Sunteți pe pagina 1din 13

Gimnaziul Voloave

Proiect didactic
la ora de dirigenţie
Tema : Cultura Moldovei la 25 de ani de independenţă

Subiectul: „Du-mă unde-mi zice inima... Du-mă în Moldova


mea”

Clasa: a VII-a

Diriginte: Iavorschii N.

Anul şcolar: 2016 – 2017


Proiect didactic:

Data: 01.09.2016
Clasa: a VII-a
Disciplina: Dirigenţie
Diriginte: Iavorschii N.
Tema de generic: Cultura Republicii Moldova la 25 de ani de independenţă
Subiectul lecţiei: „Du-mă unde-mi zice inima... Du-mă în Moldova mea”
Timpul lecţiei: 45 minute

Competența specifică: Evocarea sensibilităţii faţă de cultura patriei natale, a


graiului matern, a tradiţiilor şi obiceiurilor străbune;

Obiective operaţionale:
O1 – Să comunice despre specificul simbolicii de Stat a Republicii Moldova;
O2 – Să povestească din istoria formării Statului moldovenesc;
O3 – Să descrie obiceiuri, tradiţii, elemente de port popular, dialectica
regiunilor Republicii Moldova;
O4 – Să comunice despre personalităţile marcante din istoria Statului
moldovenesc;
O5 – Să interpreteze cîntece cu tematică patriotică;
O6 – Să alcătuiască creaţii proprii la tematica lecţiei;
O7 – Să manifeste interes faţă de lecţie, participînd activ şi exprimîndu-şi
politicos opiniile;

STRATEGII DIDACTICE
Metode şi Suport didactic Forme de Surse bibliografice
procedee orientativ evaluare
didactice
Comunicarea, DVD-ul muzical, Oral, scris, Educaţia familială. Ghid
descrierea, microfon, stic, frontal, în pentru diriginte, 2005.
povestirea, planşe, tricolorul grup Curriculum la
exemplul, RM, harma RM, dirigenţie, clasele
interpretare, portrete ale gimnaziale. Ghidul
BBB, 6 de ce, domnitorilor, fişe, cadrului didactic,
asaltul de idei, pliculeţe colorate. Serdeşniuc Cristian.
cubul, www.google.md
explicare.

Momentele Ob. Activitatea didactică cu elevii Strategii didactice Timp


lecţiei
Momentul - 1 minut de reculegere în memoria lui Comunicare 1 min
organizatoric Doina si Ion –Aldea Teodorovici.(20 de ani Minutul de
de la moatea lor). reculegere
- Salutul cu copiii
(semenătură cu petale de flori şi frunze)
Frunze galbene, colorate 2 min
Şi petale parfumate
Să vi le arunc pe braţ Interpretare
În al armoniei laţ. Semanatura
Să vi le arunc în piept
Să aveţi un drum mai drept.
Să vi le arunc pe frunte
Să spăl gîndurile multe.
Să vi le arunc prin păr
Numai dor şi adevăr. Clopoţel
Şi vi le arunc pe toate
Într-un început bun şi cu multă sănătate.
- Dragi elevi, vă felicit cu Ziua DVD
Captarea cunoştinţelor. Stic
atenţiei (sun cu clopoţelul) Cîntec
- Cîntecul de Ana Barbu: Du-mă în Moldova 3 min
Mea:
1.Aseară am visat că luna m-a furat
şi m-a lăsat într-o poveste
Palate de azur, lumină multă-n jur
Dar un alt loc mai drag îmi este
Un plai unde-am crescut anume ,
Îmi este cel mai drag din lume
M-am rugat atunci la mare
La copaci, la flori, la soare
Să ma ducă-n ţărişoara mea
REFREN: 2.
Oriunde n-aş pleca mă cheamă inima
Pe-acele cărărui de ţară,
Acolo am visat, acolo am cîntat
şi-am zis iubesc întiia oară Fişa cu cîntecul
în codrii ce vorbesc în şoaptă
Copilăria mă aşteaptă
Du-mă dorule degrabă
Unde-am mers copil prin iarbă
Unde frunza doina ne-a cîntat
REFREN:
Du-mă, du-mă-n ţara doinelor 1 min
Du-mă,du-mă-n ţara florilor comunicare
Du-mă, du-mă-mi zice inima
Du-mă, du-mă în MOLDOVA mea.
 „Se scaldă soarele-n lumină
Plutesc buchetele de flori
Iar şcoala aşteaptă ca să vină
Pe copilaşi şi învăţători.”
- Bine aţi venit elevi din nou în casa
cunoştinţelor!
- Nu demult RM, a sărbătorit 2 sărbători Comunicare
naţionale:
1. Ziua Independenţei RM;
Descoperirea 2. Ziua Limbii noastre. Comunicare ghidată 4 min
subiectului - Pentru prima lecţie, ne-am propus să
lecţiei. comunicăm despre Patria noastră sacră. Obiective pe
- Prezentarea obiectivelor. frunzuliţe
- Pentru a descoperi subiectul lecţiei vă
propun să prviţi spre tablă. Planşa este
inundată de frunze şi flori. Iar pe flori şi pe
Prezentarea frunze avem nişte întrebări- fulger. În
obiectivelor. spatele lor se ascunde şi răspunsul la Harta
secret(o hartă a RM)
 Întrebări pe frunze şi flori: Descoperire
a. Cum se numeşte ţara în care trăieşti?
b. Care este capitala ţării noastre?
c. În ce localitate locuieşti? 5 min
d. Cunoşti ceva din legenda Moldovei? Întrebări
e. Ce domnitori ai Ţării Moldovei cunoşti?
De care îţi aduci aminte?
f. Ce poţi comunica despre ocupaţiile
oamenilor din ţară? Acrostih
g. Ce cunoşti despre simbolica de Stat a Anexa respectivă
ţării?
- Răspunzînd la toate întrebările am
descoperit harta RM.
- Elevi, iar acum vom scrie fiecare cîte un
cuvînt frumos pe această hartă despre 2 min
patria noastră.
- Iar ca să vedem ce înseamnă pentru noi
patria, să completăm acrostihul:
M- mamă;
O- oameni gospodari; Lucru în grup
L- lume bună;
Desfăşurarea D- dibăcie;
şi explicirea O- ospitalitate;
subiectului. V- viticultură;
Pliculeţe
A-armonie.
5 min
- În continuare vom lucra în grup.
Grupul I. Plicul galben
Să descrie ţara în care trăiesc cu cele mai
frumoase cuvinte şi expresii literare;
Grupul II. Plicul roşu
Să cometeze enunţul: Cel mai bine e în ţara mea.
Grupul III. Plicul albastru.
Să realizeze un desen care ar reprezenta bogăţiile
ţării.
- După evaluarea lucrărilor lucrăm la tabelul BBB 5 min
Anexa respectivă
următor(BBB)
Imaginea Ce idei apar? Impresii
Ştefan cel
Mare
Strugure
Spic
Tractor
Haine
Interviu
naţionale
3 min
- Iar acum vom realiza un interviu la tema
Scumpa mea Moldovă.
(un elev se desemnează jurnalist şi va chestiona pe
cei mai isteţi care vor să vorbească despre patria Comunicare
lor) Povestire
Realizarea Reper: Exemplu
sensului 1. Cuvinte de mulţumire;
2. Descrierea locurilor frumoase, pitoreşti,
sacre;
3. Mulţumire domnitorilro care au luptat
pentru pace şi pentru urmaşii noştri;
Explicare 5 min
- Să explicăm sensul cuvintelor lui Ştefan Asaltul de idei
cel Mare
„MOLDOVA NU ESTE A MEA ŞI NICI A
VOASTRĂ... CI A URMAŞILOR, URMAŞILOR
VOŞTRI...”
- Iar acum vă prezint cubul fierbinte:
Sarcină: Să vorbim frumos despre trecutul
istoric al ţării noastre.
- Lucru cu cubul:
1. Comunică despre patria ta; Cubul
5 min
2. Descrie cel mai frumos loc din ţară;
3. Compară patria cu ceva;
4. Asemuiţi patria cu ceva;
5. Povesteşte despre una din tradiţiile
populare renumite.
6. Vorbiţi despre importanţa culturii vorbirii.
- Cîteva cuvinte le vorbesc despre Ion și Harta
Doina Aldea-Teodorovici; realizărilor(piramida,
- Să completăm harta anului şcolar. etc)
Ce vom Cum vom Cînd vom
Reflecţii realiza? realiza? realiza? Cu
ce? 3 min
- Cîntecul Hulubul Păcii.
S-a deschis fereastra, ca o rană veche
Mama ne aşteaptă, nopţi întregi de veghe, Cîntec
Să venim acasă şi măcar odată
Să mai stăm la masă aşezaţi grămadă.
Pe deasupra porţii, înfloresc salcîmii comunicare
Şi în miezul nopţii, amiroase-a pine, 2min
Rumenă şi caldă, mama noastră coace
Din făină albă, un hulub de pace.
Şi îi zice dute, prin străini departe,
De-mi păzeşte puii, de război şi moarte
Să le meargă-n toate, toate să le iasă
Şi de-o fi să poată, să mai vină acas
Extindere - Analiza lecţiei. Impresii.
Anexa 1.

Obiectivele lecţiei

Să comunice despre
specificul simbolicii
de Stat a Republicii
Să povestească din
Moldova istoria formării
Statului moldovenesc

Să descrie obiceiuri,
tradiţii, elemente de
port popular, Să comunice despre
dialectica regiunilor personalităţile
Republicii Moldova; marcante din istoria
Statului
moldovenesc;

Să interpreteze
cîntece cu tematică
patriotică

Să alcătuiască creaţii Să manifeste interes


proprii la tematica faţă de lecţie,
lecţiei; participînd activ şi
exprimîndu-şi
politicos opiniile
Anexa 2
Descoperirea subiectului nou

Cum se
numeşte
ţara în care
trăieşti? Care este
capitala
ţării
noastre?

În ce
localitate
locuieşti?
Cunoşti
ceva din
legenda
Moldovei?

Ce domnitori ai
Ţării Moldovei
cunoşti? De
care îţi aduci Ce poţi
aminte? comunica
despre
ocupaţiile
oamenilor din
ţară?

Ce cunoşti
despre
simbolica de
Stat a ţării?
Anexa 3
Acrostihul cuvîntului Moldova

M
O
L
D
O
V
A
Anexa 4
Plicurile cu lucrul în grup
Plicul 1.

ROŞU

Să descriu ţara în care trăiesc cu


cele mai frumoase cuvinte şi
expresii literare

Plicul 2.

GALBEN

Comentează enunţul:
Cel mai bine e în ţara mea.
Plicul 3.

ALBASTRU

Să realizeze un desen care ar


reprezenta bogăţiile ţării
Anexa 5

Imaginea Ce idei apar? Impresii


Anexa 6
Comentarea citatului

„MOLDOVA NU
ESTE A MEA ŞI
NICI A
VOASTRĂ... CI
A URMAŞILOR,
URMAŞILOR
VOŞTRI...”
Ştefan cel Mare şi
Sfînt
Anexa 7
Harta realizărilor

Ce vom realiza? Cum vom realiza? Cînd vom realiza?


Cu ce?

S-ar putea să vă placă și