Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

I. DATE GENERALE

Unitatea de invatamant: Liceul Tehnologic "Transilvania" Deva


Aria curriculară: Tehnologii
An şcolar: 2021 – 2022
Data: 04.01.2022
Clasa: a X-a A profesională
Specializarea : Mecanica
Profesor: LUP Lucian
Disciplina: M 4 Calitatea muncii în domeniul mecanică
II. PROIECTAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE
Tema:Ambreajul
Tipul lecției: Transmitere de noi cunoștințe, formare de priceperi și deprinderi.
Durata: 50 minute
Loc desfășurare: ATELIER
Rezultate ale învățării (codificate conform SPP)
Cunosținte Abilități Atitudini
Documentaţia tehnică utilizată la -Selectează sculele, dispozitivele, instalaţiile şi / sau Colaborarea cu colegii de echipa in scopul îndeplinirii
lucrări de reparare (fişe tehnologice, utilajele necesare executării operaţiilor de întreţinere a sarcinilor de lucru.
planuri de operaţii, manuale de automobilelor Asumarea în cadrul echipei a responsabilității pentru
reparaţii).
-identifica defectiunile si le remediaza sarcina de muncă primită.
Lucrări practice de reparare a
-Executa lucrări de verificare tehnica pentru eliberarea Asumarea inițiativei în rezolvarea unei sarcini de muncă
echipamentelor automobilului şi
dovezii cerute de legislatia în vigoare la circulaţia pe date.
componentelor acestora-ambreajul .
drumuri publice
Lucrări mecanice de mentenanţă a Folosirea eficientă a timpului de muncă.
automobilului.
- scule, dispozitive, instalaţii şi
utilaje de întreţinere şi reparaţii
-documentaţia tehnică specifică
lucrărilor de revizie tehnică
(normative de control, planuri de
operaţii, proceduri, norme de
tehnica securităţii muncii, de
prevenire şi stingere a incendiilor)
Scopul lecției
 În plan cognitiv: Consolidarea cunoștințelor, dezvoltarea capacităților de sistematizare, de analiză, formarea deprinderilor intelectuale de a se
informa, de a căuta, de a descoperi și de a concepe un portofoliu pe tema dată. Stimularea curiozității, imaginației și perseverenței, încrederii în
forțele proprii prin activitățile desfășurate.
 În plan afectiv: Creșterea interesului elevilor penru studiul științelor cu caracter tehnologic în vederea orientării și pregătirii profesionale. Să se
implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei şi să-şi dezvolte motivaţia pentru învăţare.
 În plan educativ: Pregătirea elevilor pentru activități viitoare, asigurarea unor competențe de pre-profesionalizare ca premisă a dobândirii unei
calificări profesionale. Să coopereze și să lucreze în echipă.

Obiective operationale
La sfârșitul activității didactice și pe parcursul acesteia elevii trebuie să fie capabili:
 O1 – să structureze în mod logic informațiile anterioare și să le coreleze cu cele dobândite;
 O2 – să definească ambreajul(rol,functionare,clasificare);
 O3 – să precizeze documentele tehnologice necesare operatiei D/R ambreaj;
 O4 – să respecte etapele proceselor operatiei D/R ambreaj;
 O5 – să realizeze operatia D/R ambreaj;

Obiective psihomotorii
- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de sinteză şi finalizare a sarcinii de lucru;
- să-și dezvolte priceperile și deprinderile necesare utilizării corespunzătoare a etapelor procesului tehnologic de asamblare.

Resurse materiale
- Utilaje: rampa/ elevator, aparat echilibrare roti;
- SDV-uri: trusa mecanicului auto;
- AMC-uri : trusa control presiune pentru ulei de motor;
- Planse / panoplii cu componente, ansambluri ale autovehiculului; Componente, ansambluri și subansambluri auto;
- Echipamente de diagnosticare: analizor gaze de esapament, standuri de diagnosticare, compresometru;
- Formulare tip ale Carnetului de Service.
- Calculator, videoproiector, ecran de proiecție, soft didactic necesar
- Computer, videoproiector, suporturi de curs / aplicative (audio-video), softuri educaţionale;
- Auxiliare curriculare, suport de curs, fişe de lucru, fişe de documentare, fişe ajutătoate, planşe didactice, reviste de specialitate, documentaţie tehnică (fişe
tehnologice, cărţi tehnice, dicţionare de termeni tehnici, normative specifice, fişe individuale de instructaj de SSM şi PSI, standarde tehnice, standarde de
calitate) etc.
-Manuale de calitate
-Standarde de calitate
-Manuale de reparatii
Resurse procedurale
 Observația dirijată
 Conversația
 Demonstrația
 Activități independente

STRATEGII DIDACTICE:
 principii didactice
-principiul participării şi invăţarii active;
-principiul asigurării progresului gradat al performanţei;
-principiul accesibilitaţii;
-principiul conexiunii inverse(feedback-ului).
 procedee de instruire
-conversaţia de consolidare;
-explicaţia (în etapa de asimilare a noilor cunoştinţe);
-exerciţii de consolidare;
 forme de organizare a activităţii instructive
-frontală;
-individuală;
-pe grupe;
 forme de dirijare a activităţii
-dirijată de profesor sau prin materiale didactice;
-independentă;
Bibliografie:
1. Cerghit, Ioan, Metode de învăţământ, EDP, Bucureşti.
2. Adrese electronice: www.didactic.ro
Desfășurarea în timp a lecției
Etapele lecției Obiective Activitatea desfașurată de Timp Metode și Mijloace Forme de Evaluare
profesor elevi (min) procedee organizare
1. Moment Asigurarea - Verifică prezența; - își pregătesc -conversația - catalogul -frontal
organizatoric condiţiilor -cere elevilor să aibă pe mese caietele,
optime pentru caietele și instrumentele manualele și 2
desfăşurarea necesare; instrumentele
orei; - anunță planul de lucru; necesare;
2. Anunțarea -captarea -anunță titlul noii lecții – - Trasează în - explicația - tabla - frontal
titlului lecției atenției Ambreajul caiete cele trei -conversația - creta
și a -prezintă metoda didactică coloane ale - caiete de
obiectivelor Stiu – Vreau să știu – Am metodei didactice 3 notițe;
operaționale învățat Știu – Vreau să - videoproiector
Prezintă obiectivele lecției. știu – Am învățat - Laptop
3.Reactualiza Asigurarea - cere elevilor să evidențieze -precizează și - explicația
rea condițiilor noțiunile legate de ambreaje exemplifică rolul
cunoștințelor optime pentru -cere elevilor să identifice si functionarea 10
anterioare. desfășurarea documentele tehnologice ambreajului ;
lecției utilizate la D/R ambreajului; -identifică
- cere elevilor să aducă precizări documentele
legate de succesiunea etapelor tehnologice
procesului tehnologic de D/R necesare realizării
ambreaj; D/R ambreaj ;
-aduce lămuriri suplimentare;
4. Motivația -subliniază importanța -urmăresc
învățării ambreajului. comentariul; 3
5. Dirijarea O1 -Conținutul și dirijarea - ascultă - explicația - tabla - frontal -observația
invățării O2 procesului de asimilare a explicațiile -conversația - creta -individual sistematică
O3 cunoștințelor necesare în profesorului; - observarea - caiete de notițe
O4 însușirea noțiunilor legate de - adresează dirijată -fișe de
O5 ambreaj-definitie,rol, întrebări de 25 -exercițiul documentare
functionare; lămurire; -problematiz -laptop cu
– clasificarea și enumerarea -notează în caiete; area; conexiune la
documentelor tehnologice -folosesc fișele de - invățarea Internet
necesare realizării D/R ambreaj; documentare; prin -videoproiector
-dirijează și controlează -evidențiază descoperire
desfășurarea activității de destinația
predare-învățare; diferitelor tipuri
- menține un grad de atenție ambraj;
necesar formării unor deprinderi -precizează
de recunoaștere a diferitelor succesiunea
tipuri de ambreaje. etapelor realizării
- colaborează cu elevii prin D/R ambreaj ;
antrenare directă în rezolvarea -completează
sarcinilor didactice. coloana Am
învățat.

4.Realizarea Consolidarea - verifică modul de realizare a -prezintă caietele -conversația -caiet de notițe - frontal -verificare
feedbak-ului și evaluarea sarcinilor primite; - răspund la -observația -set de întrebări -individual caiete;
Fixarea și cunoștințelor -adresează întrebări elevilor din întrebări; 7 - oral;
evaluarea predate noul conținut predat;
cunoștințelor -notează elevii care au participat
activ la desfășurarea activităților.

S-ar putea să vă placă și