gradul I cu o necunoscută;
Tipul lectiei: de fixare a cunostintelor referitoare la ecuatia de gradul I cu o necunoscută;
Scopul lectiei (obiectivul general)
 Consolidarea priceperii de a rezolva ecuatia de gradul I cu o necunoscută;
 Aplicarea cunostintelor în diverse contexte, în vederea dezvoltării flexibilitătii gândirii ;
Obiectivele operationale :
a) Obiective cognitive : Pe parcursul activităţii fiecare elev va fi capabil :
O1 : să rezolve ecuatii de gradul I , : ax+ b = c
O2 : să rezolve ecuatii reductibile la ecuatia de gradul I cu o necunoscută;
O3 : să rezolve ecuatii de gradul I , deduse dintr-un context geometric;
b) Obiective afective :
Oa1 :să participe cu plăcere si interes la toate activitătile propuse;
Oa2 : să manifeste curiozitate si creativitate în rezolvarea sarcinilor propuse;
Oa3 : să păstreze atentia trează , timp suificient pentru atingerea obiectivelor stabilite ;
c) Obiective psihomotrice :
Opm : să deseneze, să construiască , corect, îngrijit,
Strategii didactice :
a) Metode si proocedee : conversatia , exercitiul, explicatia, problematizarea, ciorchinele.
b) Mijloace didactice : culegere de probleme, manualul, fise de lucru.
c) Forma de organizare : frontală, pe grupe ;
Resurse :
a) Oficiale : programă, planificare;
b) Temporale : 50 min
c) Bibliografice: manualul de matematică clasa a VII-a, culegere de probleme
Tip de evaluare :continuă, formativă; scrisă si orală;
Tinte : predare interactivă si centrată pe elev; adaptarea curriculumului la spcificul mediului rural;

1
Scenariu didactic

Continut instructiv educativ Forme


Act. Act. Metode Mijloa de
Nr Evenimen Ob.
si ce de organiza Evaluare
crt tele lectiei Op Prof. Elev procedee învătare re

I.Moment Se stabileste ordinea, climatul necesar - raspund la cerintele Activita


organizato începerii activităţii. Prezenta. administrative ; te
1. - raspund la intrebarile
ric frontală
profesorului;
II. Oa1 Se verifică tema scrisă, frontal, prin citirea - elevii completează si conver tabla, Activita Contin
Verificare Oa2 acesteia de către elevi. Se fac aprecieri, raspund sarcinilor satia; te uă,
a recomandări. Se actualizează cunostintele impuse de profesor ; discutii frontală Format
cunostinte teoretice necesare exersarii practice. Pentru - elevii discuta liber, analiza, ivă
2. această etapă se aplică metoda
lor însusite brainst orală
“CIORCHINELUI”si brainstorming.Fiecare
elev primeste o fisă pe care o rezolvă; se
orming
prezintă solutiile pe tablă.
III. Oa1 Se anuntă subiectul lectiei si se explică Ascultă , îsi notează conver Creta, Activi-
Anuntarea Oa2 obiectivele, sarcinile pe întelesul subiectul lectiei ; satia; tabla, tate
3. subiectului si elevilor. fronta-
a obiective
lor lectiei
Se scrie titlul lectiei; lă
4. IV. A) Faza lucrului individual: elevii Elevii ascultă cu conver- fise Act.pe Conti-
Comunica O1 primesc o fisă, si vor lucra individual atentie prezentarea satia; grupe nuă,
rea/ timp de 5 minute, exercițiul nr. 1 de prof; formează prezen- de lucru Forma-
însusirea O2 la primul subiect de pe fisă. grupele de experti, tarea; tivă
continutu O3 B) Faza lucrului în grupe de răspund cerintelor mozaic Orală
lui O4 câte patru elevi: elevii formează profesorului ; comen- si
învăţării. Oa2 grupe de câte 4 elevi pentru a discuta tarea; scrisă
Dirijarea rezultatele individuale la care a ajuns discu-
învăţării Opm fiecare, si pentru a lucra împreună tia în
restul exercițiilor de la subiectul I de grup;
pe fisă.

2
C) Faza reuniunii cu toți elevii
clasei: se discută rezultatele la care s-
a ajuns si se rezolvă împreună
subiectul nr. II
D) Faza decizională : se alege solutia
finală si se asează toate rezolvările pe
tablă
V. Fixarea - fiecare grupă prezintă soluţiile Elevii ascultă cu discuţii Activi- Conti-
si Oa1 obţinute la sarcina de lucru, apoi atentie raportul, şi tate în nuă,
sistematiza Oa2 modul de realizare a ei notează, analiza grup; Forma-
rea Oa3 - se vor face aprecieri, se vor corecta comentează, dezba- tivă
eventualele greseli si se vor discuta
prezintă punctele terea în Orală
notele ;
- profesorul face aprecieri privind
tari si punctele grupuri si
5.
întreaga activitate; slabe; şi scrisă
sesiuni
de
raporta
re

VIII. Oa3 Se face evaluarea notând elevii care s-au elevii ascultă cu conver- Act. Conti-nuă,
Forma-tivă
Aprecierea Oa2 remarcat. atentie, notează si satia fronta- scrisă
6. si
activităţii comentează; euristi- lă orală
elevilor că;
IX. Oa3 Se dau exercițiile ca temă pentru acasă; elevii asculta cu conver fronta-
Precizarea se dau explicatii pentru rezolvarea atentie, notează si satia lă;
explicarea temei. comentează indivi-
7.
temei duală
pentru
acasă

3
„Natura este scrisă în limbaj matematic”
Verificarea orală ( metoda ciorchinelui si brainstorming)

7 – x = 10

|x-5|=1 Ecuatia de gr. I cu o (x - 1)(2 + x) = 0


necunoscuta

x 2

4
Să se rezolve ecuatiile :
„Natura este scrisă în limbaj matematic”

1)

2)

3) (x - 1)(2 + x) = 0

4) 7 – x = 10

5) |x-5|=1

6) x 2

5
Fisa de lucru
„A detine adevărul este calea celestă. A căuta adevărul este calea omului.” (Confucius)

I.Rezolvati ecuatiile :

II. Să se rezolve ecuatia :

S-ar putea să vă placă și