Sunteți pe pagina 1din 5

Gimnaziul Voloave

PROIECT DIDACTIC
la educaia
muzical

Realizat de :

Iavorschii N ,

profesor de ed.muzical ,

2014-2015
Data17.12.2014
Clasa a II-a
Tema general Posibilitile comunicative i descriptive ale muzicii
Subiectul lecieiPosibilitile artei muzicale n redarea fenomenelor naturii i a peisajului
Competena specific
-Utilizarea terminologiei muzicale specifice pentru reflec ie i autoexprimare .
Subcompetena nelegerea i remarcarea aspectelor descriptive i a posibilit ilor comunicative ale lucrrii
muzicale .
Obiective operaionale :
1. S ia cunotin despre posibilitile artei muzicale n redarea fenomenelor naturii n crea iile muzicale
Dansul fulgilor de nea de C.Debussy i Iarna din ciclul Anotimpurile de A.Vivaldi .
2. S disting imaginea naturii i mijloacele de expresivitate muzical prin care s-a constituit ea .
3. S interpreteze expresiv creaiile propuse din manual Hora alb i Ninge pe crare
4. S-i formeze atitudini estetice fa de muzic i natur ca domenii specifice de reflectare .

Strategii didatice :
a) Metode :
Clasice conversaia , discuia dirijat ,interogare multiprocesual , exerci iul .
Moderne - asalt de idei , problematizare ,
Specifice nvmntului muzical metoda aciunii emoionale , metoda crerii ambian ei artistice , analiza i
caracterizarea , metoda asemnrii i contrastului , metoda anticiprii i revenirii , metoda generalizrii muzicale.
b) Coninut muzical :C. Debussy Dansul fulgilor de nea , A.Vivaldi , ciclul Anotimpurile ( Iarna ) audi ie
c) Ninge , Hora alb , Ninge pe crare interpretare muzical
d) Resurse : postere , calculator , PPT , fie , manual ,
e) Tehnici de evaluare : individual , n grup , frontal .
Scenariul leciei

Etapa Secvenele Ob. Activitatea profesorului i elevului Strategii Evaluarea


leciei op. didactice
Evocarea Marcarea 1.Salutarea . Metoda Observarea
nceputului Propun elvilor s vizioneze un fragment la aciunii interesului i
leciei calculator Imaginile iernii . emoionale a gradului de
ntrebri : participare la
- Ce dispoziie , sentimente , emoii v-a subiectul
trezit acest fragment ? propus
- Ce anotimp a fost redat n imaginile
video ?
- Prin ce v place anotimpul iarna ?
- Cunoatei srbtorile acestui anotimp ?

Anunarea 2. Anun subiectul leciei i a obiectivelor . Expunerea


subiectului Fiecare elev va primi cte un fulg . Va nota pe Metoda
leciei el dispoziia , starea sufleteasc, emoia pe care crerii
o are la nceput de lecie . ambianei
artistice
Reactualizarea Interogare multiprocesual despre muzic , Interogarea Observarea
cunotinelor tipurile ei , muzica expresie a sentimentelor multiprocesu gradului de
umane , muzica i micarea , etc . al nelegere a
3.Audiie fragmentar Clreul curajos aspectelor
de R.Shumann . Determinarea : muzicale
- sentimentelor redate , abordate .
-caracter , tempo , dinamica .
Exerciii de nviorare a vocii.
- Respiraie Fulgul
O 3- -ritmic ( dup cnt-exerciiu Trenul )
- -intonaie Trenul Exerciiu
- 4 . Interpretare verificareEcoul
- Interpretare Mas mare cu micri Aprecierea
muz.ritmice culturii de
- Concluzii referitor la elementele de limbaj interpretare
muzical : tempo i nuane dinamice, rolul lor . vocal-coral.
.
Interpretare
Realizarea Aprofundarea Conversaie despre natur i fenomenele ei Observarea
sensului temei generale anotimpurile .Elevii vor numi caracteristiicle Conversaie interesului
abordarea fiecrui anotimp , se vor referi la anotimpul pentru tema
subiectului O 1. preferat i vor argumenta opiniile . nou ,
leciei angajarea n
5.Audiie Dansul fulgilor de nea de C. discuii i
Debussy . Problematiza realizarea
Set de ntrebri : re sarcinilor
-ce anotimp a fost descris ? propuse.
-cte personaje ai intuit /gsit ? Cunotine i
- ce instrumente muzicale ai recunoscut ? deprinderi de
- ce sentimente , emoii , stri sufleteti au Analiza i analiz
personajele noastre ? caracterizarea caracterizare
Analiza caracterizare : muzical a creaiilor
Mod muzicale
Caracter
Tempo
Dinamica
Interpret
Imagine
Reaudiie Dansul fulgiulor de nea copiii
vor reda prin micri plastice cderea , dansul
fulgilor .
ntrebare : creaia audiat red imaginea naturii
, un tablou din natur ?
Definiie Tabloul muzical i cunotine
despre C.Debussy i piesa pentru pian Dansul
fulgilor de nea ( dup manual ,pag.48)

Dezvoltarea 6 .Interpretare Ninge ( din folclorul


unor aspecte ale O5 copiilor (dup manual ) Aprecierea
temei generale 7 Interpretare Hora alb Asalt de idei culturii de
i a subiectului Set de ntrebri : interpretare
leciei prin - cum credei , de ce G.Vieru i-a ntitulat vocal-coral
activiti poezia Hora alb ?
corespunztoare - ce tablou v imaginai voi conform strofei I?
O2 dar la str II i III ? Metoda
Asemnare i Angajarea n
Determinarea asemnrilor i desosebirilor cu deosebire discuie cu
creaia anterioar . aprecieri ,
judeci
8 .Audiie A.Vivaldi,concertul Iarna din Problematiza logice ,
ciclul Anotimpurile re dezvoltarea
Analiza -caracterizare a creaiei conform gustului
parametrilor cunoscui . set de ntrebri : estetic .
- Ce anotimp credei c descrie aceast
muzic ?
- Observai cum se scimb melodia ?
- Ce tablou v-ai imaginat ? Selectarea i
- Cum se desfoar evenimentul muzical ? esenializarea
- Gsim aici asemnri sau deosebiri cu informaiei
creaiile studiate deja ? selectate.
- Care snt deosebirile , cui se datoreaz
aceste deosebiri ?
Interpretare Ninge pe crare , selectarea
micrilor muzical-ritmice corespunztoare
caracterului cntecului .
Conversaie despre srbtorile de iarn , Metoda
tradiii , obiceiuri , credine ,tradiii din sat . anticiprii i ree
Interpretare Colindia revenirii
Interpretare cu acompanierea clopoelului .
Se poate de realizat interpretarea n lnior
.
Reflecia Generalizarea Revenirea la tema general , la subiectul i la Metoda Determinarea
i consolidarea obiectivele leciei . generalizrii capacitii de
subiectului Elevii vor generaliza i sintetiza informaiile muzicale nelegere ,
abordat n din cadrul leciei precepere a
contextul temei O 6 Poster Ce descrie muzica ? subiectelor
generale Elevii vor nota creaiile studiate i le vor abordate .
ordona conform criteriilor ?
- Aciune , Generalizarea
- Micare , i
- Portret , abstractizarea
- Tablou . cunotinelor
Explicaiiile elevilor se vor referi i la cum i
descrie muzica , cu ajutorul cror elemente de competenelor
limbaj . , aplicarea lor
n via .
Evaluarea leciei Analiza activitii elevilor n cadrul leciei prin Activismul ,
aprecieri , autoapreri , aprecieri reciproce . participarea
Pe verso la fulg elevii vor nota un mesaj elevilor pe
pentru srbtoarile de iarn . parcursul leciei
Notarea elevilor .
Extensia Tema pe acas Colectarea informaiilor despre descrieri ale Demonstrarea
naturii (fenomene ) n diverse arte : literatur , competenelor de
arte plastice , muzic , etc . a-i expune
gndurile , eforul
personal la
realizarea temei

S-ar putea să vă placă și