Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECTIE

PROFESOR:
CLASA: a-VII-a
ARIA CURRICULARA: MatematicasiStiinte ale naturii
DISCIPLINA: Biologie
UNITATEA DE INVATARE: Functiile de nutritie-Sistemulexcretor
SUBIECTUL:Anatomiasistemuluiexcretor
TIPUL LECTIEI: mixta
LOCUL DE DESFASURARE: sala de clasa
SCOPUL LECTIEI:dobandirea de catre elevi a unor cunostinte referitoare la alcatuirea si
structura aparatului excretor-principala cale prin care se elimina substantele nefolositoare si
daunatoare organismului
COMPETENTE SPECIFICE
1.1 Identificareasiobservareaalcatuiriisifunctiilororganelorsisistemelor de organe ale
corpuluiuman
2.1 Utilizarea metodelor i a mijloacelor adecvate studierii organismului uman,
3.2. Elaborarea i aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare i rezolvare a unor
situaii problem;
4.1. Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare;
5.1.Interpretarea relaiilor dintre propriul comportament i starea de sntate;
COMPETENTE DERIVATE
La sfritullecieieleviivor fi capabili:
C1S defineasc noiunea de excreie;
C2 S localizeze sistemul excretor pe plan i s numeasca prile componente ale acestuia;
C3S fac observaii macroscopice asupra structurilor ce contribuie la realizarea excreiei;
C4S efectueze corect disecia rinichiului i s reprezinte grafic structurile observate.

STRATEGIA DIDACTICA
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, observatia, nvarea prin descoperire,
lucrul cu manualul, experimentul de laborator
FORME DE ORGANIZARE: activitatefrontalacombinata cu activitateindividualasipegrupe
MIJLOACE DIDACTICE: manual, tabla, fie de lucru, videoproiectorul, laptopul, rinichi de
mamifer,tavite de disectie, lupe,
RESURSE:-umane: clasa de elevi
-temporale: 50 min
-bibliografice oficiale: programascolara
- didactice; 1) Z.Partin, L.Logofatu,C.Th.Niculescu, Manual
debiologieclasa a-VII-a, EdituraCorint
2) V. Lazar, M. Nicolae, Lectia forma de bazaaorganizariiprocesului de predare-invatare-
evaluare la disciplinabiologie, Editura Avers-2007
3) M. Ghete, M. Grosu, Activitati practice de biologiepentrugimnaziu,
EdituraDidacticasiPedagogica-Bucurest
Scenariul didactic
Nr.
crt.
Etapele
leciei
C.
D
Timp
Coninuturiisarcini de nvare
Metodei
procedee
Mijloace de
nvmnt
Forme de
organizare
Evaluare Activitatea
profesorului
Activitatea
elevului
0. Moment
organizatoric
Se
creeazcondiiilepropicedesf
urriiactivitiiinstructiv-
educative.

1. Captarea
ateniei
1
min.
-Prezintarinichi de
mamifersisolicitaelevilorcape
bazacunostintelor din clasa a
VI a si din
viatacotidianasaidentificeaces
teorgane
Facandapel la
cunostinteleanterioareel
evii emit ipoteze cu
privire la materialul
biologic
prezentatsiafirmacasuntr
inichi
Expunerea
Conversaia


Frontal

Observar
eainteres
uluielevil
or
2. Enunareate
meisi
competentelo
r
2
min.
Anuntacavorstudia o
nouafunctie de nutritive-
excteriasivor face
observatiiasuprarinichiului.
Scriete table
temalectieisiprezintacompeten
telepe care eleviitrebuiesa le
cunoasca la terminarealectiei
Noteaza in
caietetitlullectieisiurmar
escobiectivele
Tabla Frontal
3. Actualizarea
cunotinelor
10
min.
Princhestionareorala se
reactualizeazacunostinteacum
ulate anterior din
anatomiasifiziologiasistemulu
i respirator.
Eleviivorrspundecerin
elor.
Conversaia Frontal Oral
4. Prezentarea
Coninutului
Si
Dirijareainva




20
min.
-Definete excreia.

-Colabornd cu elevii
stabilete alctuirea
Pe baza cunotinelor
obinute n clasa a VI a
prezint componentele
sistemului excretor.
Conversaia
Explicaia



Tabla
Prezentare
power-point
Frontal



Observar
eacompor
ta-
mentuluif
tarii

C1

C2




C3
sistemului excretor i
localizeaz componentele
acestuia n corpul uman
vizionnd imagini.
-Deseneaz sistemul excretor.
-Pentru descoperirea structurii
rinichiului i pentru
nelegerea fiziologiei
acestuia se trece la efectuarea
lucrrii practice.Elevii sunt
mprii n 3 grupe, primesc
fiele de lucru, truse de
disecie i tvie cu rinichi.

-Pe baza observaiilor fcute
de elevi n timpul realizrii
activitii practice, cu ajutorul
desenelor din atlasul de
anatomie i imaginilor
proiectate, descrie alctuirea
rinichiului i delimiteaz cele
dou zone ale acestuia
realiznd desenul pe tabl.

-Sunt ateni la
explicaiile profesorului.

-Se grupeaz i studiaz
sarcinile din fia de
lucru.Dup efectuarea
observaiilor noteaz
concluziile pe fia de
lucru.


-Rspund la ntrebri
observnd imaginile din
atlasul anatomic,manual
i vizionnd imaginile.




Completeaz schema
lecieincaiete.

Observatia



Expunere







Manualul
Rinichi de
porc
Tava de
disectie
Lupa






Frontal
Pegrupe
Individuala
a de
lecie

Analizar
spunsu-
rilor
5. Obinerea
performanei
4
min.
Profesorulcereelevilorsaraspu
nda la intrebari cu privire la
lectiadesfasurataastazisi se
explicauneleneintelegeri
Eleviivorrspundeprofes
oruluisivorsemnalaevent
ualeleneintelegeri
Conversatia


Individuala
Frontal

Analizar
spunsu-
rilor
6. Feedback-ul Are locpe tot parcursulleciei,
prinaprecierileprofesoruluii
observaiileacestuia cu privire
la rspunsurileelevilor.
Eleviivorcooperape tot
parcursulleciei.
Individual
Frontal
Observar
ea
interesulu
i
fa de
lecie
7. Evaluarea
performan-
elor
10
min.
Se cereelevilorsamodeleze din
plastilin o mic ,,machet a
sistemului excretor respactand
forma i succesiunea organelor
Eleviivorrealizasarcinap
ropusa de profesor
Pegrupe Observar
ea
8. Retenia 2
min.
Profesorulreiaprincipaleleidei
din prezentareaconinutului.
Eleviirspundcerinei. Conversaia Frontal Observar
eacunoti
nelorns
uite
9. Transferul 1
min.
Profesorulcereelevilorsrezol
vecatemexerciiile din
manual ,oferindexplicaii.

Eleviivor nota
temancaiete.
Eleviivorpunenaplicare
cunotineleacumulatepe
parcursullecieinmediul
social, familial.
Conversaia
Explicaia
Manualul Frontal Temapen
truacas









Lucrare practica
Disectia rinichiului de porc


Rinichii sunt principalele organe excretorii. Acestia elimina, prin urina,
substante toxice nefolositoare, excesul de apa si saruri minerale, medicamente etc.

Materiale
necasare
Tava de disectie, trusa de disectie, rinichi de porc, lupa

1. Observ i nscrie caracteristicile cu privire la forma i culoarea rinichiului de
porc; compar aceste dou caracteristici cu cele ale rinichiului de om (vezi
imaginea):
-forma.....................................................................................................................
-culoarea.................................................................................................................

2. Disectia rinichiului-modul de lucru
-se aseaza rinichiul in tava de disectie
-se preseaza usor cu o mana
-tinand bisturiul in mana cealalta, se sectioneaza rinichiul in lungul liniei mediane,
din partea convexa spre cea concave, pana se obtin doua jumatati egale
-se observa cele doua zone:
Zona corticala-de culoare mai deschisa
Zona medulara-de culoare rosie
Se mai observa:
cavitate in forma de palnie-pelvis renal (bazinet)
Ureterul
-cu lupa, se pot observa tuburile colectoare si orificiile de deschidere ale acestora
in pelvisul renal

3.Pe baza observaiilor fcute pe rinichiul disecat, consultnd i figurile din
manual i de pe plan red n desen componentele rinichiului





Schita lectiei


ANATOMI A SI STEMULUI EXCRETOR

Excreiaeliminarea substanelor nefolositoare sau n exces din organism.
Sitemul excretor este:
-localizat n cavitatea abdominal sub diafragm de o parte i de alta a coloanei
vertebrale.
-alctuit din: -rinichi(organele la nivelul crora se formeaz urina).
-cile urinare(organele care conduc urina la exterior).
Rinichii:-organe pereche;
-au culoareroie-cafenie , masa de 150g fiecare,forma bobului de fasole;
-in seciune longitudinal prezint:
-capsula fibroas;
-zona cortical(la exterior);
-zona medular(la interior) cu 7-14 piramide renale;
-unitatea structural i funcional a rinichiului nefronul;
Cile urinare:-pelvisul renal;
-ureterele;
-vezica urinar;
-uretra.

S-ar putea să vă placă și