Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: Disciplina: Biologie animala Clasa : a-VI-a Profesor : Ramona Mancu Tema : Nevertebrate pluricelulare- CELENTERATE Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte Obiective operationale O1-sa prezinte mediul de viata al hidrei de apa dulce O2-sa prezinte alcatuirea hidrei specificand componentele esentiale O3-sa descrie modul de hranire, respiratie si excretia celenteratelor O4-sa prezinte modul de inmultire al celenteratelor O5-sa cunosca principalele specii de celenterate si importanta lor Strategii didactice Metode si procedee didactice: observatia, experimentul, conversatia, explicatia, informatizarea Materiale si mijloace didactice: manual, planse, desene, fise de lucru, atlas zoologic Forma de activitate: frontala si individuala Continut informational: conform programei Resurse umane:clasa de elevi Locul de desfasurare: sala de clasa Surse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid metodologic, Zoologia nevertebratelor, internet. Desfasurarea lectiei 1. Moment organizatoric verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei 2. Captarea atentiei- anuntarea temei si a obiectivelor urmarite 3. Prezentarea noilor cunostinte - prezentarea notiunilor esentiale ale lectiei( urmarind: mediul de viata, alcatuirea corpului, functiile); -se insista asupra elementelor noi care apar in alcatuirea corpului hidrei de apa dulce(orificiul buco-anal, specializarea celulelor, prezenta primului tip de sistem nervos difuz), comparativ cu celalte nevertebrate pluricelulare(buretele de apa dulce), aratand elevilor caracterele de superioritate ale celenteratelor

evidentierea elementelor de structura prezente in alcatuirea corpului protozoarelor si spongierilor, elemente care se regasesc si in alcatuirea corpului hidrei de apa dulce(pseudopodele-de la amiba, vacuola digestiva, celulele flagelate din corpul spongierilor, capacitate de regenerare intalnita si la spongieri) enumerarea altor specii care intra in categoria celenteratelor(meduza, actinia, coralul rosu, madreporarul) si importanta lor

4. Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului - elevii raspund la intrebarile profesorului De ce hidra de apa dulce este un animal pluricelular? Care este mediul de viata in care intalnim celenteratele? Care sunt elementele structurale noi intalnite la celenterate? Care sunt celelalte specii de celenterate si ce importanta prezinta ele? 5. Stabilirea concluziilor -reluarea aspectelor esentiale 6. Evaluare notarea activitatii elevilor Etapele lectiei Moment organizatoric Obiective operationale O1 Continutul stiintific al lectiei -salutul -notarea absentelor - Explicatia originii cuvantului Celenterate- clasa din care face parte hidra de apa dulce - Stabilirea mediului de viata al hidrei de apa dulce Activitate elevi

Cuvantul are originea in limba greaca, si vine de la : coelos=cavitate si enteron=intestin -Asa acum arata si numele, hidra traieste in apele dulci(balti, lacuri, ape lin curgatoare, fixata pe plante acvatice) Corpul hidrei este un polip( de la grec polys=mult si podos=picior) Elevii observa forma corpului(cilindrica) si partile componente ale corpului-structura externa: - talpa(cu care se fixeaza de substrat) - cavitatea digestiva - tentacule(6-10) - orificiul buco-anal( cu rol de gura si anus) Spongierii sunt organisme: pluricelulare, heterotrofe, acvatice; sunt organisme fixe(traiesc fixate pe plante acvatice)

O2 O3 O4 Prezentarea cunostintelor

- Prezentarea unei planse ce reprezinta imaginea unei hidre de apa dulce(elevii primesc cate o fisa de lucru in care observa desene cu structura externa si cea interna a hidrei)

-Evidentiati caractere de suporioritate ale celenteratelor fata de cele ale procariotelor unicelulare si a spongierilor

studiate in lectia trecuta( pe baza desenului ce reprezinta structura interna, reprezentat in fisa)

hidrei de apa dulce este alcatuit din doua straturi de celule, intre care se afla o masa gelatinoasa. - stratul extern contine: - celule musculare - celule nervoase - celule urzicatoare. - stratul intern ce captuseste cavitatea digestiva, contine: - celule flagelate care emit pseudopode - celule glandulare cu produc sucuri digestive

Prezentarea cunostintelor

-Prezentati functiile organismului animal, tinand cont de schema lectiilor in care am studiat functiile indeplinite de organismul animal

I.Functia de relatie 1.Sensibilitatea La orice atingere, hidra isi contracta imediat tentaculele si corpul, ajungand la marimea unei gamalii de ac(este sensibila la factorii de mediu) 2.Miscarea Se deplaseaza cu ajutorul tentaculelor situate in jurul orificiului buco-anal. II.Functia de nutritie 1.Hranirea este heterotrofa(prinde prada cu ajutorul tentaculelor, o imobilizeaza cu ajutorul celulelor urticatoare si prin orificiul buco-anal, o introduce in cavitatea digestiva.celulele glandulare secreta sucuri digestive cu ajutorul carora o parte din hrana este digerata in cavitatea digestiva; particulele ramase sunt apucate de pseudopodele celulelor flagelate, digestia terminandu-se in vacuolele digestive ale acestora.Restul de hrana nedigerata este eliminata prin orificiul buco-anal. 2.Respiratia- se desfasoara direct la nivelul celulelor corpului. 3. Excretia- se realizeaza prin orificiul buco-anal. III. Functia de reproducere Reproducerea : -vara(conditii favorabile) se inmulteste prin inmugurire- pe corpul ei apar muguri care cresc si se transforma in noi hidre. -toamna(conditii nefavorabile) se inmulteste prin ou, care se formeaza

prin contopirea ovului cu spermatozoidul; oul rezultat in urma fecundatiei cade pe fundul apei, unde rezista pana la primavara, cand da nastere unei noi hidre.. Au capacitate de regenerare, datorata slabei legaturi intre celulele corpului(caracteristica intalnita si la spongieri)

Prezentarea cunostintelor

Celulele cu flagel si pseudopode din stratul intern al corpului hidrei dovedesc ca celenteratele au aparut din timpurile foarte vechi, din stramosi comuni cu ai protozoarelor si spongierilor. O5 Alte specii de celenterate si importanta lor.

1.Meduza- celenterat marin, de dimensiuni diferite, cu corpul in forma de umbrela deschisa, se misca prin cotractia marginilor unbrelei; 2.Actinia-traieste fixata pe stancile din apropierea tarmului marii, are aspect de floare de diferite culori:rosu, balben, albastru=numele de deditel de mare 3. Coralul rosu-traieste in marile calde, la adancimi nu prea mari; creste sub forma de tufe fixate pe fundul apei. Are un schelet calcarus care sustene polipii.Polipii sunt grupati formand colonii. Rol : este folosit de om pentru obtinerea de obiecte de arta si podoaba. 4. Madreporarul- traieste in marile tropicale.Prin moartea acestuia, scheletele se depun si se formeaza insule de corali sau recife.

FISA DE LUCRU- SPONGIERI

1.Alcatuirea corpului BURETELUI DE APA DULCE

2.Alcatuirea corpului HIDREI DE APA DULCE Peretele corpului Hidrei

orificiu buco-anal
I

tentacul cavitate digestiva

ABCDE-

Celule musculare Celule nervoase Celule urzicatoare Celule flagelate Celule glandulare

S-ar putea să vă placă și