Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect de lecţie

Profesor: Fabri Florina-Gabriela


Unitatea de învățămât: Colegiul de Arte ”Sabin Drăgoi” Arad
Data: 01.04.2022
Clasa: a VIII-a C
Obiectul: chimie
Titlul lecţiei: Reacția de schimb – lucrare de laborator
Tipul de lecţie: formare de priceperi şi deprinderi prin activităţi experimentale

Competenţe specifice:
1.1. Investigarea unor reacții chimice în contexte cunoscute
1.2. Interpretarea caracteristicilor specifice diferitelor procese
1.3. Utilizarea simbolurilor și a terminologiei specifice chimiei pentru reprezentarea
elementelor, substanțelor simple/compuse și a ecuațiilor reacțiilor chimice
2.1. Formularea unor ipoteze cu privire la caracteristicile substanțelor și a relațiilor dintre
acestea
3.2. Rezolvarea de probleme cu caracter practic, teoretic și aplicativ

Obiective operaţionale:
Elevii vor fi capabili:
O1: Să descrie comportarea unor substanțe chimice în reacțiile de schimb;
O2: Să efectueze experimente pentru evidenţierea unor caracteristici, proprietăţi ale
substanțelor;
O3: Să formulize reguli, definiţii, generalizări care să fie utilizate în studiul reacțiilor de
schimb;
O4: Să utilizeze în mod sistematic terminologia specifică într-o varietate de contexte de
comunicare.

Metode şi procedee didactice: experimentul demonstrativ, modelarea, explicaţia, observaţia,


algoritmizarea, conversaţia euristică, investigația, descoperirea dirijată, Știu/Vreau să știu/Am
învățat.
Mijloace şi materiale didactice: fișă de activitate experimentală, ustensile de laborator: sticlărie
(eprubete, pahar Berzelius, sticlă de ceas), stativ pentru eprubete, spatulă, spirtieră, trepied cu
sită metalică, clește de lemn, substanțe: CuCO3, soluții de HCl, NaOH, CuSO4, fenolftaleină, fișă
de lucru, sistem periodic, manual.
Scenariul activității didactice:

Strategia didactică
Etapele lecției
Activitatea Activitatea Metode de Mijloace Forme de Evaluare
profesorului elevilor învățământ de organi-
Învăță- zare a
mânt activității
-verifică prezența - se pregătesc Conversația Frontală
Moment elevilor, creează pentru lecție.
organizatoric condiţiile optime
pentru desfăşurarea
activităţii.
Anunţarea - reactualizează - ascultă și Conversația Frontală
temei tipurile de reacții devin
chimice studiate; conștienți de
- anunţă titlul lecției, obiectivele
scopul şi obiectivele urmărite;
lecţiei; - notează titlul
- face instructaj de lecției în caiet
protecţia muncii
specific acestei lecţii
- împarte elevii pe
grupe
Explicarea - prezintă elevilor - sunt atenţi la Conversatie -fișă de Frontală
modului de fişele de lucru; explicaţiile Explicatie activitate Observare
realizare a - discută conţinutul profesorului; experime sistematică
activităţii sarcinilor ntală
experimentale experimentale; - citesc
- instruieşte pentru informaţiile
efectuarea cu mare din fişa de
atenţie a observaţiilor activitate
şi consemnarea lor experimental Individuală
Știu/Vreau să -fișa de
corect. știu/Am
- discută tabelul -încep să lucru
completeze învățat
Știu/Vreau să
știu/Am învățat tabelul, doar
coloanele Știu
și Vreau să
știu
Formarea - alege elevii care vor - execută Experimentul -eprubete Pe grupe Apreciere
priceperilor şi efectua experimentele experimentele demonstrativ - spatulă verbală
deprinderilor - urmăreşte modul de demonstrativ, Conversația - stativ
de activitate realizare a sarcinilor după Observația pentru Observarea
experimentală de lucru; indicaţiile din Modelarea eprubete Frontală sistematică
- intervine dacă este fişă; Explicația - sticlă
necesar pentru a - notează Investigația de ceas
corecta modul de observaţiile Descoperirea - clește
efectuare a experimentelo dirijată de lemn
experimentelor; r efectuate și -trepied
- cere elevilor să ecuațiile cu sită
completeze fişa de reacțiilor. -spirtieră
activitate - soluții
experimentală; de HCl,
- verifică NaOH,
corectitudinea CuSO4,
întocmirii fişei de -CuCO3
activitate
experimentală.
Analiza şi - apreciază calitatea - discută pe Conversația -fișă de Frontală Evaluare
aprecierea muncii elevilor, adică marginea Explicația activitate orală
rezultatelor execuţia corectă a realizării experime
obţinute de experimentelor, experimentelo ntală
elevi respectiv evidenţiază r cu
cauzele unor greşeli profesorul.
comise;
Individuală
- notează elevii în
funcţie de modul în
care lucrează, de
modul în care explică
completarea fişei de
activitate
experimentală;

Asigurarea - fixează rezultatele - completeaza Descoperirea -fișa de Frontală Observarea


retenţiei şi a obţinute recomandând tabelul de pe dirijată lucru Individuală curentă
transferului completarea coloanei fișa de lucru Explicația
a treia din tabelul Știu/Vreau să
Știu/Vreau să știu/Am știu/Am
învățat ; învățat
- stabileşte cu elevii -notează în
concluziile: definiția caiet definiția
reacției de schimb; Reacției de
- recomandă elevilor schimb și cele
notarea în caiet a 3 exemple de
definiției reacției de reacții din fișa
schimb și exemplele experimentală
de reacții din fișă.
Tema pentru -cere elevilor să - îşi notează -manual Individuală
acasă rezolve acasă tema în caiete.
exercițiul 1 pagina 90
din manual.
Fișă de lucru

REACȚIA DE SCHIMB

ȘTIU VREAU SĂ AM ÎNVĂȚAT


ȘTIU

Fișă de activitate experimentală

REACȚIA DE SCHIMB

Activitatea Substanțe și Modul de lucru Observații experimentale Ecuația reacției


experimentală ustensile chimice
necesare

1. Reacția - eprubetă - într-o eprubetă se toarnă


hidroxidului - clește de sol. de NaOH și o
de sodiu cu lemn picătură de fenolftaleină
acidul - sticlă de - se picură sol. de HCl
clorhidric ceas până când dispare
- trepied cu culoarea
sită - se pun cîteva picături
- spirtieră din soluția obținută pe
- soluție sticla de ceas care se
NaOH asează pe trepiedul cu
- soluție HCl sită sub care se aprinde
- fenolftaleină spirtiera

2. Reacția - eprubetă - într-o eprubetă se pune


carbonatului - spatulă un vârf de spatulă de
de cupru cu - CuCO3 CuCO3 peste care se
acidul - soluție HCl toarnă sol. de HCl
clorhidric

3. Reacția - eprubetă - într-o eprubetă se toarnă


azotatului de - clește de sol. de AgNO3 și câteva
argint cu lemn picături de sol. HCl
acidul - soluție
clorhidric AgNO3
- soluție HCl

4. Reacția - eprubetă - într-o eprubetă se toarnă


sulfatului de - clește de sol. de CuSO4 și câteva
cupru cu lemn picături de sol. NaOH
hidroxidul de - soluție
sodiu CuSO4
- soluție
NaOH
Fișă de activitate experimentală

REACȚIA DE SCHIMB

Activitatea Substanțe și Modul de lucru Observații experimentale Ecuația reacției


experimentală ustensile chimice
necesare

1. Reacția - eprubetă - într-o eprubetă se toarnă


hidroxidului - clește de sol. de NaOH și o
de sodiu cu lemn picătură de fenolftaleină
acidul - sticlă de - se picură sol. de HCl
clorhidric ceas până când dispare
- trepied cu culoarea
sită - se toarnă soluția
- spirtieră obținută pe sticla de ceas
- soluție care se asează pe
NaOH trepiedul cu sită și se
- soluție HCl aprinde spirtiera
- fenolftaleină

2. Reacția - eprubetă - într-o eprubetă se pune


carbonatului - spatulă un vârf de spatulă de
de cupru cu - CuCO3 CuCO3 peste care se
acidul - soluție HCl toarnă sol. de HCl
clorhidric

3. Reacția - eprubetă - într-o eprubetă se toarnă


sulfatului de - clește de sol. de CuSO4 și câteva
cupru cu lemn picături de sol. NaOH
hidroxidul de - soluție
sodiu CuSO4
- soluție
NaOH

S-ar putea să vă placă și