Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

I. DATE GENERALE

Unitatea de învățământ: Liceul Tehnologic Transilvania Deva


Aria curriculară: Tehnologii
An școlar: 2022 – 2023
Data: 15.03.2023
Clasa: a IX-a A Profesională
Specializarea : Mecanic auto
Profesor: ing. Vonica Minerva
Disciplina: M1 - Reprezentatrea pieselor mecanice

II. PROIECTAREA ACTIVITATII DIDACTICE


Tema: Reprezentarea în secțiune
U.R.Î.1: Realizarea schiței piesei mecanice în vederea executării ei.
Tipul lecției: transmitere de noi cunoștințe, formare de priceperi și deprinderi
Durata: 80 minute
Loc desfasurare: Cabinetul de desen tehnic
Rezultate ale învățării(codificate conform SPP)
Cunosținte Abilități Atitudini
1.1.3. Reguli de 1.2.4. Utilizarea 1.3.1. Asumarea răspunderii în aplicarea normelor generale de reprezentare a pieselor.
reprezentare în regulilor de 1.3.2. Respectarea conduitei în timpul întocmirii schiței pentru realizarea pieselor mecanice.
proiecție ortogonală a reprezentarea în 1.3.3. Interrelationarea în timpul întocmirii schiței pentru realizarea pieselor mecanice.
pieselor(reprezentarea proiecție ortogonală a 1.3.4. Asumarea rolurilor care îi revin în timpul întocmirii schiței pentru realizarea pieselor mecanice.
în vedere a formelor pieselor pentru 1.3.5. Colaborarea cu membrii echipei pentru îndeplinirea riguroasă a sarcinilor ce le revin în timpul
constructive pline, întocmirea schiței întocmirii schiței pentru realizarea pieselor mecanice.
reprezentarea în utilizate, necesare 1.3.6. Respectarea termenelor de realizare a sarcinilor ce le revin în timpul întocmirii schiței pentru
secțiune a formelor executării piesei realizarea pieselor mecanice.
constructive cu mecanice. 1.3.7. Asumarea inițiativei în rezolvarea unor probleme.
goluri). 1,2.5. Realizarea 1.3.8. Asumarea responsabilității în ceea ce privește respectarea normelor generale utilizate la întocmirea
vederilor și secțiunilor schiței piesei mecanice.
piesei mecanice
necesare executării
acesteia.
Obiective operaționale
La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:
O1. Să definească corect secțiunea;
O2. Să descrie modalitatea de desenare a unei secțiuni printr-o piesă;
O3. Să definească traseul de secționare;
O4. Să prezinte modalitatea de punere în evidență a suprafețelor secționate.
O5. Să prezinte regulile de realizare a hașurii pentru piesele metalice.
O6. Să identifice hașuri pentru diverse materiale.
O7. Să aplice corect regulile de realizare a secțiunilor.

Obiective psihomotorii:
- să-şi dezvolte gândirea logică, capacitatea de sinteză şi finalizare a sarcinii de lucru;
- să-și dezvolte priceperile și deprinderile necesare realizării reprezentării în secțiune a unei piese;

Obiective afective:
- să coopereze și să lucreze în echipă;
- să se implice cu plăcere şi interes la toate etapele lecţiei şi să-şi dezvolte motivaţia pentru învăţare;

Resurse materiale
 Sala de clasa
 Fișe de documentare
 Fișe de lucru
 Instrumente și materiale de lucru
 Tabla
 Calculator
 Videoproiector

Resurse procedurale
 Observația dirijată
 Conversația
 Demonstrația
 Activități practice
Bibliografie:
1. A. Turcanu, N. Zamfirescu, E.V. Turcanu, Desen tehnic, Ed.Economica Preuniversitaria, Bucureşti, 2002;
2. Cerghit, Ioan, Metode de învăţământ, EDP, Bucureşti, 1980.
3. adrese electronice: www.didactic.ro
Desfasurarea in timp a lectiei
Etapele Obiective Activitatea desfasurată de Timp Metode și Mijloace Forme de Evaluare
lecției profesor elevi (min) procedee organizare
1. Moment Asigurarea - Verifică prezența - își pregătesc -conversația - catalogul -frontal
organizatoric condiţiilor optime -cere elevilor să aiba pe caietele, manualele
pentru mese caietele și și instrumentele 2
desfăşurarea orei; instrumentele necesare necesare;
- anunță planul de lucru
2. Anunțarea -captarea atenției -anunță titlul noii lecții: - sunt atenți la - explicația - tabla - frontal
titlului lectiei Reprezentarea în sarcinile ce le au de -conversația - creta
și a secțiune. îndeplinit; - caiete de
obiectivelor -prezintă obiectivele lecției - notează în caiete; 3 notițe
operaționale
3. Dirijarea O1 - definește secțiunea; - ascultă explicațiile - explicația; - tabla; - frontal -observația
învățării O2 - prezintă modul de profesorului; -conversația; - creta; -individual sistematică ;
O3 desenare a unei secțiuni; - adresează întrebări - observarea - caiete de
O4 - definește traseul de de lămurire; dirijată; notițe;
O5 secționare și prezintă -notează în caiete; 45 -exercițiul; -fișe de
O6 modul de evidențiere pe -folosesc fișele de -problematiz documentare;
desene a acestuia; documentare și de area; -fișe de lucru;
- prezintă modalitatea de lucru; - învățarea prin -calculator;
punere în evidență pe -rezolvă sarcinile descoperire; -videoproiector
desene a suprafețelor primite;
secționate;
-prezintă regulile de
realizare a hașurii pentru
piesele metalice;
-prezintă tipurile de hașuri
pentru diverse materiale;
4.Obținerea O7 -prezintă elevilor sarcina - ascultă explicațiile 45 - explicația; - caiete de - frontal -observația
performanței de lucru(rezolvarea unor profesorului; -conversația; notițe; -individual curemtă
aplicații referitoare la - adresează întrebări - observarea -fișe de
secțiuni) de lămurire; dirijată; documentare;
-asigură materialele - realizează sarcina -exercițiul; -fișe de lucru;
necesare efectuării de lucru; -activități -calculator
activității aplicative; practice; -videoproiector - frontal Observația
-oferă explicațiile necesare - fișe de lucru; -individual curentă;
efectuării sarcinii de lucru;
-îndrumă și dirijează
activitatea elevilor;
4.Realizarea Consolidarea și - verifică modul de -prezintă formatul de -conversația; -caiet de notițe - frontal -verificare
feedbak-ului. evaluarea realizare a aplicațiilor; hârtie cu sarcinile -observația -fișe de lucru -individual caiete;
Fixarea și cunostințelor -adresează întrebări îndeplinite, conform 5 -instrumente și -verificare
evaluarea predate. elevilor din noul conținut fișei de lucru; materiale de foi de
cunostințelor predat; - răspund la lucru; desen;
-notează elevii care au întrebări; -set de - verificare
participat activ la întrebări; orală;
desfășurarea activităților

S-ar putea să vă placă și