Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect Didactic II

Unitatea de învățământ: Școala gimnazială ,,Constantin Săvoiu,, Tg.Jiu


Data și locul desfășurării lecției: 22.02.2022
Propunător: Țimurlea Maria-Renata
Clasa: a V –a C
Disciplina: Educație socială: Gândire Critică și Drepturile Copilului
Unitatea de învățare: Respectarea , apărarea și promovarea drepturilor copilului
Subiectul lecției/Titlul lecției:Îmi sunt apărate drepturile
Tipul de lecție: Recapitulare-lecție de fixare și sistematizare a cunoștințelor cu ajutorul fișelor
Durata lecției : 40 min.

Competenţe generale:
1.Raportarea critică la fapte , evenimente, idei, procese din viața personală și a diferitelor comunități prin utilizarea unor achiziții specifice domeniului
social
2.Cooperarea pentru realizarea unor activități și pentru investigarea unor probleme specifice diferitelor grupuri și comunități prin asumarea unor valori
și unor norme sociale și civice
3.Participarea responsabilă la luarea deciziilor prin exrcitarea spiritului de inițiativă și întreprinzător , respectiv prin manifestarea unui comportament
social , civic și economic
Competenţe specifice:
1.3 Raportarea critică la opiniile,explicațiile și argumentele formulate de alte persoane în contextul unor dezbateri privind asigurarea și promovarea
drepturilor copilului
2.1Formularea unor probleme ce vizează drepturile copilului ,ca punct de plecare în rezolvarea lor
3.1Exercitarea drepturilor și responsabilităților în luarea unor decizii personale și de grup , în condițiile respectării drepturilor celorlalți
Obiective operaţionale vizate Elevii vor putea să :
Obiectivul central urmărit este fixarea și consolidarea cunoștințelor prin stabilirea de noi legături între noțiunile predate, prin elaborarea de generalizări,
prezentarea unor structuri logice între diverse cunoștințe. Recapitularea și sistematizarea cunoștințelor presupune reorganizarea cunoștințelor predate în
jurul unei idei centrale

O1 Să formuleze opinii ,explicații , argumente simple pentru promovarea drepturilor copilului


O2 Să indentifice măsuri de intervenție pentru situații de încălcare a drepturilor copilului
O3 Să formuleze probleme ce vizează drepturile copilului ca punct de plecare în rezolvarea lor
O4 Să participe la decizii de grup privind implicarea ăn promovarea și apărarea propriilor drepturi

Mijloace/Resurse materiale :fișe de lucru individuale și în echipe în format A4 , manualul, tabla, cretă albă/colorată

Metode didactice: Conversația euristică, exercițiul, explicația,eseul de 5 minute,


metoda activității cu fișele
Mod de organizare: Activitate frontală ,în perechi, pe grupe
Tipul și metodele de evaluare:
Evaluare fomativă continuă pe tot parcursul activității
Observarea și aprecierea verbală
Profesorul urmăreste modul în care elevii duc la îndeplinire sarcinile și participă la fenomenul educațional.
Pe baza constatărilor, cadrul didactic face aprecieri verbale
1) Observarea sistematică a elevilor și întrebări adresate elevilor pe tot parcursul lecţiei de fixare şi sistematizare.
2) Îndeplinirea corectă a cerinţelor propuse în exerciţiile din fişele de lucru individuale în perechi și pe echipe.
3) Respectarea timpului alocat îndeplinirii cerinţelor din Fişele de lucru individuale și pe echipe.

Desfășurarea Lecției

Nr Crt. Secvențele lecției Obiective Conținuturi Metode de Moduri de Evaluare


Operationale învățare organizare a
vizate activității

1 Moment organizatoric Concentrarea Salutul. Frontală


atenţiei – Verificarea prezenţei la ore a
în vederea începerii elevilor și notarea absenţelor în
lecției şi catalogul clasei
organizarea clasei
de elevi -3 minute

2 Anunțarea temei și a Prezentarea la tablă Este prezentat obiectivul central al lecției Frontală Observarea
obiectivelor a temei şi a planului care urmărețte fixarea și consolidarea sistematică și
operaționale de recapitulare în cunoștințelor prin stabilirea de noi întrebări adresate
vederea realizării legături între noțiunile predate, prin elevilor pe tot
fixării şi elaborarea de generalizări, prezentarea parcursul lecţiei de
sistematizării unor structuri logice între diverse fixare şi
cunoştinţelor cunoștințe. sistematizar
dobândite – 2 Obiectivul central al lecției este divizat in
minute 4 obiective operaționale sunt indeplinite
cu ajutorul fișelor de lucru
Planul de recapitulare are 4 puncte care
vor fi rezolvate prin intermediul
exercițiilor
1,Opinăm
2.Explicăm
3.Formulăm
4. Participăm

Se împart fișe de lucru în format A4


tuturor elevilor Individuală
3 Dirijarea învăţării Sistematizarea, Elevii se organizeaza ințial în perechi ,
reorganizarea, fiecare colaborând cu colegul său de Lucru în
stabilirea de condiţii bancă pentru a rezolva Exercițiul A din perechi
în funcție de modul fișa de lucru nr. 1
de rezolvare al
fișelor de lucru Dupa care elevii se strâng în grupuri mici Activitate
O1 Să formuleze pentru a colabora la rezolvarea cu fișele Actvitate pe
opinii ,explicații , exercițiului B din Fișa de lucru nr.1 grupe
argumente simple Exercițiul
pentru promovarea Profesorul ajută copii cu oferindu-le
drepturilor explicații și exemple atunci cand este Frontală
copilului-10 min cazul, pentru ca ei să poată înșelege și să
își fixeze cunoștințele dobândite pe
parcursul capitolului

O2 Să indentifice
măsuri de Urmărind textul din fișa de lucru nr.2
intervenție pentru fiecare elev sa identifice situații de Exercițiul Frontală
situații de încălcare incălcare a drepturilor copiilor și să
a drepturilor exemplifice o masură de intervenție
copilului - 5min pentru ajutorarea acestora
O3 Să formuleze
probleme ce vizează Fiecare copil să scrie un eseu cu titlul
drepturile copilului Școala Incluzivă în orașul meu ” și să
ca punct de plecare descrie în cateva propoziții cum și-ar dori Individuală
în rezolvarea lor-5 să arate o astfle de școală
min

O4 Să participe la
decizii de grup
privind implicarea Elevii se organizează în două mari grupe.
ăn promovarea și Grupa numarul 1 scrie in 3 minute un Pe grupe
apărarea propriilor monolog cu tema ” Să tolerăm...”
drepturi-10 min Grupa cu numarul 2 scrie în acelați timp
un monolog cu tema ” Să nu tolerăm...”

Ambele grupe trebuie să aibă în vedere


drepturile copilului și să exprime parerea
lor despre ceea ce ar trebui sa tolereze
sau nu în viața cotidiană
Fiecare dintre cele două grupe își va
desemna un lider care va susține
monologul în fașa clasei

4 Asigurarea retenţiei şi a Precizarea temei Profesorul supraveghează și ajută pe tot Frontală


transferului pentru acasă şi parcursul lecţieila îndeplinirea corectă a
explicaţii -3min cerinţelor propuse în exerciţiile din fișele
de lucru pe perechi , grupe, dar şi
individuale dar și respectarea timpului
alocat pentru aceste exerciții
Tema pentru acasă este pregătirea pentru
evaluare

5 Aprecieri şi Profesorul face La finalul lecţiei profesorul face aprecieri Frontală


recomandări aprecieri şi referitoare la îndeplinirea sarcinilor de
recomandări la lucru şi, apoi, recomandări pentru lecţia
finalul lecţiei următoare.
Elevii care au realizat frumos, corect
toate cerinţele din fişa de lucru şi, mai
ales, s-au încadrat în timpul propus de
către profesor, vor primi nota maximă.

Plan de recapitulare
1. Opinăm
2. Explicăm
3. Formulăm
4. Participăm

Fișe de lucru

Fișa numarul 1-

Exercițiu A:activitate în perechi


” Începând de azi ai un coleg nou de etnie romă. Cum reacționezi?Ai fi de acord ca el să fie colegul tău de bancă?Ar putea fi un elev bun?”

Impreună cu colegul de bancă răspundeți ținând cont de : stereotipuri, prejudecăți . Drepturile copilului

Argumentați !

Exercițiul B-activitate în grupuri mici(-4-5 elevi)


Se formeaza grupuri de câte4 – 5 elevi și fiecare grup își alege reprezentantul care va comunica clasei răspunsurile la următoarele situații :

Explică ce faci dacă: - un copil care cerșește îți cere umil bani
-în fața ta se oprește amenințător un copil violent
-afli că un copil din clasa ta este deseori trimis la muncă de membri familiilor sărace
-vecinul tău îți spune că ar avea nevoie de hainele care îți prisosesc
- o persoană in scaunul cu rotile se află în fața unor trepte

Fișa numarul 2: -activitate individuală

Textul din manual :


”Sunt Rareş. Sunt elev în clasa a VIII−a la o şcoală din mediul rural. Şcoala mea a primit titlul de Şcoalǎ europeanǎ. Vă invit s−o vizitați. E
minunată!
Este cunoscută pasiunea mea pentru jurnalism. La propunerea Consiliului elevilor, cred că vom avea o disciplină opțională pentru pasionații de
jurnalism. Este dorința multor colegi.
Trebuie să realizez un reportaj despre copiii din mediul rural şi copiii care provin din medii dezavantajate socioeconomic. Încurajat de doamna
dirigintă, am pornit la drum.
Am descoperit copii minunați, talentați, părinți care−i întâmpinau cu bucurie. Am întâlnit însă şi copii trişti, care abandonaseră şcoala. Am descoperit
copii aflați în situații de risc, familii conflictuale, copii trimişi să muncească zilnic pentru a contribui la bunăstarea familiilor sărace, supuşi diferitor
forme de neglijență, rele tratamente.
Am descoperit şcoli minunate, dar şi şcoli mai puțin dotate sau aflate într−o stare de degradare avansată.
Am întâlnit familii nevoiaşe pe care sărăcia le împiedica să−şi împlinească visele. Singurul venit era alocația copiilor. Voiau să schimbe această
situație, dar nu reuşeau.
Am observat însă un aspect comun: copiii nu−şi cunoşteau drepturile, iar părinții nu ştiau cum să acceseze serviciile sociale comunitare…
Să dăm copiilor aripi de vis! Să gândim împreună ce pot face Şcoala, Familia, Comunitatea.”
(Din creațiile copiilor – „Şcoalǎ, familie, comunitate“)

Citți următorul text și identificați situații de încălcare a drepturilor copilului.


Fiecare elev să scrie cate o măsură de intervenție pentru a ajuta copii sin medii dezavantajate socio-economic

Fișa numărul 3 -activitate individuală

Scrieți in 5 minute un eseu cu titlul ” Școala inclusivă în orașul meu” și descrie in cateva propoziții cum ți-ai dori să fie această școală

Fișa numarul 4 – activitate pe grupe

Elevii se organizează în două mari grupe. Grupa numarul 1 scrie in 3 minute un monolog cu tema ” Să tolerăm...”
Grupa cu numarul 2 scrie în acelați timp un monolog cu tema ” Să nu tolerăm...”

Ambele grupe trebuie să aibă în vedere drepturile copilului și să exprime parerea lor despre ceea ce ar trebui sa tolereze sau nu în viața cotidiană

Fiecare dintre cele două grupe își va desemna un lider care va susține monologul în fașa clasei.

S-ar putea să vă placă și