Sunteți pe pagina 1din 5

Unitatea de învățământ: Colegiul Tehnic Motru Avizat

Profesor: Andrițoiu Constantin Director


Dată: 12.02.2020
Clasa: a X-aH profesională
Disciplina: M1 – MĂSURĂRI TEHNICE Avizat
Tema: MĂSURAREA VITEZEI. MĂSURAREA TURAȚIEI. Șef catedră
Tipul lecţiei: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi
Loc de desfăşurare: Atelier școlar

PROIECT DIDACTIC

REZULTATE ALE ÎNVĂŢĂRII VIZATE


URÎ 4. Măsurarea mărimilor tehnice specifice proceselor industriale

CUNOȘTINȚE
4.1.3.4.4. Măsurarea mărimilor cinematice.

ABILITĂŢI
4.2.6. Selectarea mijloacelor de măsurare şi control specifice pentru fiecare din mărimile tehnice
măsurate;
4.2.7. Utilizarea mijloacelor de măsurare și control pentru viteze și turații
4.2.8. Corelarea aparatului de măsură cu mărimea de măsurat și cu domeniul de variație al mărimii
de măsurat;
4.2.22. Utilizarea corectă a vocabularului comun şi a celui de specialitate.
4.2.23. Comunicarea/Raportarea rezultatelor activităţii profesionale desfăşurate.

ATITUDINI
4.3.1. Respectarea normelor ergonomice la locul de muncă;
4.3.2. Respectarea procedurilor de lucru;
4.3.3. Colaborarea cu membrii echipei de lucru, în scopul îndeplinirii sarcinilor de la locul de
muncă;
4.3.4. Asumarea iniţiativei în rezolvarea unor probleme;
4.3.5. Asumarea, în cadrul echipei de la locul de muncă, a responsabilităţii pentru sarcina de lucru
primită;
4.2.6. Respectarea normelor de securitate la locul de muncă, precum şi a normelor de prevenire şi
stingere a incendiilor;
4.2.8. Respectarea normelor de protective a mediului si de colectare selectivă a deseurilor.

1
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
- Să definească noțiunea de viteză liniară, unghiulară și de turație.
- Să cunoască unitățile de măsură.
- Să identifice mijloacele de măsură și control.
- Să descrie principiul de funcționare al mijloacelor de măsură.
- Să identifice părțile component ale mijloacelor de măsură.
- Să aplice metode de măsurare.
- Să utilizeze corect vocabularul de specialitate.
- Să respecte normele de securitate şi sănătate în muncă.

STRATEGII DIDACTICE
1. Metode didactice: conversația, observarea, lucrări practice, demonstratie, problematizarea,
exercițiul, modelare
2. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, planșe, vitezometru, turometru, rotițe, arbore în trepte,
șubler, ruletă
3. Forme de organizare a învăţării: activitate frontală, individuală și activitate pe grupe
4. Metode de evaluare: observarea sistematică, scrisă prin rezolvarea fișei de lucru

2
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode Mijloace de Forme de Evaluare
didactice învățare organizare
Organizarea - notează prezenţa elevilor - pregătesc cele necesare
condiţiilor - împarte fişele de lucru -fişe de lucru -frontal
Precizarea temei -anunță tema lecției și a obiectivelor -recepteaza tema și -expunere -frontal
și a obiectivelor obiectivele
Actualizarea -adresează întrebări referitor la -răspund la întrebări
cunoștințelor pe notiunile de viteză și turație -recunosc marimile din -conversația -fişe de lucru -frontal -observarea
baza rezolvării - realizează schițe pentru explicarea formulele de calcul ale -demonstrația -mijloace de -individual sistematică
vitezei și turației
sarcinilor din fișa vitezei liniare și unghiulare -modelarea masură
-observă mijloacele de
de lucru -prezintă mijloacele de masură -observarea -planșe
măsură prezentate
specifice -identifică și notează -desene
-prezintă părțile componente și părțile componente ale
principiul de funcționare ale mijloacelor de măsură
turometrului centrifugal și ale -noteaza modul de
stroboscopului. funcționare al
mijloacelor de măsură.
Explicarea -explică sarcinile de lucru -observă demonstrația -observarea -fişe de lucru -frontal
sarcinilor de -demonstrează modul de calcul al profesorului -exercițiul -arbore în -individual
lucru și vitezei periferice a unui arbore în -rezolvă sarcinile de -problematizare trepte -pe grupe -observarea
rezolvarea trepte lucru urmând indicațiile -demonstratia -rotițe sistematică
dirijată a -supraveghează și îndrumă elevii profesorului -lucrare -șubler, ruletă
sarcinilor pentru rezolvarea sarcinilor de lucru practică
Analiză și - adresează întrebări referitor la - răspund la întrebări -conversația -fișă de lucru -frontal -observarea
apreciere competențele deprinse exersând limbajul de -explicația -individual sistematică
- analizează, completeaza și specialitate -scrisă prin
corectează răspunsurile elevilor aprecierea fișei

3
de lucru

4
5

S-ar putea să vă placă și