Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ

Instituția: Gimnaziul “ Anton Crihan”


Obiectul de studiu: Biologie
Clasa: VII
Data: 11.10.2022
Tema:Animalele nevertebrate. Încrengătura Celenterate. Clasa Hidrozoare
Tipul lecției: mixtă
Durata: 45 min
Metodologia formării competențelor:
Obiective operaționale:
O1 Să difinească noțiunea de nevertebrat
O2 Să indentifice specii incluse în celenterate
O3 Să recunoască simetria radială a celenteratelor
O4 Să stabilească elementele structurale ale celenteratelor
O5 Să argumenteze rolul celenteratelor în mediu
Competențele cheie:
Formarea la elevi a unor competenţe cognitive, care vizează utilizarea teoriilor şi a noţiunilor achiziţionate în cadrul educaţiei formale, precum
şi a cunoştinţelor dobândite prin experienţa de viaţă;
Formarea competenţelor funcţionale, care reprezintă aplicarea cunoştinţelor, a priceperilor şi a deprinderilor în contexte reale de viaţă;
Formarea unei conduite axate pe valorile personale referitoare la: protecţia mediului ambiant prin educație pentru dezvoltarea durabilă,
menţinerea propriei stări de sănătate şi a celor din jur, buna relaţionare cu ambianţa.
Competențele specifice
Utilizarea limbajului ştiinţific biologic referitor la structuri, procese, fenomene, legi, concepte în diverse contexte de comunicare.
Investigarea lumii vii cu ajutorul metodelor şi al mijloacelor specifice pentru îmbunătăţirea calităţii vieţii şi a mediului.
Implicarea în activităţi de menţinere a stării de sănătate proprii şi a celor din jur prin aplicarea metodelor interactive în vederea formării unui
comportament sanogen.
Participarea în acţiuni de ocrotire a biodiversităţii prin parteneriat în vederea rezolvării problemelor ecologice la nivel individual, local şi
global.
Unități de competență:
U1 Definirea termenilor sistematică, regn, încrengătură, clasă
U2 Identificarea
caracteristicilor distincti ve ale animalelor la nivel de regn, încrengă tură, clasă.
U3 Recunoaşterea reprezentanţilor din regnul Animale la nivel de încrengătură şi clasă.
U4 Argumentarea rolului animalelor în natură şi în viaţa omului.
Tehnologii didactice:
Metode: Metoda ciorchinelui
Strategii: Conversație, Activitate frontală, Activitate individuală, Sinteză
Bibliografii:
CRUDU V. GORAȘ M., CURRICULUM NAȚIONAL BIOLOGIE Clasele VI-IX, Chişinău, 2019
Bîrnaz N., GHID BIOLOGIE GIMNAZIU, Chișinău, 2019
Bernaz-Sicorschi N. Copil V. Rudic G., BIOLOGIE MANUAL PENTRU CLASA A 7-A, Chișinău, Știinţa, 2020, ISBN 978-9975-85-227-2
Desfășurarea activității:
Obiectiv Tehnologii
Etapa lecției Conținutul Evaluarea
e Operaționale didactice
Momentul Profesorul salută și organizarea elevilor în
organizatoric bănci
Profesorul controlează tema pentru acasă Activitate frontală Sa va evalua
realizată de elevi care a fost: De realizat o Conversație elevii în conformitatea
sistematizare a 5 specii și la 1 de dat descrierea cu răspunsurile lor.
Elevii răspund:
Regn: Animalia

Încrengătură: Chordata

Clasă: Aves

Ordin: Ciconiiformes
Verificarea
cunoştinţelor Familie: Ciconiidae

Gen: Ciconiad

Specie: C. ciconia

Barza albă sau cocostârcul alb (Ciconia


ciconia) este o pasăre mare din familia Ciconiidae.
Penajul său este în principal alb, cu aripile parțial
negre. Adulții au picioare portocalii lungi și ciocuri
roșii lungi, și măsoară în medie 100–115 cm de la
vârful ciocului până la capătul cozii, cu o anvergură a
aripilor de 155–215 cm.
Comunicarea O1 Profesorul enunță data de astăzi, tema Metoda explicativ-
cunoştinţelor noi O2 lecției și obiectivele orei. demonstrativă
O3 Profesorul propune la notare de elevi în Activitate frontală
caiet următoarele noțiuni: Conversație
Animalele nevertebrate sunt cu mult mai
numeroase decât cele vertebrate, având și o
diversitate mai mare.
Încrengătura Celenterate cuprinde animale
nevertebrate acvatice: meduze,
actinii, corali, hidre etc.
Meduzele, actiniile și coralii trăiesc în ape
marine nu prea adânci, iar hidrele se întâlnesc și în
ape dulci. Unele celenterate formează colonii
(coralii), iar altele sunt solitare (actiniile).
Simetria radiară a corpului reprezintă o
axă imaginară care trece prin corpul acestor animale,
pot fi trasate raze care împart corpul în părți cu
structură identică
Hidra de apă dulce care este un polip ce
trăieș-te în lacuri și în râurile lin curgătoare. Are
lungimea de circa 1 cm.
Elevii notează noțiunile în caiet
Profesorul propune elevilor să răspundă la Metoda explicativ- Sa va evalua
următoarea întrebare: demonstrativă elevii în conformitatea
Animalele care nu prezintă coloană Activitate cu rapiditatea și
vertebrală se numesc ? individuală corectitudinea rezolvării
Animalele nevertebrate includ ? problemei.
Fixarea O1
Încrengătura celenterate include
cunoştinţelor noi O2
Elevii răspund:
-Animale nevertebrate
-Celenterate, Viermi lati, Viermi cilindrici,
Viermi inelati, Moluște, Artropode.
-Meduze, actinii, corali, hidre, etc.
Profesorul propune elevilor să realizeze Activitate Sa va evalua
următoarele punct: individuală elevii în conformitatea
Ex. 3 p. 22 cu rapiditatea și
Elevii răspund: corectitudinea rezolvării
Formarea 1 orificiul buco-anal problemei.
O4
priceperilor şi deprinderilor 2 tentacule
3 cavitatea gastro-vasculară
4 endoderm
5 mezogleea
6 ectoderma
Profesorul propune realizarea concluziei Metoda Se va evalua
prin următarele întrebări: ciorchinelui elevii în conformitate cu
Enumerați elementele structurale ale Sinteză creativitatea
celenteratelor? Conversație răspunsului.
Folosind Metoda ciorchinelui clasificați
celenteratele.
Elevii răspund:
Elementele structurale:
orificiul buco-anal
tentacule
cavitatea gastro-vasculară
Concluzii. O2
endoderm
Realizarea feedback-ului O4
mezogleea
ectoderma

Celenterate
Pilipi
Coral roșu
Actinie
Hidra de apă dulce
Meduze
Pilema
Aurelia aurita
Profesorul propune lucrul pentru acasă: Activitate Elevii se vor
Tema pentru acasă O5 Realizați un eseu cu titlul „oportunitățile individuală evalua la lecția viitoare.
celenteratelor în natură

S-ar putea să vă placă și