Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC de scurtă durată la Educația muzicală

Profesor
Instituţia de învăţământ
Clasa a VI-a
Data
Disciplina Educația muzicală
Modulul Muzica și alte arte
Tema lecţiei „ Muzica şi teatrul. Sincretismul artelor în genurile muzicii dramatice”
Tipul lecţiei Lecție mixtă

Competență specifică
1. Receptarea muzicii în situații de învățare și cotidiene, exprimând atitudine pozitivă pentru cunoașterea de sine și a lumii prin arte.
2. Interpretarea expresivă a muzicii în contexte educaționale și socioculturale, demonstrând deschidere pentru valorizarea
experiențelor artistice.

Unități de competență :

 1.1 Analizarea specificului genurilor muzicale academice generate de simbioza muzicii cu alte arte.
 1.2. Compararea posibilităţile expresive şi descriptive ale limbajului muzical şi limbajului altor arte.
 1.3. Interpretarea expresivă a repertoriului de cântece în funcţie de caracteristicile poetice şi muzicale.

Obiective operaţionale:
A.Cognitive :
1. 1. Să cunoască creații de muzică dramatică din patrimoniul muzicii universale .
1.2. Să specifice originea și dezvoltarea genului „ balet ” cu referire la creații muzicale și autori .
B.Formative :

 2.1 Să descopere raportul „ muzică-dramă” ( atmosfera emoțională , acțiune dramatică ) în creațiile muzicale dramatice - baletul .
 2.2. Să analizeze specificul genurilor muzicale academice generate de simbioza muzicii cu alte arte.
 2.3. Să compare și să diferențieze posibilităţile expresive şi descriptive ale limbajului muzical şi limbajului altor arte, imaginile
artistice generale în diverese genuri de muzică dramatică .
 2.4. Să caracterizeze și să deosebească auditiv muzica genurilor dramatice - balet , musical.
 2.5. Să utilizeze adecvat terminologia muzicală în caracterizarea conținutul de magini al creațiilor audiate /vizionate.
 2.6. Să interpreteze expresiv un repertoriu de cântece în funcție de caracteristiicle poetice și muzicale – cântecul „ Ștefan .
Ștefan , domn cel Mare ” , „ Cântecul gamei ” .

C.Atitudinale :
 3.1. Să manifeste interes pentru valorile muzicii dramatice din patrimoniul universal .
 3.2. Să participe emoţional în actul de percepere, audiție și interpretare a muzicii .

Tehnologii didactice:

Activităţi muzical-didactice :
Audiția muzicii , interpretare vocal-corală , analiza și caracterizarea muzicii, activitate muzical-ritmică, cunoștințe despre muzică.
A. Metode:
(a) specifice : metoda acțiunii emoționale, metoda asemănării și contrastului, metoda anticipării și revenirii, analiza și
caracterizarea muzicală , metoda generalizărilor muzicale.
(b) tradiționale: conversația, exercițiul,explicația.
(c) moderne : - asalt de idei, discuția dirijată , studiu de caz , audiție problematizată , Metoda „3-2-1”.
B. Resurse didactice:
Conținut muzical : P. Ceaikovski, secvențe din baletele „Spărgătorul de nuci”, „Lacul lebedelor ” , R. Rodgers ,Cântecul gamei” din
musicalul „Sunetele muzicii”, W.A. Mozart, fragment din baletul „Les Petits Riens” (Micile nimicuri) ;

Resurse : Manual de Educație muzicală clasa a VI-a , instrument muzical , calculator, imagini video despre balet , portretele
compozitrilor P.I.Ceaikovski ,W.A.Mozart , Prezentare Power Point „ Baletul ” ,
„ Procedee de redare a imaginii naturii în muzică ”

C. Bibliografie selectivă:

 Ion Gagim „ Știința și arta educației muzicale ”


 Marina Morari „Educație muzicală . Ghid de implementare a Curriculumului școlar .( clasele V-VIII-a )
 Marina Morari „ Dicționar de genuri și forme muzicale ”
 Ion Gagim „ Ce este Muzica și cum s-o înțelegem ? ”
 Ion Gagim „ Dicționar de muzică ”
 „Literatura muzicală pentru școlile de artă și de muzică ”
 Larousse „ Muzica . Enciclopedie pentru tineri ”
 Marina Morari , Alexandru Borș „Educație muzicală. Ghidul învățătorului ” (clasa a II-a)
I. Schița scenariului lecției

Timp Strategii educațio


Secvențele Evaluare
Obiectivele operaţionale Tehnologia realizării și conținuturi vizate alocat ale
didactice (ce şi cum va fi evaluat)
(min.)

EVOCARE 3.2. Să participe 1. Salutarea elevilor. 10 Metoda acțiunii Observaţ Interesul și gradul
emoţional în actul de Propun elevilor să vizioneze un fragment video : emoționale, ie de participare la
percepere, audiție și https://www.youtube.com/watch? subiectul propus
interpretare a muzicii . v=RIODdcUTduI&t=142s( până la minutul 02.14)
Participativitatea
Determinarea impresiilor despre fragmentul vizionat : Asalt de idei emoțională
- Ce dispoziție , sentimente , emoții v-a trezit acest
fragment ?
- Ce ați remarcat deosebit ?
- ce gen muzical ați observat ?
- ce caracteristici ale genului dat v-au atras atenția ?

2.2. Să analizeze 2.Reactualizarea cunoștințelor Aprecier Cunoștințe despre


specificul genurilor Modulul „ Muzica și alte arte ” Discuție dirijată e verbală arte , limbajul lor
muzicale academice de exprimare,
Muzica și arta plastică:
redarea imaginii
generate de simbioza - limbajul specific al artelor, artistice de cître
muzicii cu alte arte. - caracterisitici specifice și comune de redare a arte plastice și
imaginii artistice , Audiția muzicii muzică , autori și
2.3. Să compare și să - genuri muzicale . creații .
diferențieze
posibilităţile expresive 2. Audiția muzicii - Uvertura „ Ștefan cel Mare ”
şi descriptive ale de I.Mureșianu .
limbajului muzical şi Determinarea :
limbajului altor arte, RĂspunsuri
imaginile artistice - Titlul creației și compozitorul ,
- Redarea chipului domnitorului în creații argumentate ,
generale în diverese termeni
muzicale și plastice
genuri de muzică - Creații plastice de valoare dedicate lui Ștefan caracterisitici și
dramatică . cel Mare specifici
- Mijloace de expresivitate muzicală care
contribuie la redarea imaginii muzicale. Exercițiul
2.5.Să interpreteze 3. Exerciții de înviorare a vocii.
expresiv un repertoriu Exerciții de înviorare a vocii :
de cântece în funcție - respirație liniștită „ Frunzele ” ,
de caracteristiicle - ex .ritmic conform cântecului „ Ștefan, Ștefan ,
poetice și muzicale – Domn cel Mare ” .
cântecul „ Ștefan . Interpretare Cultura Interpretarea
Ștefan , domn cel 4. Interpretare vocal- corală - cântecul „ Ștefan, muzicală cântului artistică și
Mare ” Ștefan , Domn cel Mare „ expresivă a
Interpreatrea cântecului cu toată clasa . creațiilor populare
Interpretarea cântecului pe grupuri , cu acompaniament
ritmic .
Determinarea caracterisiticilor domnitorului descrise
conform textului poetic .
Chipul domnitorului Ștefan cel Mare în diferite genuri
ale artei plastice : portrete, mominente, icoane .
Concluzia :
Redarea domnitorului în Arte și limbajul lor :
Literatura - poezii , legende , etc.
Arta plastică - Portretul plastic: chip / aspect fizic
Muzica - Portretul muzical: aspect psihologic / trăiri ,
sentimente.

REALIZARE
A SENSULUI 1. 1. Să cunoască 5.Anunțarea subiectului lecției și obiectivelor . 25 Conversație Observarea
Observaț interesului pentru
creații de muzică
Muzica și teatrul . ie
dramatică din tema nouă ,
patrimoniul muzicii - Evoluția teatrului , realizarea
universale . - Muzica dramatică , sarcinilor propuse.
1.2. Să specifice - Genuri de muzică dramatică . angajarea în
originea și - Baletul și evoluția sa - creații muzicale și discuții
dezvoltarea genului autori .
„ balet ” cu referire - Structura spectacolului de balet : elemente ,
- P.I.Ceaikovski și baletele sale - „ Spărgătorul Cultura
la creații muzicale și comportamentului
autori . de nuci ” și „ Lacul lebdelor ” .
în cadrul
Observaț audiției( păstrarea
6. Audiție problematizată „ Dansul micilor lebede” ie liniștii , emoții )
din baletul „ Lacul lebedelor ” Audiție
2.1 Să descopere raportul https://www.youtube.com/watch?v=rDdcw_p3eJg muzicală
Cultura Aplicarea
„ muzică-dramă” ( atmosfera
audiţiei termenilor muzicali
emoțională , acțiune dramatică Determinarea:
Analiza și
) în creațiile muzicale - sentimente , dispoziții . caracterizarea
dramatice - baletul . - atmosfera emoțională , acțiune a dramatică elementară a
- caracterisitci ale baletului creației muzicale
2.2. Să analizeze conform
specificul genurilor - conținut de imagini conform celor 2 arte .
- fredonarea unui fragment parametrilor
muzicale academice cunoscuți
generate de simbioza
Analiza și Aprecier
muzicii cu alte arte. 7. Audiție „ Adagio ” din baletul „ Spărgătorul de
caracterizarea e
nuci ” muzicală Capacitatea de a
2.3. Să compare și să https://www.youtube.com/watch?v=PAxZrTl6c7w criterială determina în
diferențieze muzica audiată
posibilităţile expresive - atmosfera emoțională , acțiune a dramatică. mijloacele de
şi descriptive ale expresivitate și
- Elemente specifice .
limbajului muzical şi rolul lor la
- posibilităţile expresive şi descriptive ale edificarea
limbajului altor arte, limbajului muzical şi limbajului altor arte imaginii
imaginile artistice /mesajului
generale în diverese 8. Analiza și caracterizarea muzicală conform Planului muzical
genuri de muzică de analiză : Observaț
dramatică . -gen , Explicația ia
-tempo,
2.4. Să caracterizeze și -caracter,
să deosebească auditiv - interpret ,
muzica genurilor -mijloace de expresivitate
dramatice - balet ,
musical. Aprecier
Metoda e verbal
2.5. Să utilizeze Musicalul - gen al muzicii teatrale. asemănării și
adecvat terminologia R. Rogers „ Musicalul „ Sunetele muzicii ” . contrastului
muzicală în https://www.youtube.com/watch?v=rCSvvXdHGRA Acordare Interpretarea
caracterizarea calificati artistică și
conținutul de magini al ( minutul 7.05 – 09.47) v expresivă a
creațiilor audiate creațiilor populare
/vizionate. 8. Cântecul „ Cântecul gamei ” din musicalul
„Sunetele muzicii ”
2.6. Să interpreteze
expresiv un repertoriu
de cântece în funcție
de caracteristiicle - prezentarea cântecului
poetice și muzicale – -analiza conținutului de imagini conform cântecului.
cântecul „ Ștefan . - interpretarea cântecului cu toată clasa .
Ștefan , domn cel
Mare ” , „ Cântecul
gamei ” .
9. Melogestica „W.A. Mozart, fragment din baletul
„Les Petits Riens” (Micile nimicuri)
3.2. Să participe
emoţional în actul de https://www.youtube.com/watch?v=rFtdT7KvHy8
percepere , audiție și „ Gavota ”
interpreatre a muzicii .  Urmăresc sensul mișcării melodiei.
 Identifică tempo și nuanțele dinamice
dominante în expresia melodiei. Angajarea în
 Reprezintă în spațiu, cu gestul „melodios” al discuție cu
mânii mersul/ evoluția melodiei în timpul aprecieri , judecăți
audiției. logice .

Concluzia : Sincretismul artelor în genurile muzicii


dramatice .
Aportul fiecărei arte la edificarea imaginii artistice .
Raportul „ muzică-dramă” ( atmosfera emoțională ,
acțiune dramatică ) în creațiile muzicale dramatice –
baletul .
REFLECŢIE 3.1. Să manifeste Gândire muzicală
interes pentru 10. Revenirea la subiectul și obiectivele lecției Stabilirea
10 Apreciere asemanarilor și
valorile muzicii Discuția dirijată verbală
Elevii vor generaliza și sintetiza informațiile din deosebirilor dintre
dramatice din cadrul lecției : Metoda arte,
patrimoniul - Muzica dramatică și genurile ei generalizărilor
universal . - Imaginea artisitică în creații de muzică muzicale
dramatică , Gradul de înțelegere
.
- Titlurile creațiilor audiate , a aspectelor studiate ,
- Creații celebre de balet . analiza , sinteza și
- Evaluarea conform metodei „ 3-2-1 ” generalizarea
cunoștințelor ,
Evaluarea activității elevilor pe parcursul lecției .
Extinderea Acordare
calificativ
11.Tema pe acasă :
1. De pregătit pentru portofoliu infomații despre genul
„Balet” sau baletele lui P.I.Ceaikovski .
2. De selectat informații pentru Proiect de grup:
„Sincretismul artelor în teatrul muzical”

S-ar putea să vă placă și