Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Data: Disciplina: Biologie animala Clasa : a-VI-a Profesor : Ramona Mancu Tema : Nevertebrate pluricelulare- VIERMI INELATI Tipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte Obiective operationale O1-sa cunoasca mediul de viata al viermilor inelati O2-sa prezinte particularitatile alcatuirii externe si interne ale viermilor inelati O3-sa enumere tipurile de viermi care fac parte din categoria viermilor inelati O4- sa prezinte caracterele de superioritate ale viermilor inelati fata de viermii cilindrici si lati Strategii didactice Metode si procedee didactice: observatia, conversatia, explicatia, informatizarea Materiale si mijloace didactice: manual, planse, desene, fise de lucru, atlas zoologic, preparate, material biologic proaspatat Forma de activitate: frontala si individuala Continut informational: conform programei Resurse umane:clasa de elevi Locul de desfasurare: sala de clasa Surse informationale: manualele alternative, Metodica predarii biologiei, Ghid metodologic, Zoologia nevertebratelor, internet Desfasurarea lectiei 1. Moment organizatoric verificarea frecventei elevilor si a bazei materiale a lectiei 2. Captarea atentiei- anuntarea temei si a obiectivelor urmarite

- elevii sunt rugati sa priveasca preparatele si plansele din laboratorul de biologie, planse ce reprezinta viermii inelati(rama si lipitoarea) 3. Verificarea cunostintelor anterioare elevii prezinta lectia de ora trecura-Viermii paraziti (mediul de viata, particularitati ale vietii parazitare, ciclul de dezvoltare) 4. Prezentarea noilor cunostinte - prezentarea caracterelor generale ale viermilor inelati - clasificarea speciilor care fac parte din categoria viermi inelati: rama si lipitoarea - prezentarea notiunilor esentiale ale lectiei( urmarind: mediul de viata, alcatuirea corpului, functiile); - -se insista asupra elementelor de superioritate ale viermilor inelati fata de cei cilindrici si lati ( 5. Fixarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului - elevii raspund la intrebarile profesorului Care este mediul de viata al ramei? Dar al lipitoarei? Care sunt viermii care fac parte din aceasta categorie? Care sunt elementele structurale noi aparute la viermii inelati? 6. Stabilirea concluziilor -reluarea aspectelor esentiale 7. Evaluare notarea activitatii elevilor Activitatea de nvare Ce face profesorul 1. Captarea ateniei Ce face elevul Metode i procedee evaluare Conversaia frontal comparaia explicaia

Evenimentul didactic

Pregtesc climatul socio afectiv necesar actului Pregtete materialul necesar pentru lecie nvarii 2. Reactualizarea cunotinelor - lucrez frontal, adresez ntrebri, urmresc Ascult, gndesc, rspund anterioare elaborarea rspunsurilor, dac realiazeaz conexiuni ntre noiunile discutate 3. Enunarea obiectivelor - anun titlul leciei, l scriu pe tabl Ascult, scriu operaionale - comunic clar obiectivele operaionale ale leciei: O1-sa cunoasca mediul de viata al

viermilor inelati O2-sa prezinte particularitatile alcatuirii externe si interne ale viermilor inelati O3-sa enumere tipurile de viermi care fac parte din categoria viermilor inelati O4- sa prezinte caracterele de superioritate ale viermilor inelati fata de viermii cilindrici si lati 4.Prezentarea coninutului i - prezint notiunile noii - ascult, observ, scriu, deseneaza sarcinile noii nvri - explic noiunile noi - realizez schema logic sub forma unui tabel(prezentat in anexa 1) 5.Obinerea performanei - cer elevilor s aplice cele nvate - ascult, gndesc, rspund - adresez ntrebri clasei 6. Asigurarea feed back-ului - urmresc activitatea elevilor - rezolv cerinele de pe fia de lucru

Conversaia Observaia

Activitate frontal Activitate individual

ANEXA1-asa va arata tabla si caietul elevilor Fisa de lucru- VIERMI INELATI

CARACTERISTICI Mediul de viata

Alcatuirea corpului

RAMA - traieste in galerii subterane si iese la suprafata pamantului numai noaptea cand e racoare. - forma cilindrica, ascutit la ambele capete, anterior prezinta orificiul bucal si posterior, mai gros, cel anal - este acoperit cu o piele subtire, umeda, bogata in vase de sange si mucus(face pielea alunecoasa si o protejeaza de uscaciune) - sub piele se afla muschii corpului (longitudinali si circulari) - este alcatuit din inele, despartite la exterior prin santuri circulare, carora in interior le corespund pereti despartitori - pe partea ventrala a fiecarul inel se gasesc 8 peri tari ( cheti), indreptati cu varful catre partea posterioara impiedicand alunecarea ramei inapoi Aparatul digestiv -orificiul bucal - tub digestiv -orificiul anal Hranirea: se hraneste cu substante hranitoare din sol. Cand sapa galerii, ea inghite prin

LIPITOAREA - in apele dulci(lacuri si ape curgatoare)

- este parazit temporar, hranindu-se cu sangele animalelor din apa Adaptari la viata parazitara - o ventuza bucala cu 3 falci chitinoase care taie pielea animalului - tubul digestiv are buzunare laterale(11 perechi) in care depoziteaza sangele si glande ce secreta o substanta(hirudina) cu rol anticoagulant

orificiul bucal pamantul bogat in substante hranitoare, retine substantele nutritive care sunt digerate in tubul digestiv, iar restul de pamant este eliminat in exterior prin orificiul anal.(contribuin la afanarea solului= pluguri biologice Ch. Darwin) Aparatul respirator lipseste Respiratia: respira prin pielea umeda si bogat vascularizata Aparatul circulator - vase de sange: vasul dorsal si vasul ventral, legate intre ele prin vase circulare(cate unul pt fiecare inel) - sangele este de culoare rosie Aparatul excretor - prin tuburi prevazut la un capat cu o palnie ciliata, iar la celalalt capat se deschide la exterior printr-un por situat in inelul urmator Sistemul nervos - este de tip ganglionar, pozitionat ventral - ganglionii din fiecare inel sunt legati si cu ganglionii din inelul vecin Sistemul reproducator - organism hermafrodit - se inmultesc prin oua - organele de inmultire se afla in treimea anterioara a corpului - indivizii fac schimb de spermatozoizi, iar ouale sunt depuse intr-un manson format din mucus intarit=cocon, din care ies rame mici - au capacitatea de a se regenera

S-ar putea să vă placă și