Sunteți pe pagina 1din 14

Proiect didactic

La Educație Moral Spirituală

Chișinău 2023

Proiect didactic
Studentul stagiar:Axenti Dorina
Clasa: a- II-a
Disciplina: Educație Moral -Spirituală
Subiectul lecţiei:Sunt prieten bun .Prietenia- piatră rară.Text:Leul și șoricelul.
Tipul lecţiei: Lecția de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor.
Unități de competențe: 2.1. Recunoașterea valorilor moral-spirituale în contexte familiale.
2.2. Aprecierea valorică a comportamentelor copiilor în familie
Obiective operaţionale:
O1 Să alcătuiască întrebări pe baza conținutului unei povestiri folosind pronumele interogativ ‟CE ?‟, ‟CINE ?‟, ‟UNDE ?‟,
‟CÂND? ‟, ‟DE CE ?‟;
O2 Să identifice valoarea de adevăr a unor enunțuri ce au ca temă ‟PRIETENIA‟;
O3 Să numească un coleg – prieten motivându-și alegerea printr-o trăsătură morală a acestuia;
O4 Să realizeze corespondențe între diverse personaje (din literatură sau desene animate) și prietenii acestora;
O5 Să enumere ‟ingredientele‟ necesare unei prietenii adevărate;
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, expunerea, jocul didactic, explozia stelară, dezbaterea;
b) Mijloace de învăţământ: panoul cu prezența elevilor, panou- calendarul naturii, carte, planşă – „Explozia stelară”, tort
3D, ghem de ață, fişe de lucru, palete pe fețele cărora sunt scrise literele A (pentru adevărat) și F (pentru fals);
c) Forme de organizare : frontală, individual, pe grupuri
Strategii ECD:
-Tipul de evaluare(inițială/formativă interactivă/formativă punctuală/formativă pe etape/sumativă)
-Instrumentul de evaluare(probă scrisă/probă orală/probă practică/test/proiect) metode,procedee și tehnici utilizate ;
-Produsul(ele) evaluate- doar în cazul evaluării instrumentale (evaluare formativă punctuală ; evaluare formativă în etape.

Produsul evaluat : P8. Alfabetul valorilor 1. Respect drepturile tuturor.


2. Listez valorile morale de care mă ghidez în relațiile cu ceilalți oameni.
3. Aranjez în ordine alfabetică aceste valori.
Resurse :
Umane: 22 elevi
Temporale:45 min
Bibliografie:
-Curriculum Național. Învățământul primar. Chişinău: MECC. 2018, p. 189.
- Ghid de implementare a curriculumului pentru învățământul primar, MECC. 2018.
- Metodologia privind evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar clasele I-IV
(2019), disponibil la:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/mecd_1-4_15.11.2019_site.pdf
- Ghid de implementare a metodologiei privind evaluarea criterială prin descriptori în
învățământul primar clasele I-IV (2019), disponibil la:
https://mecc.gov.md/sites/default/files/ghid_ecd_1-4_20.11.2019_site_final.pdf

Scenariul didactic
Secvențe Obiective Elemente de conținut Strategia didactică Strategii
le lecției operațio- Metode Mijloace Forme ECD
nale Timp de
Activitatea învățătorului Activitatea elevilor organizar
e
1.Mome Se creează climatul optim desfăşurării Elevii se salută prietenos.
nt 1-2 min
organiza activităţilor propuse. Panoul cu
toric Lecția debutează cu întâlnirea de dimineață. Conversaţia prezența
elevilor
 Salutul
Bună dimineața, bobocei! Elevii repetă salutul.
Bună dimineața, școlărei! Panou Frontal
‟Calendaru
 Prezenţa l naturii‟
După ce ne-am adunat
Și frumos ne-am salutat Unul din elevi va completa
Problemati-
Colegii ne-am întâlnit calendarul naturii. zarea
Oare cine n-a venit?”
Se stabilesc nominal elevii absenți.
Încadrarea temporală a zilei are loc prin
completarea calendarului naturii.
 Repere temporale (anotimpul, ziua din
săptămână, data, luna, anul)
 Noutatea zilei: Avem oaspeți. Elevii sunt curioși.
2.Captar Port o discuție în care le povestesc Elevii scultă atent informația 5 min
ea carte uriașă
atenţiei elevilor o întâmplare ce a avut loc dimineață citită.Apoi cu colegul de Conversaţia mesaj Capacita
când mă îndreptam spre școală. bancă incep a discuta. detectiv Frontal tea de
traseu
M-am întâlnit cu detectivul Istețel care mi- menţine
a spus că are mare nevoie de ajutor. Elevii răspund la întrebările re a
atenţiei
Mesajul detectivului (Anexa 1) propuse,fiecare dintre elevi
Prezint o planșă cu traseul pe care va vor avea câte un răspuns.
trebui să-l parcurgă detectivul și indiciile
Expunerea
aflate pe traseu.
Traseul detectivului (Anexa 2)
Citesc primul indiciu corespunzător primei
misiuni.
Cât costă prietenia? (Anexa 3)

3.Anunţ
area Capacita
temei Anunț tema lecției: 2 min Conversaţia Frontal tea de
Prietenia, o comoară neprețuită Elevii scriu subiectul Explicaţia menţine
Enunț obiectivele activității într-un limbaj lecției . re a
accesibil elevilor. atenţiei

După ce elevii au făcut cunoștință cu Elevii vor completa 23


4.Dirijar detectivul se propun o serie de sarcini care Explozia stelară. min
ea au ca scop îndeplinirea misiunilor acestuia. panou Capacitat
învăţării ‟Explozia ea de a
 Explozia stelară stelară‟ formula
Se solicită elevilor să formuleze întrebări Conversaţia întrebări
pe baza
O1 pornind de la cuvintele scrise pe steluțe. Explicaţia conținutu
(Anexa 4) lui unui
Dezbaterea activitate text
Se solicită părerea elevilor în legătură cu pe grupuri
Fiecare elev își va expune
cererea Ioanei adresată tatălui ei.
părerea la subiectul propus.
Se dirijează discuția astfel încât elevii să-și
prezinte propriile păreri în legătură cu
importanța prieteniei.
Se pun întrebări ajutătoare de tipul:
Voi aveți prieteni?
palete
O2 Cum vă ajutați prietenii sau cum vă ajută frontal
ei pe voi? Dezbaterea Capacitat
ea de a
Ce faceți dacă un prieten are o problemă? stabili
 Adevărat sau fals valoarea
Se citesc diverse enunțuri, iar elevii Elevii vor răspunde cu de adevăr
a unor
trebuie să stabilească valoarea de adevăr a Adevarat sau Fals la afirmații
acestora. Fiecare elev va avea o paletă pe afirmații.
fețele căreia sunt scrise literele A (pentru
adevărat) și F (pentru fals).

 Prietenii nu se mint niciodată. A


jocul Capacita
didactic frontal tea de a
 Dacă un prieten îmi spune un secret eu ‟Ghemul identific
îl voi spune și altor persoane. F magic‟ a
O3 ghem de
 Vorbesc cu prietenul meu doar atunci brainstor- ață
anumite
trăsături
când mă poate ajuta cu ceva. F ming
pozitive
 Prietenii trebuie să aibă încredere unul de
în altul. A personal
itate
 O prietenie adevărată durează toată ale
viața. A colegilo
r
 Ghemul magic
Se prezintă elevilor un ghem de ață – un
individual
ghem magic. De-a lungul timpului în cadrul conversația fișă de
clasei s-au creat o serie de legături, de Elevii continuă gândul explicația lucru
prietenii. Fiecare elev are unul sau mai mulți propus imagini cu
diverse
prieteni. Voi da capătul ghemului unui elev personaje
care va oferi ața altui coleg și va spune:
O4
‟Ești prietenul meu pentru că………..‟. Cel
Capacitat
care va prinde ața va da mai departe altul ea de a
coleg și își va motiva alegerea făcută. realiza
corespon
La sfârșitul jocului se va adresa întrebarea: Jocul -
Cum v-ați simțit? didactic Felii de denţe pe
Se va trage concluzia și se va remarca tort din baza unui
carton criteriu
faptul că într-o clasă toţi colegii sunt dat
conectaţi ca într-o reţea şi că este important
O5
este ca relaţiile lor să fie bune.

 Prieteni celebri
Se prezintă pe tabla magnetică o serie de
personaje (din literatura sau din desene
animate).
(Anexa 5)
Fiecare personaj are un prieten pe care
elevii trebuie să-l identifice.
 Pinocchio – Greierașul
 Alba ca Zăpada –Cei șapte pitici
 Ariel – Peștișorul Flounder
 Shaggy – Scooby Doo
 Rețeta prieteniei
Elevii vor lucra în perechi. Se propune
acestora să facă un tort special pentru Ioana.
Pentru a realiza acest lucru ei trebuie să Vor forma perechi .Apoi vor
găsească ingredientele necesare. îndeplini sarcina.
Se va da fiecărei perechi o felie de tort (din
carton). Sarcina lor este să scrie pe fiecare
felie un
‟ingredient‟ necesar unei prietenii adevărate.
Elevii vor primi de asemenea și decorațiuni
pentru a orna
felia de tort.
Se citesc de către elevi calităţile pe care
trebuie să le aibă un prieten şi se dirijează o
discuţie pentru a scoate ĩn evidenţă
importanţa acestora.
Feliile de tort vor fi asamblate de către elevi
și se va forma un tort al PRIETENIEI.

8
Conversaţia Capacitat
min ea
Fiecare elev a fost rugat să aducă un tricou Elevii vor realiza tricoul tricouri individual de a-şi
5. Explicaţia exprima
Obţinere
de culoare albă. Se solicită să se realizeze un prieteniei. sentime
a tricou al prieteniei (acesta va fi personalizat ntele
perform în funcție de imaginația și creativitatea prin
anţei intermedi
fiecăruia cu diverse desene care ul
simbolizează prietenia, mesaje). desenului
Cântec ‟Floarea prieteniei‟ Reprezentatea mesajului. 3 min
6. Cd player Capacitat
Asigurar Se prezintă mesajul fetiţei care le frontal ea de a
ea feed- mulţumeşte elevilor pentru că au făcut-o să intona un
backului cântec
ĩnţeleagă că prietenia nu are preţ.

7. Se vor face aprecieri asupra participării 2 min


Incheier calculator Frontal
ea elevilor la lecţie, precum şi asupra Conversaţia
activităţi comportamentului lor pe parcursul orei.
i
Anexa 1

MESAJUL DETECTIVULUI

Dragii mei, numele meu este Istețel și sunt ajutor de detectiv. Deocamdată! Vreau să promovez în funcție și să devin
detectiv. Însă pentru aceasta am nevoie de ajutorul vostru! Șeful meu mi-a spus că trebuie să demonstrez că sunt foarte
bine pregătit pentru a deveni detectiv, iar pentru acest lucru va trebui să îndeplinesc niște misiuni.
Am auzit (nu spun de unde, am și eu metodele mele!) că ar exista în școala voastră niște copii minunaţi, că ar
şti să răspundă la orice întrebare, cum ar fi:
„De ce ninge, de ce plouă, de ce capra nu dă ouă, de ce toarce Azorel, de ce latră Miaunel, de ce una, de ce
două, de ce nouăzeci şi nouă?” Ei, şi mi-am zis, dacă ştiu atâtea lucruri, cu siguranță vor fi de acord să mă ajute!
Mi-ar prinde tare bine niște ajutoare!
Ce spuneți? Am nimerit bine? Sunteți de acord să mă ajutați?
Anexa 2 – Traseul detectivului
Anexa 3
CȂT COSTĂ PRIETENIA?

Ioana avea părinţi foarte, foarte bogaţi, care îi cumpărau absolut tot ce își dorea ea. Ba, uneori, îi cumpărau chiar şi ce nu-și
dorea. Dacă se uita puţin mai lung după o ciocolată, a doua zi, tatăl ei îi cumpăra toate fabricile de ciocolată din țară. Ioana avea
atâtea rochiţe încât era nevoită să se schimbe din jumătate în jumătate de oră, ca să apuce să poarte cât mai multe. Avea atâtea
păpuşi încât nici nu știa unde să le mai ţină.
Într-o zi, însă fata se plictisi de toate acestea și indiferent ce îi cumpărau părinții nu era mulțumită.
Văzu de pe geamul camerei sale o mulțime de copii ĩn parc care se jucau, râdeau, se distrau.
Își chemă tatăl și îi spuse:
- Tată, cumpără-mi copiii aceia! Vreau să fie tot timpul aici și să mă joc cu ei!
- Dar, draga mea, nu se poate! Copiii nu sunt de vânzare! Du-te și joacă-te cu ei! Poate o să vă împrieteniți. Prietenia e un
lucru foarte important!
- Cum adică, să ne împrietenim? spuse Ana. Se gândi un pic și deodată zise:
- Tată, în curând va fi ziua mea! Vreau să-mi cumperi drept cadou PRIETENIA!
- Draga mea, dar nu se poate! Trebuie să o descoperi singură!
Fetița nici nu a vrut să audă. A izbucit în plâns și i-a ordonat tatălui să meargă să caute PRIETENIA și să i-o cumpere
indiferent cât costă.

Misiunea 1: Să găsească PRIETENIA astfel încât tatăl să o poată oferi cadou fiicei sale la aniversare
Anexa 4
Explozia stelară
Formulați întrebări pe baza textului “Cȃt costă prietenia?” pornind de la cuvintele scrise pe steluțe.
Scrieți întrebarea cea mai interesantă pentru fiecare steluță. Prezentați întrebarea celorlalți colegi.
CINE?

CAT COSTĂ PRIETENIA?

CE? UNDE?

CUM?
DE CE?
Anexa 5 – Prieteni celebri

Realizează corespondența și identifică prietenul fiecărui personaj:

S-ar putea să vă placă și