Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Modulul IV. Pigmentarea și depigmentarea părului


Clasa: a XI-a A
Propunător:Dănilă Elena
Unitatea de învăţare: Decolorarea părului
Tema lecţiei: Metode de decapare
Tipul lectiei: MIXTĂ
Scopul lecției: Cunoaşterea de către elevi a tehnicilor și metodelor de decapare a părului, în vederea realizării unor lucrări
de calitate adaptate la carateristicile clientei
Loc de defăşurare: on-line, Google Meet
Unitatea de rezultate ale învățării: „Decaparea”
Rezultate ale învățării:
Cunoștințe: 9.1.29. Prezentarea conţinutului consilierii clientei
9.1.30. Prezentarea resurselor pentru decapare
9.1.31. Prezentarea operaţiilor de pregătire a locului de muncă
9.1.36. Descrierea tehnicii de lucru pentru decaparea cu pudră decolorantă şi apă oxigenată
Abilități: 9.2.22. Alegerea metodei de decapare în funcţie de rezultatul dorit
9.2.23. Realizarea decapării folosind baia de ulei
9.2.24. Realizarea decapării cu pudră decolorantă şi apă oxigenată
Atitudini: 9.3.16. Analizarea cu atenţie a caracteristicilor părului clientei
9.3.17. Luarea deciziei corecte cu privire la realizarea decapării
Obiective operaţionale:
 Cognitive:
O1 - să enumere corect metodele de decapare
O2 - să descrie pudra decolorantă și crema decapantă
O3 - să prezinte verbal etapele consilierii clientei pentru realizarea decapajului
O4 - să identifice caracteristicile clientei
 Formative:
O5 - să identifice corect etapele tehnicii de decapare pentru decaparea cu pudră decolorantă și apă oxigenată
O6 – să utilizeze limbajul de specialitate
 Atitudinale:
O7: să-și formeze un comportament pozitv față de client
O8 – șă prezinte condițiile de calitate a lucrării
Evaluare: formativ - ameliorativă
Obiective ale evaluării:
Cognitive: operarea corectă a noţiunilor însuşite
Formative: argumentarea corectă a metodelor de decapare
Atitudinale: aplicarea în viața cotidiană a bunelor practici privind meseria de coafeză
Instrumentele evaluării: observarea sistematică, verificarea frontal – orală,
Strategii: dirijată, explicativ - conversativă
Resurse: Materiale: laptop, agendă, caiete, portofolii.
Procedurale: conversaţia, explicaţia, enumerarea, problematizarea, identificarea, deducerea, observația,
demonstrația, joc de rol
Umane: elevii clasei a X a G2 profesională
Timp: 40 de minute
Valori si atitudini vizate: Motivația pentru informarea și documentarea științifică
Spirit de observație și interes pentru cunoașterea conținuturilor
Dezvoltarea respectului față de client, grija față de propria persoană, față de mediul
înconjurător
Disponibilitate pentru dialog și relaționare pozitivă
Bibliografie: Auxiliar curricular, cărţi cuprinzând imagini specifice, reviste de specialitate, canale YouTube
Manualul frizerului și coaforului – Ed. Didactica şi Pedagogică, Bucureşti, 1971
Standard de pregătire profesională – domeniul: Estetica si îngrijirea corpului omenesc Curriculum-ul de specialitate

1
DESFĂŞURAREA DEMERSULUI DIDACTIC

Activitatea clasei Resurse Evaluare


T Obiec
Secvenţele i tive
demersului m opera
didactic p ţional Forma de
Profesor Elevi Materiale Procedurale
e organizare

1. Moment 2 Asigură climatul necesar începerii activității. Elevii răspund solicitării de prezență Agenda Conversația Frontală
organizatoric Notează absenții în agendă.
m
Cadrul didactic adresează întrebări: Clasa este atentă la întrebări. Laptop Conversația Verificarea
2. Verificarea 3 - Care este diferența între Cei numiți răspund întrebărilor Caiete Explicația Frontală oral - frontală
cunostințelor m decolorare și decapare adresate de profesor: O5 Portofoliu Enumerarea
teoretice și a i - Enumerați etapele decajului - Concentrația produsului, O6 Problematizarea
temei n - Verifică completarea fișelor de timpul de acțiune
lucru din ora precedentă și - Examinarea părului,
adăugarea acestora la portofoliu pregătirea clientei,
prepararea produsului,
aplicarea produsului,
îndepărtarea produsului
3. Pregătirea Cadrul didactic adresează întrebări: Clasa este atentă la întrebări. O2 Laptop Conversația Verificarea
elevilor pentru - Care sunt avantajele și Cei numiți răspund întrebărilor O6 Caiete Identificarea oral - frontală
asimilarea noilor 3 dezavantajele produselor de adresate de profesor: Portofolii Explicația Frontală Observarea
cunostințe decolorare/decapare Pregătesc caietele și portofoliile. Problematizarea curentă
m - Avantaje: pudra– parul se deschide
i mult mai repede la culoare; crema
n decapantă-culorile obtinute sunt
unele naturale, asta pentru ca
produsul deschide cuticulele firelor
de par si scoate culoarea din ele;
– se poate folosi de mai multe ori
intr-o luna, chiar si o data pe
saptamana pentru ca nu iti ataca
parul.
- Dezavantaje: pudră– culoarea
obtinuta este una artificiala (galben
2
“pui”, portocaliu), parul este
degradat, uscat, devine casant, crema
decapantă – procesul de deschiderea
a culorii parului este mult mai incet;
4. Anunțarea Anunță titlul activității: Ascultă și devin interesați de O1 Laptop Conversația Observarea
subiectului și a „Metode de decapare” propunerea făcută. Notează în caiete. O6 Caiete Explicația curentă
obiectivelor 2 și prezintă obiectivele operaționale. O5 Frontală
m Se notează în caiete
5. Cadrul didactic enumeră Elevii sunt atenți la explicațiile O1 Laptop Identificarea
Transmiterea/îns 1 - Definește decaparea profesorului. O2 Caiete Deducerea Observarea
ușirea noilor 0 - Enumeră metodele de decapare Elevii răspund prin formulari proprii. O3 Portofolii Observația Pe grupe sistematică
cunostințe (baia de ulei, crema decapantă, pudră Identifică pe rând aspectele urmărite. O4
m decolorantă amestecată cu apă Adresează întrebări acolo unde nu O8
i oxigenată, pudră decapantă, aplicarea înțeleg importanța unor aspecte.
n unei vopsele mai deschise fără
adăugarea oxidantului)
Cere elevilor să noteze în caietete noile
informații..Prezintă elevilor un filmulet cu o
metodă de decapare cu produse natural.
https://www.youtube.com/watch?
v=w9PagmiUBH4
6. Fixarea 1 Cadrul didactic solicită elevilor să Elevii identifică pe rând aspectele O1 Laptop Conversaţia Verificarea
cunostințelor 5 pregătească resursele necesare pentru a urmărite. O2 Caiete Explicaţia Individuală oral –
exersa practic prepararea produsului de Adresează întrebări acolo unde nu O3 Portofolii Problematizarea Frontală frontală-
m decapare. înțeleg importanța unor aspecte. O4 Resurse Joc de rol individuală
i Solicită pregătirea clientei (joc de rol) O5 necesare
n Solicită aplicarea produsului O6 lucrării
O7 practice
O8
7. Concluzii și Prezintă concluzii cu privire la realizarea Elevii ascultă cu atenție. O6 Caiete Conversaţia Verificarea
realizarea feed- 2 activității. Verifică informațiile notate de Rețin precizările profesorului. O8 Laptop Explicaţia Frontală oral - frontală
back-ului elevi în caiete. Solicită să facă poze cu Portofoliu Identificarea
m lucrarea și atașarea acestora la portofoliu.
8. Evaluarea/ 3 Aprecieză și evidențiază activitatea elevilor Rețin aprecierile, observațiile și O8 Conversația Frontală
încheierea m care s-au implicat, au lucrat corect și au recomandările. Agendă Indivuală Individuală
activității tratat sarcinile cu seriozitate.

3
4

S-ar putea să vă placă și