Sunteți pe pagina 1din 6

Datele generale

Proiect didactic
Profesor: Gurduza Rodica
Data: 17.12.2020
Disciplina: Educaţie muzicală
Clasa: VII
Tema generală: Imaginea muzicală în creații instrumentale
Tema lecţiei: Forma muzicală ca expresie a dramaturgiei în creațiile instrumentale pe exemplul formei tema cu
variaţiuni
Tipul lecţiei: De aprofundare în temă
1.1. Competenţa specifică:
Explorarea relațiilor dintre muzică și universul spiritual propriu, dând dovadă de creativitate și gust artistic.
1.2. Unități de competențe:
3.1. Distingerea auditivă a dezvoltării imaginii muzicale în creațiile audiate și interpretate: început, înaintare-continuare,
culminație, sfârșit;
3.2. Comentarea argumentată a procedeelor de dezvoltare a imaginii în creațiile muzicale instrumentale audiate;
3.3. Fredonarea din memorie a temelor muzicale din creațiile;
3.4. Reprezentarea evoluției dramaturgiei muzicale din creațiile audiate prin mijloacele altor arte.
1.3. Obiective operaţionale:
Obiective operaţionale:
A) Cognitive:
O1: Recunoașterea dezvoltării muzicale dramatice în lucrările audiate.
O2: Asocierea textului și a mișcării scenice în exprimarea mesajelor lucrărilor muzicale.
B) Formative- aptitudini:
O3: Să determine caracterul și forma muzicală a creației instrumentale Capriciul Nr. 24 de Niccolo Paganini;
O4. Să interpreteze expresiv tema principală din Capriciul Nr. 24 de Niccolo Paganini;
O5. Să explice eșalonarea părților lucrării Capriciului italian de P.I. Ceaikovski, în urma audierii acestuia;
O6. Să interpreteze artistic cântecul „Ciuleandra”;
O7. Să improvizeze în baza melodiei dansului „Ciuleandra” variante de acompaniment ritmic;
O8: Să interpreteze vocal corală în variate aranjamente la unison, solist – grup, pe grupe a cântecului „Hora prieteniei” muzica E.
Doga, versuri I. Podoleanu și să reprezinte ritmic dansul;
C) Atitudinale:
O10: Să participe emoțional la perceperea și audiția muzicii;
O11: Să manifeste interes pentru creația muzical-artistică.
Tehnologii didactice:
1. Activitaţi muzical-didactice:
1) Audiţia muzicii
2) Cântul vocal-coral
3) Însuşirea cunostinţelor muzicale și despre muzică
5) Activitatea muzical-ritmică
4) Jocul muzical
5) Caracterizarea muzicii
2.Metode:
1) general-didactice tradiţionale: explicaţia, conversaţia euristică, explicaţie, comparaţie, reflecţia, generalizarea, discuţie dirijată.
2) specifice educaţiei muzicale:acţiunea emoţionala, dramaturgia emoțională, stimularea imaginaţiei, interpretarea artistică a
muzicii.
3) metode moderne: Brainstorming, puzzle, grafic conceptual, transpunerea în limbaj plastic a ideilor muzicale, autoevaluare.
3.Mijloace:
1) muzicale (intuitive):
1. Capriciul Nr. 24 de Niccolo Paganini;
2. Capriciului italian de P.I. Ceaikovski;
3. Cântecul „Ciuleandra”;
4. „Hora prieteniei” muzica E. Doga, versuri I. Podoleanu;
2) didactice: manual, postere, ghidul profesorului, imagini.
3) tehnice: calculator, boxe.
4. Bibliografie:
1.Curriculum național Educația muzicală clasele a V-a – a VII-a. Chișinău, 2019;
2. Repere metodologice privind organizarea procesului educațional la disciplina școlară Educația muzicală în anul de studii
2019-2020. Chișinău, 2019;
3. Metodologia de evaluare criterială prin escriptori la disciplina educația muzicală clasa a V-a. Chișinău, 2018;
4. GAGIM I., BORȘ A., COROI E. Educația muzicală, clasa 7-8. Chișinău, 2007.
Etapele Obiective Scenariul desfășurat al lecției Strategii didactice Tehnici de
lectiei operationale Activitati Mijloace evaluare
muzical- si metode
didactice
Audiție problematică
Elevii intră în clasă audiind muzica piesei Capriciul Nr. 24 Auditia
O1 de Niccolo Paganini.Profesorul va adresa elevilor câteva muzicii Metode Observarea
1 Moment întrebări. traditional sitematică
. organizatoric - Ce dispoziție v-a creat muzica? Problematizare e
- Care este instrumentul solistic? Interviul
O3 - Ce caracter are această piesă instrumentală?
Profesorul anunță titlul și autorul creației.
Prof: Comentați fraza:
,,Paganini începe acolo, unde sfârșete imaginația noastră” Cunostinte
Care sunt cele mai răspândite procedee de dezvoltare a muzicale si Metode
muzicii? despre muzica traditional Manifestarea
Elevii: Cele mai răspândite procedee de dezvoltare a e interesului
O3 muzicii repetiția, repriza, progresia, contrastul, asemănarea.
Evocare Prof: Reaudiem cercetător Capriciul Nr. 24 de Niccolo
O2 Paganini, și identificați ce procedeu de dezvoltare muzicală Discutie
2 predomină? Insusirea dirijata
. Variațiunea reprezintă reluarea aceleași teme într-o lucrare cunostintelor
cu anumite dvhimbăti de melodie, de ritm, de mod sau de muzicale
tempo protejează muzica de monotonie, de uniformitate
plictisitoare și contribuie la dezvoltarea imaginea muzicale Metode
O11 a lucrării. specifice
Capriciul nr. 24 în la minor este capriciul final al celor 24
de capricii ale lui Niccolò Paganini și o celebră lucrare Auditia
pentru vioară solo. Capriciul, în modul minor, constă dintr- muzicii Capacitatea de
o temă, 11 variante și un final. Cele 24 de capricii ale sale
naliză/sinteză
au fost compuse probabil în 1807, în timp ce era în slujba
a informației
curții Baciocchi .
Prof: Elevi astazi la lectie vom încerca să interpretăm tema
principală din cântecul Capriciul Nr. 24 de Niccolo Cîntul vocal-
O4 Paganini. coral
Elevii: Ascultă atent sarcinile pe care le inainteaza Reflectia
invatatorul.-Elevii isi fac notite in caietele. asupra creatiei
Prof: Demonstrarea temei principală din Capriciul Nr. 24. Metode audiate
Elevii: ascultă melodia apoi învata cântecul împreuna cu muzicale
Realizarea profesorul.
sensului
Prof: Audiem lucrării Capriciului italian de P.I. Cîntul vocal-
Ceaikovski și îndeplinim următoarele sarcini: coral
O5 Gr. I Numiți formele muzicale cunoscute
Gr. II Enumerați mijloacele de expresie ale muzicii
Gr. III Enumerați procedeele de dezvoltare muzicală Auditia
3 O10 Gr. IV Numiți elementele de structură ale melodiei muzicii
Prof: Contruim pe tablă în timpul audierii structura
Capriciului italian de P.I. Ceaikovski: Nivelul
Andante Introducera (fanfara)+A+B+C(Allegro)+D+ A1
aptitudinilor
(Andante)+E (Presto)+ B1 (Allegro)+ E1 (Presto) + B1
Insusirea muzicale
(Allegro)
cunostintelor
Explicarea noțiunilor de capriciu și tarantela.
muzicale
Cânt vocal-coral: Solfegierea şi însuşirea cântecului
O6
didactic „Ciuleandra”.
Profesorul interpretează fragmente din cîntecul
,,Ciuleandra”, iar elevii determină procedeul de dezvoltare Stimularea
muzicală. imaginatiei
Prof: Elaboraţi variate acompaniamente ritmic cântecului Creația
„Ciuleandra”. muzical
O7 Gr. I – interpretare vocală ritmică
Gr. II – pocnituri din degete
Gr. III – bătăi din palme Crearea
Gr. IV – strigături.
ambiției
Toate acțiunile fiind exetutate la semnul dirijoral al
artistice
profesorului, creînd un acompaniment echilibrat.
Cânt vocal-coral:
Solfegierea şi însuşirea cântecului„Hora prieteniei” Manifestarea
4 O8 muzica E. Doga, versuri I. Podoleanu. interesului
Îndeplinirea sarcinilor: Transpunearea
Gr. I – interpretare vocea I
Gr. II – interpretarea vocea II
ideilor
Gr. III – dansul ritmic muzicale în
limbajul Metode
Sarcini didactice la nivel de integrare: plastic traditional
- Ce lucrări muzicale am audiat astăzi la lecţie? e Reflexia
Reflecție - Comentaţi impresiile provocate de muzica audiată? asupra creatiei
- Care sunt principalele procedee de dezvoltare muzicală? Conversația audiate
-Ce reprezintă variațiuniunea?
-Ce variante de acompaniment am realizat la ora?
O11 -ce cintece am invatat?
-ce miscari am invatat?
Apreciez verbal elevii.

5 Prof.- Profesorul oferă o întrebare din materialul studiat la Manifestarea


lecție și aruncă cutiuța muzicală unui elev. Elevul răspunde RAI interesului
la întrebare și aruncă cutiuța ualtui elev, oferindu-i altă
Extindere întrebare etc.
. Tema pe acasă:
Alegeți un cîntec preferat și realizați structura lui grafică.

S-ar putea să vă placă și