Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

I. PARTEA INTRODUCTIVA
Nume, prenume: Chende Mihaela
Data: 25.11.2013
Scoala Gimnaziala Nr.1 Sinmihaiu Almasului
Clasa: a VI-a
Disciplina: Biologie
Subiectul lectiei: Viermi inelati
Durata de desfasurare a lectiei: 50 min.
Obiectivul central: Insusirea cunostintelor referitoare la viermii inelati
Obiectivele operationale:

sa cunoasca mediul de viata al viermilor inelati (O.1)


sa prezinte particularitatile alcatuirii externe si interne ale corpului viermilor inelati (O.2
sa exemplifice specii din categoria viermilor inelati (O.3)
sa prezinte caracterele de superioritate ale viermilor inelati fata de viermii cilindrici (O.4)

Tipul lectiei: transmitere si insusire a noilor cunostinte


Resurse procedurale:

explicatia (M.1.);
observatia (M.2.)
conversatia euristica (M.3)
moment de lectura (M.4)

Resurse materiale: material biologic viu (rama),atlas zoologic, fisa de activitate (anexa 1),, anexa 2 cu informatii
despre lipitoare ,manual
Tipul de organizare a activitatii: frontal, individual
Anticiparea dificultalilor: intrebari ale elevilor ce depasesc programaasigurarea unui fond de documentare
Bibliografie:
-Aglaia, I., Partin, Z., 1998, Manual pentru clasa a VI-a, Biologie, Humanitas Educational, Bucuresti;
-Brandusoiu, M., Androne, C., 2006, Manual pentru clasa a VI-a EDP, Bucuresti
-Lazar, V., Caprarin, D., 2008, Metode didactice utilizate in predarea biologiei, Ed. Arves
-Marinescu, M., 2010, Didactica biologiei, teorie si aplicatii, Ed. Paralela 45, Pitesti;
-Curriculum National - Programa Biologie, gimnaziu;

II. DESFASURAREA LECTIEI


Obiective
operation
ale

Etapele
(evenimentel
e
lectiei
1.Organizarea
clasei

2.Reactualizar
ea
cunostintelor
anterioare
3.Captarea
atentiei
4.Anuntarea
temei si
obiectivelor

O.1
O.2
O.3

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

-noteaza in catalog elevii absenti


si verifica daca sunt conditii
optime pentru desfasurarea orei
-pregateste materialul didactic
-verifica cunostintele referitoare
la viermii cilindrici

-isi pregatesc cartile si


caietele

-le prezinta o rama


-.identifica rama
-adreseaza
intrebari
despre
denumire, mediu de viata
- anunta titlul lectiei: Viermi -sunt atenti la explicatii
inelati
-noteaza in caiete
-precizeaza clar obiectivele lectiei

5.Dirijarea -solicita elevilor sa rezolve


invatarii
primele doua cerinte de pe fisa
de activitate referitoare la
mediul de viata al ramei,
aspect,alcatuirea externa a
corpului

O.2

O.4

O.3

6.Conexiune

-raspund la intrebari
-

Evaluare

oral

-oral

- rezolva cerintele,
-scris
identifica mediul de
viata, stabilesc aspectul
si alcatuirea externa a
corpului prin observatie
directa asupra ramei
-descriu miscarile
-oral
- le prezinta in manual imaginea
ramei, miscari care se
cu desenul ce reprezinta
datoreaza chetilor
alcatuirea interna a corpului
- identifica sistemul
nervos, digestiv,
-solicita elevilor sa determine
circulator, excretor
importanta ramei, prin rezolvarea -observa cum rama
cerintei de pe fisa de activitate
strabate stratul de sol in
toate directiile si deduc -scris
faptul ca acestea
-le prezinta un alt vierme inelat contribuie la afanarea
lipitoarea
solului
-explica faptul ca
-le explica despre substanta
acestea sa hranesc cu
anticoagulanta pe care o secreta
sangele animalelor din
lipitoarea precum si despre
apa
hirudoterapie
-sunt atenti la explicatii
-adreseaza intrebari prin care -raspund la intrebari

inversa (feedback)
7.Evaluare

verifica principalele aspecte


discutate la clasa
- apreciaza verbal elevii activi
- stabileste tema pentru acasa:
de invatat lectia

ANEXA2
LIPITORILE
Majoritatea lipitorilor sunt parazite, se hranesc cu sangele altor animale. Unele sunt capabile ca la
singura hranire, sa preia o cantitate de sange de cinci ori mai mare de cat propia greutate, din care pot
trai chiar si un an.
Lipitorile isi datoreaza renumele prost mediului de hranire hematofog. In trecut erau foarte apreciate
de medici, deoarece drenarea sangelui cu lipitori are efect in orice boala. Glandele salivare elimina o
substanta ce dilata vasele victimei si impiedica coagularea sangelui.

Hirudoterapia
Hirudoterapia sau tratamentul cu lipitori, nu este o metoda simpla in aplicare cum ar parea la inceput.
Tratamentul nu da nici un fel de complicatii, daca se respecta toate recomandarile, regulile si tehnicile
folosirii. In cazul opus s-ar putea crea diverse complicatii, in special la alegerea incorecta a punctelor
de aplicare a lipitorilor, cand aceste puncte nu corespund afectiunii existente.Efectul de tratament al
lipitorilor - este multilateral si complex, avand continut reflector, mecanic, biologic si cuantic. Toate
acestea permit folosirea lipitorilor la o gama larga de boli, unele dintre care cedeaza cu greu sau deloc,
la aplicarea altor metode de tratament.Actiunea terapeutica a lipitorilor asupra organismului uman este
foarte definita - unul sau celalalt efect se asigura in dependenta de locul aplicarii lipitorii. Din anul
2001, conform ordonantei Ministerului Sanatatii, lipitorile sunt ca o seringa de unica folosinta(se
folosesc ca o seringa de unica folosinta, o singura data, dupa care sunt sacrificate). Iata de ce aceasta
metoda de terapie este foarte curata, avand putine contraindicatii, cum ar fi: hemofilia, anemia,
diateza hemoragica. Cursul de tratament si numarul sedintelor se indica neaparat individual, in
dependenta de starea pacientului, caracterului decurgerii bolii, luand in evidenta toti factorii(de regula
un curs dureaza doua-sase saptamani si sedintele de la o data la trei ori pe saptamana, dar foarte
individual, in unele cazuri pana la 16-24 luni).Hirudoterapia - este o metoda eficace si serioasa de
tratament si necesita cunostinte, calificare si experienta practica.

SCHITA TABLEI

Viermi inelati
Rama

Mediu de viata: subteran


Alcatuirea corpului:
-

corp moale, format din mai multe inele


prezinta orificiu bucal si orificiu anal
prezinta o parte dorsala si o parte ventrala
piele umeda si puternic vascularizata
pe fiecare inel , pe partea ventral, prezinta 8 peri tari indreptati spre partea
posterioara

Hranirea cu substante organice din sol, aflate in descompunere


Respiratia prin piele
Circulatia: vas de sange dorsal si vas de sange ventral, legate prin vase circulare
Excretia: tuburi prevazute la un capat cu o palnie ciliate iar la celalalt capat prezinta un
por situate in inelul urmator
Sistem nervos: ganglionar, ventral si scalariform
Inmultirea: hermaphrodite,
-organe de inmultire situate in partea anterioara a corpului
- prin oua, in iunie-iulie
Alti reprezentanti: lipitoarea

ANEXA 1

Fisa de activitate

1. Stabiliti mediul de viata al ramei.

..

2. Observati o rama. Ce aspect are? Ce lungime are? Cum este alcatuit corpul?. Cu
ce se deplaseaza? Notati observatiile.

3. Naturalistul Charles Darwin a numit ramele pluguri biologice. Motivati


afirmatia.

S-ar putea să vă placă și