Sunteți pe pagina 1din 3

Profesor: RAD LĂCRIMIOARA

PROIECT DIDACTIC

Data : 18.03.2009
Clasa: a XI-a B , Grupul Şcolar Sanitar
Obiect: BIOLOGIE

Subiect: DETERMINAREA GRUPELOR SANGUINE


Tipul leţtiei: de formare de priceperi şi deprinderi – lecţie de laborator care vizează desfăşurarea de experienţe în domeniul biologiei, dar şi
fixarea , sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor.
Scopul lecţiei: consolidarea cunoştinţelor însuşite în clasa a X-a despre sânge şi aprofundarea acestora .

Obiectivele de referinţă(obiective operaţionale ) :

Elevii sa fie capabili :


O1 -să precizeze funcţiile sângelui, numărul şi tipurile de grupe sanguine şi să explice schema compatibilităţii grupelor sanguine în transfuzie;

O2 -să aplice practic(pe grupe)după execuţia model realizată de profesor) tehnica identificării grupelor sanguine şi să analizaze rezultatul
obţinut;
O3 – să desprindă legătura dintre sânge-------- microorganisme------- boli
patogene

Resurse umane: capacitatea de învaţare a elevilor- bună

Conţinutul informaţional : conform programei

Locul de desfăşurare : laboratorul de biologie

Strategia didactiăa: - metode si procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia


- mijloace de învăţământ : fişe de lucru, videoproiector,imagini proiectate, materiale pentru lucrarea practică.

Scenariul didactic :
Momentele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Metode
materiale
I.CAPTAREA Atentia elevilor este canalizată conversatia
ATENŢIEI - Luarea prezenţei; spre începerea orei de biologie;
II. - proiectează elevilor un test lacunar spre rezolvare, pe baza - rezolvă testul ; -proiecţii Conversaţia
REACTUALI- căruia vor fi reactualizate cunoştinţele despre sânge-ca ţesut
ZAREA conjunctiv fluid;
CUNOŞTINŢE-
LOR
III - realizează o legatură cu lecţia nouă; - manifestă curiozitate pentru
Conversaţia
DIRIJAREA - notează titlul noii lecţii pe tablă; aplicaţiile care urmează a fi
INVĂŢĂRII - specifică obiectivele noii lecţii; prezentate; Fişe de
lucru
- împreună cu elevii desprinde funcţiile sângelui şi le notează pe - notează titlul noii lecţii
Explicaţia
O1 tablă; în caiete;
- provoacă elevii în explicarea schema compatibilităţii grupelor de - notează schema tablei
sânge în transfuzii; în caiete, urmărind si Brainstorming
- distribuie elevilor fişa de lucru pentru realizarea lucrării practice explicaţiile date de
Videoproiec
O2 şi îi repartizează pe grupe; professor; tor
Expunerea
- realizează execuţia model a lucrării ; - răspund întrebărilor
- supraveghează şi îndrumă elevii în activitatea lor, cerându-le să puse de professor;
argumenteze de ce este necesară purtarea halatului şi a mănuşilor - urmăresc explicaţiile şi se
O3 pentru o astfel de experienţă; implică în activităţile cerute; Observaţia
- atenţionează elevii cu privire la aruncarea deşeurilor în recipiente - organizaţi pe grupe, execută
specifice, scoţând în evidenţă periculozitatea transmiterii unor boli lucrarea; Schema
tablei
prin intermediul sângelui infectat.
IV. FIXAREA -la final centralizează
(asigurarea - pe rezultatele finale obţinute, se fixează(cu elevii) încă o dată rezultatele.
retenţiei de compatibilităţile în transfuzii.
cunoştinţe)
III.FIXAREA proiecţiile Conversaţia
(asigurarea
retenţiei de
cunoştinţe)

S-ar putea să vă placă și