Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE LECTIE

Profesor :P.C.
Scoala : Liceul Teoretic « TUDOR ARGHEZI »
Data : 25.04.2018
Clasa : a-IX-a D
Disciplina: Biologie
Unitatea de invatare: Regnul Animalia
Tema lectiei: Regnul Animalia. Spongieri si Celenterate
Tipul lectiei:Transfer de noi cunostinte(mixta)
Scopul lectiei: Insusirea cunostintelor privind structura, functiile si importanta
spongierilor si celenteratelor;
Competente specifice :
-utilizarea investigatiei pentru identificarea unor caractere generale ale organismelor si
evidentierea componentelor si proceselor biologice celulare (2.1.);
-identificarea structurilor biologice microscopice in vederea caracterizarii lor (1.3.) ;
-utilizarea corecta a terminologiei specifice biologiei in diferite situatii de comunicare
(4.1.);
Competente derivate: La sfarsitul lectiei elevii trebuie :
-sa cunoasca mediul de viata al organismelor didermice ;
-sa descrie alcatuirea externa si interna a spongierilor si celenteratelor ;
-sa stabileasca relatia structura - functie – mediu de viata ;
-sa enumere reprezentanti ai grupelor de animale studiate ;
-sa evidentieze caractere de superioritate a celenteratelor fata de spongieri ;
Demersul didactic :
a.resurse procedurale :
-observatia
-conversatia euristica
-invatarea prin descoperire
-demonstratia
b. resurse materiale
-pentru fiecare banca : fisa de evaluare, manual, atlas zoologic,
-pentru intreaga clasa : PPT cu structura interna a spongierilor si celenteratelor.
c. forma de organizare frontal si pe grupe.

Evaluare : formativa prin chestionare orala si prin fisa de evaluare.

Locul desfasurarii : laboratorul de biologie.

Bibliografie :
-Mohan Gh., Corneanu G., Ardelean A. - Biologie, Manual pentru clasa a-IX-a, Editura
Corint, Bucuresti;
-Bogoescu C. Dabija Al., Sanielevici E. –2002, Atlas Zoologic, Editura Didactica si
Pedagogica, Bucuresti.
-Lazar V., Nicolae Mariana-2007, Editura Arves, Craiova.
DESFASURAREA LECTIEI
ETAPELE ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELVILOR
LECTIEI
Organizarea -verifica daca sunt conditii optime -isi pregatesc caietul de biologie,
clasei pentru desfasurarea orei; manual, planse si atlas.
-solicita elevului de serviciu sa
numeasca elevii absenti ;
-noteaza elevii absenti si le cere elevilor
sa-si pregateasca cele necesare
desfasurarii lectiei.
Verificarea Verifica lectia“Angiosperme” Raspund la intrebari :
cunostintelor 1.Ce sunt angiospermele? 1. Angiospermele sunt cele mai
evoluate plante care au samanta
inchisa in fruct.
2. Cum este organizata floarea 2.Invelis floral (periant), androceu,
angiospermelor ? gineceu.

3. Cum se clasifica angiospermele ? 3. Dicotiledonate si


4. Care sunt regnurile studiate si monocotiledonate
reprezentantii acestora ? 4.Elevii enumera cele 4 regnuri
studiate.
Captarea Prezentarea unor imagini cu spongierii Elevii vizioneaza imaginile
atentiei si celenteratele in mediul de viata prezentate
Prezentarea Anunta si scrie pe tabla subiectul lectiei - noteaza in caiete titlul lectiei si
temelor si a si prezinta obiectivele pe care elevii urmaresc obiectivele
obiectivelor trebuie sa le rezolve la terminarea lectiei
prin evaluare.
Dirijarea -solicita elevilor sa identifice mediul de -studiaza imaginile si noteaza
invatarii viata, sa observe principalele forme ; mediul acvatic ca loc de
desfasurare a vietii organismelor
prezentate ;
-observa ca pot fi solitare sau
coloniale, libere sau fixate ;
- prezinta structura peretelui la cele doua
grupe de animale ; -deseneaza peretele corpului ;

-cere elevilor sa analizeze imaginile din


manual si pe cele prezentate la -observa ca la celenterate apare
retroproiector pentru a evidentia diferentierea celulara si precizeaza
diferentierea celulara a celenteratelor. ca aceasta este o adaptare la
mediu.
Obtinerea - dupa fiecare etapa inventariaza - raspund la intrebari observand
performantei cunostiintele elevilor folosind intrebari materialul prezentat.
elvilor care necesita raspunsuri clare si precise.
Evaluarea Prin fisa de evaluare Se gandesc si rezolva testul
SCHEMA LECTIEI

INCRENGATURA SPONGIERI INCRENGATURA CELENTERATE


(SPONGIA) (COELENTERATA)
MEDIUL DE VIATA Acvatic, majoritatea marine dar si acvatic, majoritatea marine
de apa dulce
FORME DE Solitare sau coloniale Solitare sau coloniale
ORGANIZARE Libere sau fixate Libere(meduza) sau fixate(polipul)
ALCATUIRE -au forma de cupa ; -forma de sac;
EXTERNA - peretele corpului este strabatut de -in interiorul corpului exista o singura
pori inhalanti ; cavitate saciforma ce comunica cu
-cavitatea corpului se numeste exteriorul printr-un singur orificiu cu
atrium ; functie de orificiu bucal si anal.
-in partea superioara este orificiul
exhalant numit oscul ;

ALCATUIREA Peretele corpului este format din : Peretele corpului este format din 
INTERNA 1.Ectoderm format dintr-un singur 1.Ectoderm format din celule
tip de celule ; diferentiate :
2.Endoderm format din coanocite -mioepiteliale (contractile) ;
(celule cu guleras si flagel) ; -senzitive ;
*Mezenchim , situat intre ectoderm -nematocisti (urticante)-cele mai
si endoderm, ce contine celule care numeroase ;
secreta spiculii de natura calcaroasa -de sustinere.
sau silicioasa ; 2.Endodermul contine celule flagelate
si glandulare cu rol in digestie ;
*Mezoglee ce contine celule nervoase,
situata intre ectoderm si endoderm ;
REPRODUCERE -asexuata prin inmugurire ; -asexuat prin inmugurire ;
-sexuata prin oua -sexuat prin oua ;
REPREZENTANTI 1.Sycon ciliatum- marin 1.clasa Hidrozoare, ex. hidra de apa
2. Spongilla –de apa dulce dulce(Hydra viridis) ;
2.clasa Scifozoare, ex. Aurelia
aurita(meduza) ;
3.Clasa antozoare-doar polipi,
ex.actiniile, Corallium rubrum.
FISA DE EVALUARE

1. Enumerati asemanarile si deosebirile dintre spongieri si celenterate privind


urmatoarele aspecte : mediul de viata, forme de organizare, alcatuirea peretelui
corpului, tipuri de celule, reproducere.

SPONGIERI-CELENTERATE

ASEMANARI------------------------------------------------------------------DEOSEBIRI

2. Notati caracterele de superioritate ale celenteratelor fata de spongieri, tinand cont


de diferentierea celulara din cele doua straturi ale peretelui corpului.

S-ar putea să vă placă și