Sunteți pe pagina 1din 4

Unitatea de învăţământ Colegiul Tehnic Constantin D.

Nenițescu Pitești
Disciplina de studiu Educaţie antreprenorială Profesor: Raicu Valentina
Clasa a X-a G

Proiect de lecţie

Tipul de lecţie: Evaluarea cunoștințelor


Tema lecției: Evaluarea cunoștințelor dobândite prin intermediul testului sumativ
Obiective operaţionale:
 Să identifice varianta corectă de răspuns pentru itemii obiectivi cuprinși în testul de evaluare
Strategii didactice
•Principii didactice:

Principiul asigurării progresului gradat al performanţelor şi înlăturarea treptată a punctelor de sprijin;
•Metode de învăţământ

exerciţiul;
•Forme de organizare a activităţii instructive

Individuală
•Forme de dirijare a activităţii

Independentă
•Resurse materiale: test
•Metodele de evaluare
Evaluare sumativă – test de evaluare

1
Desfăşurarea lecţiei

Nr. Etapele Ob Conţinutul activităţii Strategia didactică: Evaluare


crt lecţiei ev. resurse
Activitatea profesorului Activitatea elevului timp procedurale materiale Forme de
organizare
1. Moment -asigură ordinea şi verifică - se pregătesc pentru oră. 2` conversaţia catalogul frontal aprecieri
organizatoric dacă toţi elevii au toate -semnalează absenţii sau individual verbale
materialele necesare pe probleme de organizare,
bancă. dacă este cazul.

2. Captarea - se reaminteşte elevilor - sunt atenti la 1` conversaţia frontal aprecieri


atenţiei faptul că vor fi evaluate explicaţiile profesorului, verbale
cunoştinţele dobândite cer eventuale lămuriri în
prin rezolvarea unui Test cadrul discuţiei.
de evaluare.
- le explică elevilor
obiectivele propuse.

3. Verificarea O1 - împarte fişele de - rezolvă fişele primite exerciţiul fişe de individual proba
cunoştinţelor O2 evaluare; 47` evaluare scrisă
O3 - supraveghează elevii pe
O4 parcursul rezolvării
O5 fişelor;

2
TEST DE EVALUARE

1.Printre resursele necesare desfasurarii unei afaceri se regasesc:


AResurse biologice
BResurse naturale
CResurse energetice
DResurse materiale
2.Întreprinzătorul este acea persoană care:
Ase angajează într-o societate comercială
Bare inițiativa de a înființa o societate comercială
Cpersoana care duce la îndeplinirea obiectivele organizaţiei.
Ddorește să câștige cât mai mulți bani;
3.Una din funcţiile planului de afaceri este
Asă informeze consumatorii;
Btoate variante de mai sus;
Csă obţină finanţare
Dsă avertizeze mediul de afaceri, în special concurența;
4.Ce componentă a planului de afaceri reliefează modul de transpunere în practică a strategiei afacerii:
Aambele planuri;
Bplanul operaţional;
Cplanul de marketing;
Dnici unul din aceste planuri.
5.Planul de afaceri este
Aun model de analiză justificativă cu privire la eficiența resurselor consumate;
Bo cercetare critică și realistă a greșelilor afacerii derulate;
Co prefigurare bine fundamentată, realistă și credibilă a ideii de afaceri.
Do previziune exactă a beneficiilor estimate;
6.În cadrul planului de afaceri, capitolul financiar cuprinde:
Aevidenţierea agenţilor economici concurenţi, precum şi cota de piaţă deţinută de fiecare dintre ei;
Bveniturile şi cheltuielile prognozate pentru perioada următoare, precum şi fluxul de numerar;
Cenumerarea principalelor produse/servicii, precum şi precizarea ponderii lor în totalul vânzărilor.
Ddescrierea structurii organizatorice a întreprinderii, precum şi a metodelor de conducere;
7.Cea mai simplă formă de manifestare a iniţiativei particulare într-o economie o reprezintă:
Aregia autonomă;
Bcompania națională.
Csocietatea pe acţiuni
Dîntreprinzătorul individual sau întreprinderea familială;
8.Rezultatele promovării vizează:
Anumărul de clienți potențiali și clienți efectivi, care au contactat compania în urma promovării;
Bposibilitățile financiare ale firmei;
Cidentificarea factorilor care generează decizia de cumpărare.
Dslaba capacitate de informare tehnică;
9.Resursele materiale atrase în activitatea economică se referă la:
Amijloacele bănești ale agenților economici utilizate în activitatea economică;

3
Bdate, informaţii sistemice informaţionale pentru conducere, modele, publicații de specialitate, tehnologia
informației și comunicării;
Cacele bunuri produse prin muncă şi utilizate pentru producerea altor bunuri şi servicii destinate vânzării pe
piaţă;
Dnumărul angajaților și la competențele specifice ale acestora de care are nevoie firma.

TIMP DE LUCRU 50 DE MIN

S-ar putea să vă placă și