Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

 Data:11.02.2022

 Propunător:

 Unitatea de învățământ:

 Clasa:a III –a B

 Disciplina de învăţământ: Educație financiară

 Unitatea de învățare: Economisirea

 Subiectul: Ce sunt investițiile?

 Tipul lecţiei: Consolidare

 Scopul lecției: Dezvoltarea unui comportament adecvat față de gestionarea eficientă a banilor

 Competenţe specifice vizate:

2.1. Analizarea situațiilor în care se pot obține bani;


2.2. Identificarea modalităților de gestionare a banilor.

 Obiective operaţionale:

Pe parcursul lecției, elevii vor trebui:

O2.1.1 - să utilizeze corect terminologia specifică domeniului financiar;


O2.1.2 - sǎ exemplifice cum pot vinde pe bani bunurile produse în diverse locuri;
O2.2.1 - sǎ argumenteze importanta banilor;
1
O2.2.2 - sǎ prezinte strategii de gestionare a banilor

STRATEGII DIDACTICE:
 Metode, procedee și tehnici didactice: conversația, brainstorming-ul, explicația, exercițiul, jocul didactic

 Mijloace de învăţământ: tablă, bani de hârtie, borcan,

 Modalităţi de organizare a activităţii: frontal, individual, pe grupe

 Resurse
 Umane: 24 elevi;
 Durata: 50 minute

 Bibliografie:

 *Programa școlară pentru disciplina opțională EDUCAȚIE FINANCIARĂ (C.D.Ș. pentr învățământ primar),
aprobată prin O.M. 4887/26.08.2013
 *Ligia Gergescu-Goloșoiu, Educație financiară- Banii pe înțelesul copiilor ( manual)- auxiliar curricular pentru
clasele CP-II
 *Ligia Georgescu-Goloșoiu, Educație financiară- Banii pe înțelesul copiilor ( caietul elevului)-auxiliar curricular
pentru clasele CP-II

 Ligia Georgescu-Goloșoiu (coordonator), Corina Mohorea, Stela Olteanu- Educație financiară- Banii pe înțelesul
copiilor, ghidul învățătorului pentru clasele primare.

2
SCENARIU DIDACTIC
Nr. Momentele Ob. Elemente de conținut Elemente de strategie didactică
crt. lecției Op. Metode şi Material Forme de Evaluare
procedee didactic organizare
1. Moment Se asigură condiţiile necesare desfăşurării optime a
organizatoric activităţii:
 pregătirea materialului didactic; Capacitatea
 asigurarea liniştii şi a disciplinei pentru desfăşurarea elevilor de
activităţii; Conversaţia pregătire a
Individual materialelor
necesare
2.
Conversația
Verificarea Se verifică temele pentru acasă. Frontal Capacitatea
temei O3 de a verifica
Proiect selectiv
tema pentru
acasă

3. Se va purta o conversație cu elevii, care vor răspunde la Capacitatea


Captarea următoarele întrebări: Frontal de
atenţiei  Pentru ce oră ne-am pregătit? Conversația concentrare
O1  De ce avem nevoie pentru a ne continua călătoria? a atenției
 La ce vă gândiți când vorbim despre educație financiară? Brainstorming elevilor

4. Anunţarea O1 Conversația Frontal Capacitatea


temei şi a Astăzi, la ora de educație financiară, vom analiza de a recepta
obiectivelor cunostințele achiziționate în orele anterioare, analizând unui mesaj
modul în care elevii au lucrat tema pentru acasă. oral
Voi nota pe tablă titlul lecției: „Ce sunt investițiile?”

5. Sistematizarea, Pentru început, fiecare echipă pune afișul firmei pe panoul Turul galeriei
3
consolidarea, O3 expozițiilor. Sub fiecare afiș, există un borcan ce are atașat Afiș
fixarea O2 pe el imaginea produsului promovat. Echipele primesc câte Borcan Frontal, Capaacitate
cunostintelor un plic care conține câte un set de bacnote românești. (Anexa Conversația Plic cu în echipă a de a
asimilate O1 1) bacnote prezenta
anterior românești cunoțtințele
Echipele sunt invitate să -și prezinte proiectul. dobândite
Sunt antrenați în discuție și ceilalți elevi ai clasei, având Observația munca în
libertatea de a adresa întrebări pe parcursul prezentării. echipă Capacitatea
La finalul prezentărilor, fiecare echipă are drept sarcină să de observare
evalueze proiectele colegilor, prin depunerea unei bacnote în a rezolvării
borcanul fiecărei echipe, mai puțin în borcanul lor. sarcinilor
date

6. Obţinerea Ficare echipă își primește borcanul său, având drept sarcină Capacitatea
performanţei O4 recunoașterea bacnotelor, numărarea și calculează la tablă Problemati- Frontal de calcul
sumea obținută. zarea Tablă monetar
La finalul calculelor se identifică cel mai valoros proiect. Munca Bacnote Individual
individuală Borcan
7. Evaluarea Se vor face aprecieri generale și individuale asupra Frontal
activității O1 participării elevilor la lecție, precum și asupra Conversația diplome Aprecieri
min comportamentului lor pe parcursul orei. Individual verbale
 Elevii vor fi recompensati cu diploma ,,Micul
antreprenor”(Anexa 2)

4
Anexa 1

twinkl.com

twinkl.com

5
twinkl.com

twinkl.com

6
twinkl.com

twinkl.com

7
twinkl.com

twinkl.com

8
twinkl.com

twinkl.com

9
twinkl.com

twinkl.com

10
11
12

S-ar putea să vă placă și