Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: COLEGIUL TEHNIC „HENRI COANDĂ” TIMIȘOARA


Profesor: ing.POPA DIDINA
Clasa: a XI-a C
Domeniul/ Calificarea profesională: MECANICĂ/ Tehnician mecatronist
Modulul I: Desenul de ansamblu
Plan de învăţământ aprobat prin Ordinul M.E.N. nr. 3500 din 29.03.2018, Anexa nr. 1
Programa aprobată prin Ordinul M.E.N.: nr. 3501 din 29.03.2018
Standard de pregătire profesională pentru calificarea „Tehnician mecatronist”, aprobat prin
OMENCS nr. 4121/13.06.2016, anexa 4
Unitatea de rezultate ale învățării tehnice generale (URÎ) 8: Realizarea desenelor de ansamblu
Tema: Reguli de reprezentare, poziționarea, cotarea și tabelul de componență – Recapitulare (1h –
LT)
Tipul lecției: lecție de recapitulare/verificare/evaluare.
Data: 22.01.2021/ ora 10.00 – 10.50
Locul de desfășurare: On line_G Suite_Google Classroom_Meet.

Rezultate ale învăţării (codificate conform SPP)


Cunoștințe
8.1.1. Reguli de reprezentare pentru desenele de ansamblu
8.1.2. Poziționarea pieselor componente.
8.1.3. Cotarea desenelor de ansamblu
8.1.4. Tabelul de componenţă, indicatorul redus şi inscripţionarea desenelor de ansamblu.

Abilități
8.2.1. Utilizarea regulilor de reprezentare pentru întocmirea desenelor de ansamblu necesare
executării ansamblurilor
8.2.3. Aplicarea regulilor de poziționare a pieselor componente în vederea întocmirii desenelor de
ansamblu necesare executării ansamblurilor.
8.2.5. Identificarea elementelor din geometria plană necesare realizării desenelor de ansamblu
8.2.6. Cotarea desenelor de ansamblu necesare executării ansamblurilor
8.2.9. Interpretarea abaterilor dimensionale, de formă și de poziție pentru realizarea desenelor de
ansamblu necesare executării ansamblurilor.

Atitudini
8.3.1. Asumarea răspunderii în aplicarea regulilor de reprezentare pentru desenele de ansamblu
8.3.4. Asumarea rolurilor care îi revin în timpul întocmirii desenelor de ansamblu necesare
executării ansamblurilor
8.3.6. Respectarea termenelor de realizare a sarcinilor ce le revin în timpul întocmirii desenelor de
ansamblu necesare executării ansamblurilor
8.3.7. Asumarea inițiativei în rezolvarea unor probleme.

Conținuturile învățării:

1. Reguli de reprezentare pentru desenele de ansamblu


2. Poziţionarea pieselor componente
3. Cotarea desenelor de ansamblu
4. Tabelul de componenţă, indicatorul redus şi inscripţionarea desenelor de ansamblu.

1
Obiectivele operaționale ale lecției:

O1: să organizeze informațiile utilizând surse diferite (caiet de notițe, fișe de documentare,
mediu internet);
O2: să precizeze câteva reguli de reprezentare ale desenelor de ansamblu
O3: să identifice poziționarea elementelor componente ale ansamblului.
O4: să clasifice cotele utilizate la reprezentarea desenelor de ansamblu simple.
O5: să enumere informațiile care se trec în coloanele aferente tabelului de componență.
Strategii didactice
a. Resurse
a1. materiale:
- plan de recapitulare „Reguli de reprezentare, poziționarea, cotarea și tabelul de componență
al desenului de ansamblu”, Prezentare Power Point;
- fișa de lucru „Cotele utilizate la reprezentarea desenelor de ansamblu” (Anexa 2);
- Test de evaluare sumativă Google Forms
- Fișe de documentare.
- calculator, soft, program AutoCAD.

a2. de timp: 50 de minute.

b. Metode și procedee:
- Expunerea, explicația; demonstrația
- conversația;
- harta conceptuală;
- învățarea prin descoperire, problematizarea
- activitatea cu fișe de lucru.

c. Forme de organizare a activității:


- Frontal;
- individual.

Evaluarea rezultatelor învăţării: prin probă orală, prin observarea sistematică, test de
evaluare sumativ- Google Forms.

Locul de desfășurare: On line_G Suite_Google Classroom_Meet.

Bibliografie:

1. Cucoș, C., Pedagogie, ediția a II-a revizuită și adăugită, Ed. Polirom, Iași, 2006.
2. Lichiardopol, G., s.a., Desen tehnic industrial, Manual pentru clasa a IX-a, Ed. CD PRESS,
București, 2011.
3. Moldoveanu, M., Oproiu, G., C., Repere didactice și metodice în predarea disciplinelor tehnice, Ed.
Printech, București, 2003.
4. Tănăsescu, M., Gheorghe, M., Desen tehnic, Manual pentru clasa a IX-a, Ed. Aramis, București,
2004.
5. Standardul SR ISO 129-1: 2014. Desene tehnice. Indicarea cotelor și toleranțelor: Partea 1:
Principii generale

2
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII/ Etapele de desfășurare ale lecției

Activități de învățare: Strategia didactică Evaluare


Nr. Etapele Metode/ Mijloace de Forme de
crt. lecţiei/timp/ Activitatea profesorului Activitatea elevilor Procedee învățământ organizare a Metode și
obiective didactice activității instrumente
elevilor
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
Secvența - Notează absențele. Răspund întrebărilor Conversația Catalog Frontal -
1. organizatorică - Face observații și profesorului, își însușesc Discuția online
(2 min.) recomandări privind observațiile și
desfășurarea lecției. recomandările primite.
- Verifică existența condițiilor Pregătesc materialele
materiale necesare desfășurării pentru desfășurarea lecției.
lecției online, încărcarea
acestora pe classroom.
Precizarea - Prezintă tema și obiectivele Elevii sunt atenți. Expunerea - Plan de Frontal Observarea
conținutului, lecției. Iau notițe. recapitulare sistematică
2. obiectivelor - Face referiri la planul de Explicația
și a planului recapitulare pe care elevii l- au Răspund solicitărilor - Prezentare
de primit în lecția anterioară. profesorului. Conversația Power Point
recapitulare - Precizează etapele de - Laptop
(3 min.) desfășurare a activității: Rețin explicațiile
- recapitularea conținuturilor profesorului. Individual
teoretice, prin întocmirea hărții
conceptuale
- exerciții: prin rezolvarea fișei
de lucru.
3. Realizarea propriu-zisă a recapitulării (20 min.)
3.1. Recapitularea Solicită elevilor să organizeze - elevii își organizează Expunerea - Plan de Frontal Observarea
conținuturilor informațiile obținute din informațiile din prezentare Explicația recapitulare sistematică
teoretice diferitele surse: fișe, Internet, și descoperă cu profesorul - Prezentare
(5 min.) prezentare, planșe, etc. regulile de reprezentare ale Demonstrația Power Point Individual
O1, O2 desenului de ansamblu. - Laptop
Urmăresc planșa prezentată

3
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
3.2. Asigurarea - Solicită elevilor să expună - Elevii expun informațiile Expunerea - Plan de Frontal Observarea
conexiunii materialele realizate. referitoare la reprezentarea Conversația recapitulare sistematică
inverse - Propune elevilor să descrie asamblării a două piese cu - fișă de
(5 min.) câteva reguli de reprezentare joc și fără joc, la cota documentare
la planșa prezentată, a două nominală. - Prezentare
piese care au joc și care nu au Elevii descriu notația de pe Power Point
joc, la cota nominală. planșa prezentată și - Laptop
- Face aprecieri asupra realizată. Explicația
corectudinii informațiilor, a Rețin explicațiile Probă orală
conexiunilor realizate, a profesorului.
modului în care elevii fiecărei
Individual
au cooperat pentru realizarea
temei.
- Evidențiază creativitatea în
elaborarea răspunsurilor.
3.3. Dirijarea - Identifică prin prezentare - Elevii ascultă informațiile Expunerea - Plan de Frontal Observarea
învățării poziționarea elementelor referitoare la poziționarea Conversația recapitulare sistematică
O3, O4, O5 componente dintr-un componentelor într-un
(10 min) ansamblu, cu ajutorul liniilor desen de ansamblu. Demonstrația - fișă de
de indicație și a notării prin - Elevii clasifică cotele din Problematizarea documentare
cifre a ordinii de montare la un planșa prezentată de
robinet cu ventil. profesor. - Prezentare
- Precizează modalitățile de - Rețin explicațiile Explicația Power Point
scriere și așezare a liniilor de profesorului. - Laptop
indicație.
Probă orală
- Propune elevilor să clasifice
cotele utilizate într-un desen
de ansamblu: de montaj, de
Planșă Individual
legătură, de gabarit, ansamblu
funcționale.
- Face aprecieri asupra
informațiilor, care se trec în
tabelul de componență a unui
desen de ansamblu cu idicator
redus.

4
(0) (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7)
3.4. Rezolvarea - Încarcă pe classroom și - Rețin indicațiile Conversația - Plan de Frontal
testului de distribuie fiecărui elev testele profesorului. recapitulare Observarea
evaluare pe de evaluare. - Rezolvă sarcinile din Explicația sistematică
baza - Face precizări asupra testul de evaluare sumativ
cunoștințelor modului de lucru. și apoi îl transmit pe adresa Exercițiul Test de
recapitulate - Urmărește activitatea de e-mail a profesorului. evaluare Individual Probă scrisă
(20 min.) elevilor. sumativ
O2, O3, O4, O5 - Intervine cu explicații
suplimentare, dacă este cazul.
3.5. Aprecierea - Prezintă clasei rezultatele - Rețin explicațiile și Explicația Calculator Frontal
activității obținute pe calculator și observațiile profesorului.
elevilor și explică modul de lucru. Conversația Test de evaluare Notare în catalog
formularea - Corectează greșelile elevilor
concluziilor și intervine cu explicații
(3 min.) suplimentare dacă este cazul.
- Trece notele de la test în - Corectează greșelile din
catalogul electronic. rezolvarea testului de
- Notează elevii care au evaluare.
răspuns sau pe cei care s-au
Catalog online Individual
evidențiat în mod deosebit. - Răspund solicitărilor
- Împreună cu elevii, face o profesorului.
analiză a modului în care s-a
desfășurat lecția.
- Apreciază activitatea elevilor
care au fost activi la oră și au
colaborat pe întreg parcursul
lecției.
4. Încheierea - Face recomandări pentru - elevii notează în caiete. Explicația Caiete Frontal
lecției îmbunătățirea rezultatelor.
(2 min) - Anunță activitatea lecției
următoare: Desene speciale
(laminatele și scheme
cinematice).

5
Anexa 1
Modulul I: Desenul de ansamblu
Numele și prenumele elevului:
Clasa: a XI-a
Data:

PLAN DE RECAPITULARE
Reguli de reprezentare, poziționarea, cotarea și tabelul de componență al desenului de
ansamblu

I. Conținuturi
- Surse de informare pentru planul de recapitulare
1. Reguli de reprezentare pentru desenele de ansamblu
2. Poziţionarea pieselor componente
3. Cotarea desenelor de ansamblu
4. Tabelul de componenţă, indicatorul redus şi inscripţionarea desenelor de ansamblu.

II. Aplicații – Exerciții de cotare a desenelor de ansamblu /fișe de documentare, fișe de


lucru, planșe desene ansamblu

Indicație. Pentru o recapitulare eficientă, utilizați:


- Auxiliar curricular de desen tehnic, clasa a IX-a, capitolul „Cotarea desenelor tehnice”;
- caietul de notițe;
- standardul SR ISO 129-1: 2014. Desene tehnice. Indicarea cotelor și toleranțelor: Partea 1:
Principii generale (portofoliul elevului);
- fișa de documentare „Reguli de reprezentare în desenul de ansamblu” (portofoliul
elevului);
- fișa de documentare „ Poziționarea elementelor componente într-un desen de ansamblu”
(portofoliul elevului);
- fișa de documentare „ Utilizarea liniei de indicație”;
- fișa de lucru „ Clasificarea cotelor în desenul de ansamblu”
- fișa de lucru „ Tabelul de componență al unui desen de ansamblu”.

S-ar putea să vă placă și