Sunteți pe pagina 1din 5

Proiect didactic

Obiectul de studiu: Limba și literatura română


Aria curriculară: Limbă și comunicare
Clasa: 4-a ,,A’’
Data:07 .10.2022
Tema: Compoziție după un șir de imagini. Oriunde,oricând poți să înveți.
Durata: 45 minute
Tipul lecției: Lecție de predare-învățare
Competența specifică: 4. Producerea de mesaje simple în situații de comunicare, demonstrând tendințe de autocontrol și atitudine creativă
Unităţi de competenţă:
4.1. Scrierea corectă, lizibilă a propozițiilor și a textelor mici, cu litere de mână și de tipar, cu respectarea spaţiului, înclinaţiei, a aspectului îngrijit.
4.2. Folosirea regulilor de ortografie şi de punctuaţie învățate, în diverse contexte de realizare.
4.3. Redactarea textelor literare/funcționale, cu şi fără repere.
4.4. Exprimarea în scris a unor opinii personale, emoții
Unități de competență:
Obiective operaționale:
Elevii vor fi capabili:
O1-Să producă mesaje simple în situații de comunicare ;
O2- Să demonstreze tendințe de autocontrol pe parcursul lecției ;
O3- Să manifeste atitudine creativă în scrirea compoziției ;
O4-Să respecte regulile de ortografie și punctuație ;
O5-Să expună în scris opiniile personale ;
O6- Să participe activ în cadrul lecției;

Strategii didactice
Metode și tehnici: M1-conversaţia; M2-dialogul;M3- explicația; M4-observația;M5-cutiuța magică;M6-joc didactic-Poștașul;M7-jurnalul reflexiv;
M8-declarația;M9-cuvintele magice;M10-careu de cuvinte;
Mijloace didactice: manual de clasa IV-a Limbă și literatură română, calculator, prezentare PPT,plașe,tablă.
Forme de organizare: F1-frontal ,F2-individual,F3-în grup;
Forme de evaluare: aprecierea verbală,autoaprecierea;
Bibliografie: Curriculumul național –Învățământ primar Chișinău,2018;
Ghid de implementare a curriculumului național.Chișinău,2018;
Manual școlar de Limbă și literatură română pentru clasa a IV-a ,internet;
Demers didactic
N
Etapele Metode Forme de Forme de
r Obiectivele Activitatea învățătorului Activitatea elevului
lecției și tehnici organizare evaluare
do
1. Evocarea Bună ziua,dragi elevi! Mă bucur să ne
revedem astăzi la o nouă lecție de limbă și
literatură română. M1
Verific prezența elevilor.
Verific tema de casă. F1
Mă bucur foarte mult pentru că toți ați
realizat tema pentru acasă. F1
Iar astăzi noi trecem o nouă unitate ,cu un M9
nou subiect,dar pentru a afla ce vom studia
noi astăzi vă propun jocul,,Salata de
cuvinte’’.
Împart câte un plic grupurilor de elevi,iar
ei au ca sarcină să restabilească
proverbele.
O6
1. Învăţătura e lumina ce-ţi face
viaţa mai senină.
F3
2. Omul fără învăţătură e ca
pământul fără udătură.
3. Învățătura valorează mai mult
decât aerul curat. M1
M2
4. Rădăcinile învățăturii sunt M3
amare, dar fructele ei sunt
dulci.
5. Învăţătura cere o muncă în
fiecare moment. 
Elevii citesc proverbele și le comentează.
2. Realizarea M1
sensului Elevi cum credeți despre ce vom vorbi M3
astăzi la lecție? Elevii intuiesc tema lecție
O2
Astăzi vom redacta o compozițe cu
tema ,,Oriunde,oricând poți să înveți’’.
Deschidem manualele la pagina 34.
Citim condiția exercițiului 1 punctul(a). Deschid manualele la pagina F1
a) Priviți cu atenție imaginile. Descriețile. corespunzătoare.
-Descriu imaginile.
b) Alegeți imaginea care corespunde
învățămintelor trase din fiecare situație F1
-Îndeplinesc sarcina.
propusă.
Bunele maniere, iubirea celor dragi,
prietenia, ajutorul reciproc, răbdarea,
amabilitatea, toleranța, generozitatea,
ospitalitatea.
M1
O4 Ne amintim ! Întrebări fulger: M10
-Care sunt părțile unei compuneri?
-Ce cuvinte utilizăm cel mai des în scrierea -Părțile undei compuneri sunt introducere,
unei compoziții. cuprins și încheiere.
Dacă v-ați amintit ,scoateți câte o foaie de
maculator,iar ca sarcină aveți să :
Redactați un discurs după algoritmul dat:
• Ce situație este prezentată?
• Cine învață în situația dată?
• Ce putem învăța? Enumeră mai multe M4
învățăminte. M1
• Cine poate să ne ajute să învățăm?
• În ce mod învățăm?
Răspunzând rând pe rând la întrebări,veți
formula o compoziție. -Școală,carte,bani,viață.
Aveți timp: 20 minute.
Cât timp elevii meditează asupra
imaginilor și își formulează idei,am grijă
O1 ca fiecare elev să îndeplineasca sarcina în -Elevii își expun părerile M1
liniște . M3
Pe timpul de lucru ,ei fac schimburi de idei.
Se lucrează într-o ambianță plăcută.
Da
Mă apropii de fiecare să observ cum
decurge scrierea. M2
Ofer idei în caz că este nevoie.
Am grijă ca fiecare elev să respecte pașii
de realizare a compoziției și tema acestia
deasemea fac observații la greșelile
gramaticale.
După ce timpul expiră,întreb elevii ce au
reușit să scrie.
Dragi elevi ne oprim la etapa în care ați
ajuns,punem stilourile pe masa ,iar pentru a
ne relaxa puțin mâna vă propun un dans.
https://youtu.be/HwoXD_RVETg
Ne-am veselit un pic.Acum vă propun să
citiți cee ace ați reușit să realizați.

M3
M5
M6

O5

3. Reflecția Fiți atenți la ceea ce va citi colegul.O să M1 F2


observăm împreună dacă i-a reușit un Elevii își expun gândurile.
produs bun,iar dacă nu îi vom da sfaturi
cum ar fi mai bine,sau ce ar mai trebui să
O6 adauge sau să modifice.
F2
M7 F1

4. Extinderea Vă mulțumesc tuturor pentru participare și


activism. Ca temă de casă vă rămâne să Elevii ascultă atenți și adresează întrebări . M1
continuați compoziția cei ce nu au finalizat
în clasă,iar ceilalți să o scrie în caiet.
Lecția noastră a luat sfârșit.

Metodist:_________________Dubciuc Ludmila

Profesor:_________________Bulat Iraida

Nota:________

S-ar putea să vă placă și