Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Unitatea de invatamant: Colegiul Economic „Gheorghe Chitu”


Profesor: Popescu Madalina
Data: 06.04.2022
Clasa: a X-a B.
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Funcţiile de relaţie- Sensibilitatea la animale
Tema: Clasificarea sistemului nervos
Tipul lecţiei: de deprindere şi dobândirea de noi cunoştinţe
Competenţe generale :

1. Receptarea informaţiilor despre lumea vie.


2. Exploatarea sistemelor biologice.
3. Utilizarea şi construirea de modele şi algoritmi în scopul demonstrării principiilor lumii
vii.
4. Comunicarea orală şi scrisă utilizând terminologia specifică biologiei.

Competenţe specifice :
1.2 : Recunoaşterea organelor şi sistemelor de organe vegetale şi animale în scopul
comparării lor;
2.2 : Prelucrarea rezultatelor obţinute din investigaţii şi formularea concluziilor;
3.1 : Reprezentarea structurii şi funcţiilor organismelor pe baza modelelor;
4.1 : Utilizarea corectă a terminologia specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare;
4.2 : Prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare.
Concepte operaţionale :
Cognitive :
Co1 : să clasifice sistemului nervos la mamifere;
Co2 : să descrie componentele sistemului nervos la mamifere si rolurile lui;
Co3 : sa defineasca actul reflex;
Co3 : să realizeze schema unui arc reflex .

Atitudinale :
Co5 : Formarea unor aprecieri obiective, argumentate în legătură cu clasificarea
sistemului nervos
Resurse:- umane: 25 elevi
- de timp: 50 min.
- procedurale (metode):
- observaţia;
- conversaţia euristică;
- demonstrate prin poze
- explicaţia;
- descrierea
- materiale:
- manualul;
- poze;
- fişe de lucru
Forma de activitate: frontală, individuală
Locul de desfăşurare: laboratorul de biologie
Bibliografie:
- Ene S, Sandu Ghe. ,Manual biologie clasa aXa,Editura LVS Crepuscul,Ploiesti,Prahova ,
2005
- Pop I.; Barna, A., Portofoliu pentru practica pedagogică la biologie , Editura Presa
Universitară Clujeană, Cluj-Napoca.
- Men 2004, Programe şcolare pentru clasa a X-a, Aria curriculară Matematică şi Stiinţe,
Bucureşti.
- Ionescu M.; Radu I.; coord., Didactica modernă, Editura Dacia, Cluj – Napoca., 1995

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Nr. Etapele lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Timp
crt.
1 Organizarea -Verific dacă sunt condiţii optime Elevul de serviciu anunţă 2min
colectivului de pentru desfăşurarea lecţiei absenţii
elevi -Notez absenţii Elevii îşi pregătesc cele
- Solicit pregătirea celor necesare necesare pentru lecţie
lecţiei
2 Verificarea Verificarea cunostintelor o realizez Elevii raspund: 10min
cunoştinţelor punand intrebari din lectiile anterioare,
insistand pe notiunile necesare in
predare:

- Enumerati functiile de baza ale -Cele 3 functii de baza sunt:


organismului unui mamifer functia de nutritie, de relatie si
de reproducere.

- Enumeraţi funcţiile de
relaţie, nutriţie şi
reproducere la mamifere

* Funcţii de nutriţie:
Nutriţia
Respiraţia
Circulaţia
Excreţia
⮚ * Funcţii de relaţie:
organe de simţ
sistem nervos
sistem locomotor la mamifere
(scheletul şi musculatura)
*Funcţia de reproducere:
Reproducerea la animale:
asexuate, sexuate
- Elevii sunt întrebaţi despre
organele de simţ învăţate.
- Stabilesc rolul organelor de
(enumerare, simţuri)
simţ.
3 Captarea atenţiei - Elevii sunt întrebaţi care este cel - Elevii raspund 3min
mai complex sistem din organism. Sistemul nervos
Ofer explicatiile suplimentare:
“ Cel mai complex sistem din
organism este sistemul nervos. Acesta
reprezinta o retea de celule prin care
mesajele circula sub forma de
impulsuri electrice intre creier si
diverse parti ale corpului”
4 Dirijarea Azi vom invata despre sistemul nervos Elevii notează 3min
învăţării la mamifere
Anunţ titlul lecţiei -Notez pe tablă: “ Clasificarea
şi a obiectivelor sistemului nervos ”.
lecţiei. -Le precizez obiectivele lecţiei

5 Desfăşurarea Lucrez frontal si urmaresc ca elevii sa 20min


lecţiei Elevii sunt atenti si colaboreaza
participe activ la desfasurarea lectiei.
pentru a scoate in evidenta
Pornesc de la lucrurile deja cunoscute clasificarea sistemului nervos.
Fixarea parțială
din anii precedenti si invit elevii sa
descopere cu ajutorul materialelor puse
la dispozitie clasificarea sistemului
nervos.
Impreuna cu elevii realizez shita lectiei
la tabla.
Sistemul nervos se clasifica dupa 2
criterii: Elevii asculta
1.D.p.d.v. topografic : Elevii raspund

* Sistem nervos central:-encefal; -Sistem nervos central

- maduva spinarii. -Sistem nervos periferic

- contine centrii nervosi

* Sistem nervos periferic:-nervi; Elevii noteaza

- ganglioni nervosi.

- face legatura intre organele


corpului si SNC.

2. D.p.d.v. functional :

* Sistem nervos somatic (al vietii de Elevii raspund


relatie)- realizeaza integrarea
organismelor in mediu. -Sistem nervos somatic;

* Sistem nervos vegetativ (al vietii -Sistem nervos vegetativ.


vegetative)- coordoneaza activitatea
organelor interne.

Aduc explicatiile suplimentare. Elevii noteaza

Indiferent de forma organelor sale,


orice sistemul nervos se prezinta sub
forma unei retele neuronala.

Solicit elevii sa defineasca neuronul.

Prin aceasta retea informatia circula Elevii raspund


Neuronul (celula nervoasa)
sub forma de impuls nervos si se
reprezinta unitatea structurala si
transmite de la un neuron la altul prin functionala a sistemului nervos.
intermediul sinapselor. De regula,
impulsurile nervoase sunt generate la
nivelul receptorilor. Ele circula mai Elevii asculta
intai prin neuronii senzitivi, apoi prin
cei de asociatie si sunt transmise sub
forma de comenzi de catre neuronii
motori la efectori.

Intreb elevii daca isi amintesc care este


cea mai simpla forma de activitate
nervoasa Elevii raspund
Cea mai simpla forma de
Aduc explicatiile necesare: activitate nervoasa este ACTUL
REFLEX
Actul reflex este reactia de raspuns a
organismului la actiunea unui stimul
din mediu.Traseul pe care il urmeaza Elevii noteaza
informatia in timpul unui act reflex se
numeste ARC REFLEX .

Impreuna cu elevii stabilesc


componentele arcului reflex si realizez
Elevii raspund:
schema la tabla.
R-receptor; C.S. –cale senzitiva;
STIMUL R—CS C.N.---CMEf. C.N. –centru nervos; C.M.-cale
 RASPUNS motorie; Ef. -efector
Fixarea cunostintelor si evaluarea
6 Fixarea finală o realizez prin fise de lucru.
cunostintelor si
evaluarea finală - Le distribui fisele de lucru, le
precizez ca timpul de lucru este de
7 min si urmaresc daca au inteles 12min
modul de lucru.
- Acord ajutorul necesar si explicatii
suplimentare acolo unde este cazul

- După expirarea timpului sau mai Elevii lucreaza


devreme, în funcţie de cum au
terminat sarcina de lucru, solicit pe
rând câte un elev să răspundă la
fiecare cerinţă.

Elevii raspund
- Solicit elevilor care au greşit să
taie răspunsurile greşite şi să le
înlocuiască cu cele corecte.

Urmăresc corectarea greşelilor în


fişele de lucru
Elevii corecteaza greselile.

Schita lectiei:

SISTEMUL NERVOS LA MAMIFERE


-Clasificarea sistemului nervos –
La mamifere, sistemul nervos se clasifica dupa 2 criterii:
1.D.p.d.v. topografic :

* Sistem nervos central:-encefal;

- maduva spinarii.

- contine centrii nervosi – receptoneaza informatia de la organele receptoare, o prelucreaza si o


transmit sub forma de comenzi la efectori.

* Sistem nervos periferic:-nervi;

- ganglioni nervosi.

- face legatura intre organele corpului si SNC.

2. D.p.d.v. functional :

* Sistem nervos somatic (al vietii de relatie)- realizeaza integrarea organismelor in mediu.

* Sistem nervos vegetativ (al vietii vegetative)- coordoneaza activitatea organelor interne.

Cea mai simpla forma de activitate nervoasa este ACTUL REFLEX .

Actul reflex este reactia de raspuns a organismului la actiunea unui stimul din mediu.

Traseul pe care il urmeaza informatia in timpul unui act reflex se numeste ARC REFLEX - alcatuit din
5 componente.

STIMUL R C.S. C.N C.M Ef.  RASPUNS


R-receptor;

C.S. –cale senzitiva;

C.N. –centru nervos;

C.M.-cale motorie;

Ef. -efector

“Cu cât mai mult îţi utilizezi creierul, cu atât mai mult creier vei avea pentru a fi utilizat..”
George A. Dorsey
FISA DE LUCRU
-Clasificarea sistemul nervos-

1.Completează în locul cuvintelor lipsă.


Sistemul nervos coordonează activitatea ...................................................................... și
asigură .................................................................................................. ………………..(celula
nervoasă) este unitatea de structură și funcție a …………………………..care recepționează și
propagă impulsul nervos. Sistemul nervos central cuprinde ………………. si………………….
………. Sistemul nervos periferic , care face legatura intre……………………………………. si
organele corpului este compus din ………………… si ganglioni nervosi.Cea mai simpla forma
de activitate nervoasa este…………………………….. Se numeste……………………….traseul
pe care il urmeaza informatiain timpul desfasurarii unui reflex.

2. Alegeti raspunsul correct:

 In arcul reflex sensul impulsului nervos este unic datorita:


a) Neuronilor de asociatie
b) Stimulilor
c) Sinapselor
d) Retelei de neuroni
 Sistemul nervos somatic primeste impulsuri de la:

a) retina d) stomac
b) melc e) vasele de sange
c) piele
 Sistemul nervos somatic trimite comenzi spre:

a) muschii membrelor c) inima


b) glandele gastrice d) oase
 Neuronii de asociatie:

a) fac sinapsa cu receptorii


b) fac sinapsa cu efectorii
c) fac legatura intre receptori si efectori
d) leaga neuronii senzitivi de cei motori

3.In ce ordine intra in actiune componentele arcului reflex?

S-ar putea să vă placă și