Sunteți pe pagina 1din 9

Liceul Tehnologic “Nicolae Titulescu” Insuratei

Profesor: Gorgovan Enache Nicoleta Cristina


Clasa: a IX-a , domeniul electric
Disciplina: Desen tehnic
Unitatea de învăţare: Cotarea în desenul industrial
Titlul lecției: Reguli de cotare
Tipul lecţiei: Lecție de sistematizare a cunostintelor
Durata lecţiei: 50 minute
Loc de desfăşurare: Sala de clasa

PROIECT DIDACTIC

I. CONŢINUT TEMATIC
C1.Elementele cotarii
C2.Simboluri folosite la cotare
C3.Reguli de cotare

II. COMPETENŢE SPECIFICE


Aplicare regulilor de reprezentare şi cotare a formelor constructive simple

III. COMPETENŢE DERIVATE


Ordinea de parcurgere a conţinutului de instruire: C1→C2→C3.
Cod Comportamentul dorit Conditiile de probare Criteriul de reusita
( Ce se cere) (Ce se ofera ) (Ce se accepta)
C1 Identificarea elementelor Se oferă desene de Să identifice şi să denumească 4
cotării execuţie ale unor piese din cele cinci elemente ale cotării.
C2 Utilizarea corectă a Se oferă 9 simboluri. Să recunoască cel puţin 5
simbolurilor simboluri folosite în desenul
tehnic
C3 Inscrierea valorilor cotelor Se oferă un desen (fişa de Să identifice 5 din 7 greşeli de
lucru) cotare ale piesei.

IV. RESURSE DIDACTICE (condiţii prealabile)

1. Metode şi procedee didactice


expozitiv – euristice : conversaţia ( introductivă, de comunicare, de sistematizare, fixare şi evaluare ),
dialog, asalt de idei .
de cercetare – descoperire : descoperire deductivă, studiul de caz ;
evaluativ – stimulative : apreciere verbală, chestionare orală şi cu ajutorul fişelor şi testelor de evaluare,
autoevaluare .

2. Forme de organizare ale instruirii


Forma de repartizare a sarcinii: individuală şi frontală ;
Forma de lucru a elevilor: pe grupe;
Forma de participare a elevilor: dirijată şi individual.

3. Mijloace de instruire
fişe de lucru
teste de evaluare sumativă
reprezentări grafice

1
V. STRUCTURA LECŢIEI
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE RESURSE
FORME DE
Nr. ETAPELE

TIMP
ACTIVITATE ACTIVITATE ORGANIZARE EVALUARE
crt. LECŢIEI DESFĂŞURATĂ DE DESFĂŞURATĂ DE METODE MIJLOACE
A ÎNVĂŢĂRII
PROFESOR ELEVI
        
-noteaza absentele  condiţiile
-cere elevilor sa aiba pe banci - răspund solicitărilor activitate frontală conversaţia materiale din Observaţia
creionul, manualul și caietul profesorului.  dialogul sala de curs curentă
Organizarea
1. - scurtă conversaţie de -îşi pregătesc 1’ sistematică
clasei
acomodare, verificarea prezenţei, instrumentele de desen şi
anunţarea activităţii ce urmează a creioanele
se desfăşura.
-se fac precizări asupra -elevii ascultă explicatiile conversaţia  condiţiile
importanței ce o are cotarea în profesorului activitate frontală  dialogul materiale din Observaţia
desenul tehnic. -răspund la întrebarile sala de curs curentă
Captarea atenţiei
-profesorul intreabă ce anume au puse de profesor sistematică
2. elevilor 2’
avut de repetat la ora de ,,Desen
tehnic”.
-noteaza pe tablă titlul și planul de
recapitulare.
3. Reactualiza - verifică nivelul de cunoştinţe - îşi concentrează atenţia 12’
rea cunoştinţelor dobândite în lecţiile anterioare asupra activităţii din activitate frontală -tabla Examinare orală
dobândite prin adresarea următoarelor clasă.  conversaţia -creta
anterior privind întrebări: euristică -instrumente Observaţia
cotarea desenelor curentă
2
tehnice - răspund solicitărilor -planse sistematică
-identifică elementele  problemati-
cotării zarea
-precizează tipul de linie Examinare scrisă
cu care se trasează liniile activitate  analiza
ajutătoare; individuală comparativă
-Care sunt elementele cotării?
- precizează tipul de linie Observare
-Cu ce fel de linie se trasează
cu care se trasează liniile sistematică
liniile ajutătoare?
de cotă;  observaţia
-Cu ce fel de linie se trasează
dirijată
linia de cotă ?
activitate pe grupe
-Ce se înscrie deasupra liniei de
 evaluare
cotă?
- identifica modul de
-De cine poate fi însoţită cota?
înscriere a cotei ;
-Care sunt simbolurile folosite la
 explicaţia
cotare?

 fişe de lucru
activitate
-identifica simbolurile individuală
folosite la cotare
- analizează cu atenţie
răspunsurile corecte.

- stabileşte împreună cu elevii


3
răspunsurile corecte.
-profesorul grupează elevii in 4-5
echipe şi împarte fişe de lucru
elevilor .
-se grupează în echipe
-descoperă greşelile din
desenul din fișa de lucru
-desenează şi cotează
corect piesa din desenul
fişei de lucru
Formarea si - profesorul împarte testele de - elevii rezolvă sarcina  exercitiul  test Scrisă/ sumativă
consolidarea autoevaluare ale elevilor trasată de profesor activitate  instrumente
priceperilor si individuală
4. deprinderilor 25’
prin activitatea
desfasurata de
elevi
5. Notarea -face aprecieri globale privind -îşi schimbă testul cu activitate 10’ conversatie  test
elevilor şi atentia acordată temei dezbătute. colegul de bancă individuală  analiza  manual Observaţia
concluzii finale -comunică rezolvarea testului -sunt atenţi la variantele de comparativă  fişă curentă
elevilor. răspuns corecte ale sistematică a
-determină media pe clasă în testului;  expunerea  centralizator elevilor
urma punctajelor obţinute de -punctează fiecare item şi
cu datele
către elevi la rezolvarea testului. comunică punctajul activitate frontală
obţinute
- stabilirea sarcinilor de obţinut profesorului.  explicaţia
studiu individual (teme - sunt atenţi la aprecierile
 catalog
pentru acasă) ;
4
- stabilirea liniei de profesorului şi aşteaptă
pespectivă (precizarea cu nerăbdare notele;
subiectului lecţiei viitoare). - îşi manifestă deschis şi
- evidenţiază elevii activi, liber părerea.
acordă note.

5
Elev:…………………… Echipa nr…..
Clasa a IX-a
Fișă de lucru la Desen tehnic
Tema: Cotarea în desenul tehnic

1. Cotează unghiul de 38° dintre suprafețele laterale ale piesei din figura :

2. Cotează lungimea de 54 mm a arcului de cerc din figura:

3. Cotează raza de curbură de 10 mm avînd delimitat centrul de curbură / sau nu (120mm) :

4. Înscrie grosimea de 2 mm a piesei din figură și înscrie înclinarea de 1:5 .

5. Cotează cele 4 găuri de diametru de 12 mm ale piesei din figură:

6. Cotează sfera și calota sferică din figurile:

7. Notează diametrul de 20 mm și teșitura de 3 mm la 45° pentru capătul de arbore din figură. Dacă
unghiul tesiturii ar fi de 30° cum am cota teșitura?

6
8. Cotează piesa conică din figură, de lungime 20mm, diametru mic de 5 mm, iar conicitatea de 1:2.

9. Identifică 7 greşeli în desenul de mai jos şi justifică-le :


200 1. ..................................................................

4 2.....................................................................
S9 0
3...................................................................
=

4...................................................................
0 12

5.....................................................................
0
8

6....................................................................
S20
R30
7....................................................................

250
mm
10. Identifică 7 greşeli în desenul de mai jos şi justifică-le :

2. ..................................................................

2.....................................................................

3...................................................................

4...................................................................

5.....................................................................

6....................................................................

7....................................................................

Notă: Sarcinile 1-8 se vor trata obligatoriu, iar sarcina 9 sau 10 se va stabili de profesor.

7
Elev:.................
Test la Desen tehnic
Tema: Cotarea desenelor tehnice
Subiectul I (4x1punct=4 puncte)

Încercuiţi răspunsul considerat corect:

1. Cotarea este :
a) proiecţia ortogonală care indică partea vizibila a unei piese şi dacă este necesar şi părţile
invizibile;
b) operaţia de înscriere pe un desen , a dimensiunilor obiectului;
c) operaţia de desenare cu mâna liberă la dimensiuni aproximative, respectând proporţia dintre
dimensiuni şi regulile de reprezentare ale desenului tehnic.
2. Liniile de cotă se trasează:
a) perpendicular pe linia de contur;
b) cu linie continuă subţire;
c) paralel cu liniile ajutătoare.
3. Cota se înscrie :
a) deasupra liniei de contur;
b) deasupra sau dedesubtul liniei de cotă, astfel încât să fie citită de jos in sus;
c) deasupra liniei de cotă, la l-2mm, de obicei la mijlocul acesteia, pe proiecţia principală, în care
elementul cotat prezintă cele mai multe detalii de formă ;

4. Numerele şi simbolurile ce reprezintă o cotă pot fi intersectate de:


a) linii ajutătoare sau axe de simetrie;
b) linii de cotă;
c) nici o linie.

Subiectul II (5x1punct=5 puncte)

Apreciaţi prin adevărat (A) sau fals(F) valoarea de adevăr ale enunţurilor:

1. Se pot intersecta linii ajutătoare între ele.


2. Se pot utiliza ca linii de cotă axe de simetrie sau linii ajutătoare.
3. Săgeata liniei de cotă se trasează la 30°.
4.Simbolurile folosite la cotare permit reducerea numărului de proiecţii.
5. Când un element identic se repetă pe un desen, se va cota simplificat o singura dată, specificând
numărul elementelor identice.

SI.1. SI.2. SI.3. S.I.4. SII.1. S.II.2 S.II3. SII.4. SII.5. Ofici Nota
. u
1p

Elev corector: ...................................................

8
FIȘA DE APRECIERE A TESTULUI
Data : .........
Modulul : Desen tehnic
Profesor : Gorgovan Enache Nicoleta Cristina
Clasa: a IX-a
-nr.total elevi :
-elevi prezenţi:
-elevi absenţi:

Barem :
SI.1. SI.2. SI.3. S.I.4. SII.1. S.II.2 S.II3. SII.4 SII.5. Oficiu Nota
. .
b b c c A F F A A 1p

Note obţinute :

Note 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Nr. de elevi
Procentaj
Media

S-ar putea să vă placă și