Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ
a. Profesor: dr. Precup Mirela–Maria Data: 03.11.2016
b. Unitatea de învăţământ: Colegiul Naţional „Doamna Stanca”, Satu Mare
c. Clasa: a IX-a C
d. Disciplina: Biologie
e. Subiectul lecţiei: Plastidele – lecție experimentală
f. Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min.
g. Obiectivul central (scopul lecţiei): Cunoașterea constituienților celulari specifici plantelor, în special a diferitelor tipuri de plastide, pe baza preparatelor
microscopice proaspete realizate, în vederea evidențierii diferențelor dintre celula vegetală și cea animală
h. Competenţe specifice:
1.3. Identificarea structurilor biologice microscopice în vederea caracterizării lor
2.1. Utilizarea investigaţiei pentru identificarea unor caractere generale ale organismelor şi evidenţierea componentelor şi proceselor celulare
3.2 Aplicarea unor algoritmi de identificare şi rezolvare de probleme
Obiective operaţionale (competenţe derivate): La sfârşitul lecţiei elevii trebuie:
O1 – să realizeze câte un preparat microscopic proaspăt pentru evidențierea plastidelor;
O2 – să identifice constituienții celulari specifici plantelor, în special diferitele tipuri de plastide, pe baza preparatelor microscopice proaspete;
O3 – să reprezinte grafic constituienții celulari pe baza imaginilor vizualizate la microscop;
O4 - să deducă importanța plastidelor în viața plantelor.
i. Tipul şi varianta lecţiei: Lecţie de formare de priceperi și deprinderi practice – varianta bazată pe experimente de laborator
j. Resurse procedurale: experimentul, observaţia dirijată și nedirijată, conversaţia euristică, învăţarea prin descoperire, problematizarea, modelarea.

1
k. Resurse materiale: manuale, laptop, videoproiector, microscoape optice, lame și lamele de sticlă, sticlă de ceas, material biologic proaspăt (plante de
Elodea canadensis, tuberculi de cartof, fructe de pătlăgele roșii), truse de disecție, fişe de lucru, fişe de evaluare.
i. Tipul de organizare a activităţii: pe grupe, frontală și individuală.
m. Anticiparea dificultăţilor:
- neîncadrarea în timp → reorganizarea grupelor;
- întrebări suplimentare → asigurarea unui fond de documentare.
n. Bibliografie:
1. Ariniş Ioana, Mihail Aurora – Biologie, Manual pentru clasa a IX-a, Editura All, 2013, pag. 76-78;
2. Consiliul Naţional pentru Curriculum (CNC) – Ghid metodologic de aplicare a programei de Biologie, învăţământ obligatoriu, Editura Aramis,
2002, pag. 30-32;
3. Lazăr Viorel, Nicolae Mariana – Lecţia forma de bază a organizării procesului de predare - învăţare – evaluare la disciplina Biologie, Editura
Arves, Colecţia Ştiinţele Educaţiei, 2007, pag. 193-198;
4. Mohan Gheorghe, Corneanu Gabriel, Ardelean Aurel – Biologie, Manual pentru clasa a IX-a, Editura Corint, 2004;
5. Serviciul Naţional de Evaluare şi Examinare (SNEE) – Ghid de evaluare şi examinare la Biologie, Editura Aramis, 2001, pag. 61.

2
II. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Ob.
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse Evaluarea
op.
1. Organizarea Profesorul salută. Face prezenţa si se interesează de motivul absentelor. Elevii răspund la salut.
clasei Verifică dacă sunt condiţii optime pentru desfăşurarea lecţiei. Îşi pregătesc cărţile şi caietele.
Pregăteşte materialul didactic necesar pentru desfăşurarea lecţiei.
2. Reactualizarea Dirijează conversația adresând întrebări legate de părțile fundamentale Se gândesc și răspund la întrebări:
cunoştinţelor ale celulei: Activitate frontală
- Care sunt principalele componente ale celulei? Membrana, citoplasma și nucleul; conversaţia euristică Evaluare orală
- Care sunt organitele celulare comune tuturor celulelor eucariote? Reticul endoplasmatic, lizozomi,
ribozomi, mitocondrii etc.
- Care sunt organitele celulare specifice plantelor? - Cloroplastele/plastidele,
vacuolele și peretele celular.
- Care sunt tipurile de plastide pe care le cunoașteți? - Leucoplaste, cromoplaste și
cloroplaste.
- Ce rol au cloroplastele? - În respirație celulară/fotosinteză.
3. Anunțarea temei O1 Astăzi vom realiza o lecție experimentală - Plastidele, pe parcursul Elevii notează titlul lecției în
și a obiectivelor O2 căreia veți realiza câte un preparat microscopic proaspăt pentru caiete și urmăresc obiectivele.
O3 evidențierea plastidelor, veți identifica constituienții celulari specifici
plantelor, în special diferitele tipuri de plastide, pe baza preparatelor
O4
microscopice proaspete, veți reprezenta grafic constituienții celulari și
veți deduce importanța plastidelor în viața plantelor.
4. Captarea Profesorul le prezintă elevilor un film demonstrativ intitulat „Mișcarea Activitate frontală
atenţiei de rotație a citoplasmei și a cloroplastelor la Elodea canadensis” în care observația dirijată
elevii se familiarizează cu tehnica de lucru. videoproiector,
film demonstrativ

5. Dirijarea Distribuie fişele de activitate, microscoape, material didactic viu, truse Elevii ascultă instrucţiunile date de Activitate pe grupe
învățării O1 de disecție etc.. Supune spre rezolvare prima sarcină de lucru, îndrumând profesor. experimentul,
elevii și urmărind activitatea lor. Analizează răspunsurile elevilor și Rezolvă sarcinile de lucru. observaţia, modelarea,
precizează faptul că acest organit face parte din grupa plastidelor învăţarea prin
O2 fotosintetizatoare alături de feoplaste și rodoplaste. descoperire Observaţia
Solicită rezolvarea sarcinii nr. 2, îndrumând elevii și urmărind activitatea Prezintă observaţiile făcute. manuale, fişe de sistematică a
lor. activitate, activităţii
O3 Supune spre rezolvare sarcina nr. 3 din fișa de activitate. Discută Prin rotaţie, fiecare elev din grupă microscoape optice, elevilor
răspunsurile elevilor și precizează faptul că acest organit face parte din vizionează la microscop aspectele lame și lamele de sticlă
categoria plastidelor nefotosintetizatoare, numite leucoplaste, alături de urmărite. material didactic viu
oleoplaste și proteoplaste. Pe tot parcursul lecției elevii îşi truse de disecție
Fiecare grupă îşi desemnează un reprezentant care prezintă observaţiile notează schiţa lecţiei în caietele lor
3
făcute. de notiţe.
Cu ajutorul elevilor realizează schița lecției pe tablă.
O4 Propune spre analiză următoarea situație-problemă: „Cu toate că Activitate frontală
tehnologiile moderne sunt foarte avansate, funcția și eficiența Elevii își exprimă părerea cu conversaţia euristică,
privire la problema supusă
cloroplastului nu a putut fi copiată de nici una dintre acestea. Care ar fi problematizarea
dezbaterii de către profesor.
explicația?”
6. Fixarea şi O1 Se realizează cu ajutorul schiţei de pe tablă, prin întrebări frontale Răspund la întrebări. Activitate frontală
consolidarea O2 adresate elevilor.
cunoştinţelor O3
O4
7. Evaluarea O1 Prin intermediul unei fişe de evaluare. Vezi fişa de evaluare. Baremul va Elevii rezolvă fişa de evaluare. Activitate individuală
cunoştinţelor O2 va rezulta, la final, în urma discuţiilor cu elevii.
O3 Fişe de evaluare Evaluare scrisă
O4

8. Încheierea Profesorul notează elevii care au dat cele mai multe răspunsuri bune şi
activităţii de care s-au implicat activ în derularea lecţiei.
predare-învăţare Strânge materialul didactic.
Salută. Elevii îi răspund la salut.

4
FIȘĂ DE ACTIVITATE

MATERIALE NECESARE:

- plante de ciuma apelor (Elodea canadensis), tuberculi de cartof, plătlăgele roșii;


trusă de disecție, sticlă de ceas, lame si lamele de sticla, microscoape .

MOD DE LUCRU:

1. Evidențierea cloroplastelor în frunzele de ciuma apelor:


- luați o frunză de ciuma apelor și așezați-o pe o lamă de sticlă;
- aplicați peste aceasta o picătură de apă și o lamelă și analizați preparatul la
microscop;
- veți observa cloroplastele care sunt multe, mici și sferice;
- desenați în caietele de notițe ceea ce ați observat!

2. Analiza cromoplastelor în fructele de roșii:


- cu ajutorul unui ac spatulat, îndepărtați pielița de la un fruct de tomate;
- luați o porțiune din pulpă, aplicați pe o lamă de sticlă într-o picătură de apă,
omogenizați cu vârful acului;
-acoperiți cu o lamelă și observați la microscop;
- desenați în caietele de notițe ceea ce ați observat!

3. Evidentierea leucoplastelor (amiloplastelor) în tuberculul de cartof:


- luați un tuberculul de cartof și tăiați-l cu un bisturiu;
- cu ajutorul unui ac spatulat, răzuiți puțin din conținutul tuberculului și așezați
materialul răzuit pe lama de sticlă, într-o picătură de apă;
-dispersați materialul pe lamă, aplicați lamela și observați la microscop;
- desenați în caietele de notițe ceea ce ați observat!

5
FIȘĂ DE EVALUARE

Completați imaginea următoare cu noțiunile corespunzătoare :

S-ar putea să vă placă și