Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVA

Nume, prenume: Chende Mihaela

Data: 25.11.2013

Scoala Gimnaziala Nr.1 Sinmihaiu Almasului

Clasa: a VI-a

Disciplina: Biologie

Subiectul lectiei: Viermi inelati

Durata de desfasurare a lectiei: 50 min.

Obiectivul central: Insusirea cunostintelor referitoare la viermii inelati

Obiectivele operationale:

 sa cunoasca mediul de viata al viermilor inelati (O.1)


 sa prezinte particularitatile alcatuirii externe si interne ale corpului viermilor inelati (O.2
 sa exemplifice specii din categoria viermilor inelati (O.3)
 sa prezinte caracterele de superioritate ale viermilor inelati fata de viermii cilindrici (O.4)

Tipul lectiei: transmitere si insusire a noilor cunostinte

Resurse procedurale:

 explicatia (M.1.);
 observatia (M.2.)
 conversatia euristica (M.3)
 moment de lectura (M.4)

Resurse materiale: material biologic viu (rama),atlas zoologic, fisa de activitate (anexa 1),, anexa 2 cu informatii
despre lipitoare ,manual

Tipul de organizare a activitatii: frontal, individual

Anticiparea dificultalilor: intrebari ale elevilor ce depasesc programa→asigurarea unui fond de documentare

Bibliografie:

-Aglaia, I., Partin, Z., 1998, Manual pentru clasa a VI-a, Biologie, Humanitas Educational, Bucuresti;
-Brandusoiu, M., Androne, C., 2006, Manual pentru clasa a VI-a EDP, Bucuresti
-Lazar, V., Caprarin, D., 2008, Metode didactice utilizate in predarea biologiei, Ed. Arves
-Marinescu, M., 2010, Didactica biologiei, teorie si aplicatii, Ed. Paralela 45, Pitesti;
-Curriculum National - Programa Biologie, gimnaziu;
II. DESFASURAREA LECTIEI

Obiective Etapele Activitatea profesorului Activitatea elevului Evaluare


operation (evenimentel
ale e
lectiei
1.Organizarea -noteaza in catalog elevii absenti -isi pregatesc cartile si
clasei si verifica daca sunt conditii caietele
optime pentru desfasurarea orei
-pregateste materialul didactic
2.Reactualizar -verifica cunostintele referitoare -raspund la intrebari oral
ea la viermii cilindrici -
cunostintelor
anterioare
3.Captarea -le prezinta o rama -.identifica rama -oral
atentiei -adreseaza intrebari despre
denumire, mediu de viata
4.Anuntarea - anunta titlul lectiei: Viermi -sunt atenti la explicatii
temei si inelati -noteaza in caiete
obiectivelor -precizeaza clar obiectivele lectiei

5.Dirijarea -solicita elevilor sa rezolve - rezolva cerintele, -scris


O.1 invatarii primele doua cerinte de pe fisa identifica mediul de
O.2 de activitate referitoare la viata, stabilesc aspectul
O.3 mediul de viata al ramei, si alcatuirea externa a
aspect,alcatuirea externa a corpului prin observatie
corpului directa asupra ramei
-descriu miscarile -oral
O.2 - le prezinta in manual imaginea ramei, miscari care se
cu desenul ce reprezinta datoreaza chetilor
alcatuirea interna a corpului - identifica sistemul
nervos, digestiv,
-solicita elevilor sa determine circulator, excretor
importanta ramei, prin rezolvarea -observa cum rama
O.4 cerintei de pe fisa de activitate strabate stratul de sol in
toate directiile si deduc -scris
faptul ca acestea
-le prezinta un alt vierme inelat – contribuie la afanarea
lipitoarea solului
-explica faptul ca
O.3 -le explica despre substanta acestea sa hranesc cu
anticoagulanta pe care o secreta sangele animalelor din
lipitoarea precum si despre apa
hirudoterapie -sunt atenti la explicatii
6.Conexiune -adreseaza intrebari prin care -raspund la intrebari
inversa (feed- verifica principalele aspecte
back) discutate la clasa
7.Evaluare - apreciaza verbal elevii activi
- stabileste tema pentru acasa:
de invatat lectia
ANEXA2
LIPITORILE
Majoritatea lipitorilor sunt parazite, se hranesc cu sangele altor animale. Unele sunt capabile ca la
singura hranire, sa preia o cantitate de sange de cinci ori mai mare de cat propia greutate, din care pot
trai chiar si un an.
Lipitorile isi datoreaza renumele prost mediului de hranire hematofog. In trecut erau foarte apreciate
de medici, deoarece drenarea sangelui cu lipitori are efect in orice boala. Glandele salivare elimina o
substanta ce dilata vasele victimei si impiedica coagularea sangelui.

Hirudoterapia

Hirudoterapia sau tratamentul cu lipitori, nu este o metoda simpla in aplicare cum ar parea la inceput.
Tratamentul nu da nici un fel de complicatii, daca se respecta toate recomandarile, regulile si tehnicile
folosirii. In cazul opus s-ar putea crea diverse complicatii, in special la alegerea incorecta a punctelor
de aplicare a lipitorilor, cand aceste puncte nu corespund afectiunii existente.Efectul de tratament al
lipitorilor - este multilateral si complex, avand continut reflector, mecanic, biologic si cuantic. Toate
acestea permit folosirea lipitorilor la o gama larga de boli, unele dintre care cedeaza cu greu sau deloc,
la aplicarea altor metode de tratament.Actiunea terapeutica a lipitorilor asupra organismului uman este
foarte definita - unul sau celalalt efect se asigura in dependenta de locul aplicarii lipitorii. Din anul
2001, conform ordonantei Ministerului Sanatatii, lipitorile sunt ca o seringa de unica folosinta(se
folosesc ca o seringa de unica folosinta, o singura data, dupa care sunt sacrificate). Iata de ce aceasta
metoda de terapie este foarte „curata”, avand putine contraindicatii, cum ar fi: hemofilia, anemia,
diateza hemoragica. Cursul de tratament si numarul sedintelor se indica neaparat individual, in
dependenta de starea pacientului, caracterului decurgerii bolii, luand in evidenta toti factorii(de regula
un curs dureaza doua-sase saptamani si sedintele de la o data la trei ori pe saptamana, dar foarte
individual, in unele cazuri pana la 16-24 luni).Hirudoterapia - este o metoda eficace si serioasa de
tratament si necesita cunostinte, calificare si experienta practica.

SCHITA TABLEI
Viermi inelati

Rama

Mediu de viata: subteran

Alcatuirea corpului:

- corp moale, format din mai multe inele


- prezinta orificiu bucal si orificiu anal
- prezinta o parte dorsala si o parte ventrala
- piele umeda si puternic vascularizata
- pe fiecare inel , pe partea ventral, prezinta 8 peri tari indreptati spre partea posterioara

Hranirea – cu substante organice din sol, aflate in descompunere


Respiratia – prin piele
Circulatia: vas de sange dorsal si vas de sange ventral, legate prin vase circulare
Excretia: tuburi prevazute la un capat cu o palnie ciliate iar la celalalt capat prezinta un por situate in inelul
urmator
Sistem nervos: ganglionar, ventral si scalariform
Inmultirea: hermaphrodite,
-organe de inmultire situate in partea anterioara a corpului
- prin oua, in iunie-iulie

Alti reprezentanti: lipitoarea

ANEXA 1
Fisa de activitate

1. Stabiliti mediul de viata al ramei.


………………………………………………………………………………………………………………………..

2. Observati o rama. Ce aspect are? Ce lungime are? Cum este alcatuit corpul?. Cu ce se deplaseaza?
Notati observatiile.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

3. Naturalistul Charles Darwin a numit ramele “ pluguri biologice”. Motivati afirmatia.


………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

S-ar putea să vă placă și