Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Instituia: Gimnaziul Nicolae H. Costin


Data: 15. 10. 2012
Clasa:

a IV-a A

nvtor: Tofan Inga, grad didactic II


Disciplina : limba i literatura romn
Modulul: Srguina
Subiectul: Textul Povestea broscuei nvingtoare (folclor) exerciii de dezvoltare a capacitilor comunicative.
Tipul leciei: de formare a priceperilor i deprinderilor

Subcompetene:
1.4 Utilizarea corect a cuvintelor i a propoziiilor n discuiile cotidiene i n reproducerea unor informa ii;
1.6 Adaptarea comunicrii la o situaie de comunicare;
2.1 Utilizarea eficient a tehnicilor de lectur corect, con tient i fluid n scopul extinderii cmpului vizual , a vitezei i a
ritmului de citire;
2.2 Delimitarea ghidat a competenelor textului literar n scopul nelegerii coninutului ca un tot ntreg;
2.5 Exprimarea atitudinii fa de comportamentul personajelor recunoscute dup faptele descrise;
2.10 Utilizarea vocabularului nsuit la alctuirea enunurilor.

Obiective operaionale:
O 1 - s lectureze corect, contient, fluid un text literar, n scopul extinderii cmpului vizual, a vitezei i a ritmului de citire;
O 2 - s moduleze vocea n conformitate cu inteniile vorbitorului;
O 3 - s utilizeze cuvintele noi n contexte orale proprii, utiliznd un limbaj adecvat n diverse situaii de comunicare;
O 4 - s coopereze n grup la realizarea sarcinilor propuse, manifestnd rbdare i buna nelegere n colaborarea cu colegii;
O 5- s deduc independent anumite concluzii n baza textului lecturat.

Strategia didactic:
Metode i procedee: conversaia, Jocul energizant Soarele strlucete peste... scrierea liber, Dreptunghiul magic, Pomul cu idei, lectura
ghidat, pe roluri, activitatea 4 coluri, activitatea Asocieri libere, Jocul didactic Salveaz cuvntul, braistorming, descoperirea,
reportajul, scrisoarea didactic.
Forme de nvmnt: individual, n grup.
Resurse materiale: tabl, cret, fie cu dreptunghiul magic, fie de lucru independent cu sarcina Desf urarea planului de idei, fi e cu
afirmaii, fie de lucru n grup, fie pentru jocul didactic Salveaz cuvntul, fi e cu completarea scrisorii didactice, soarele decupat,
materiale pentru confecionarea medaliei, imagini cu diverse broscue, turn.
Resurse umane: colectiv omogen de 15 elevi
Resurse temporale: 45 min
Suport bibliografic:

Curriculum colar modernizat, clasele I IV. Chiinu: 2010 .

Mariana Marin, Limba romn, manual pentru clasa a IV-a, Chiinu: Ed. Cartier, 2008.

Mariana Marin, Carte de lectur pentru clasa a IV-a, Chiinu: Ed. Cartier, 2008.

Mariana Marin, Ghidul nvtorului pentru clasa a IV-a, Chiinu: Ed. Cartier, 2008.

www.google.ro/imagini

Scenariul didactic:
Evenimente
instrucionale

Obiectivele
operaionale

I.Evocarea
1. Moment
organizatoric.
2. Captarea
O5
ateniei.

II.Realizare
a sensului.
3.Dirijarea
nvrii.

Coninutul educaional

Doza
rea

Strategia didactic
Metode i
procedee

Forme de
activitate

Evaluarea

Mijloace
de nvamnt

30s
Elevii i pregtesc rechizitele necesare pentru lecie.
Joc energizant: Soarele strlucete peste...
2min
-toi care poart prenumele cu prima liter a alfabetului;
-toi acei al cror prenume conine 4 silabe;
-care sunt nscui toamna,etc.
Cuvntul nvtorului: Soarele strlucete peste
copiii care vor fi activi la lecie, care vor rspunde
corect i complet la nterbri, care vor nsui tema nou
etc.

Joc
frontal
energizant

Lucrul n perechi:
Descoperii din Dreptunghiul magic cuvintele. Ce v
sugereaz ele?

Dreptung
hiul
magic
Cercetare
Descoperi
rea

n perechi

Brainstor
ming
Pomul cu
idei

p o v e s t
b r o s
n v i

e a
c u e i
n g T o a r

2min

Jucrie
de plu
Soarele

Frontal

Fia de
lucru cu
cuvinte

Frontal

independe Fie
nt
colorate

Frontal

Cuvntul
nvtoru
lui

Completarea Pomului cu idei:


Pornind de la titlul povetii, v rog s v gndii n ce
momente ar putea fi broscua cea mai bun. Scriei pe
fie adezive.

3min

O1
O5
O2
O3

Haidei s parcurgem mpreun i s descoperim care


este povestea acestei broscue.
I fragment:
Se prezint cuvintele cheie: mprie,
concurs,spectatori.
Ce s-ar fi ntmplat?

5 min

Lectura
ghidat

Frontal

expunerea

Fie cu
cuvintele
cheie

Brainstor
ming
lectura

Se citete prima lectur model a textului.

poster

expunere
Conversa
ia
Independe fi de
cercetarea nt
l.independ
descoperir
ent
ea
Problemat
izarea

Explicarea cuvntului :
Seme= mndru, falnic.
Lectura independent.
Conversaie:
-Ce i-au propus s organizeze broscuele?
-Unde se nla turnul?
- Cum era aceast ntrecere? De ce?
Intitulai fragmentul.
O1
O5
O2
O3

II fragment:
Se prezint cuvintele cheie: startul, teama, a
abandona.
- Ce s-ar fi ntmplat?
Se citete model al II-lea fragment.

O1
O2
O3

Explicarea cuvntului:
A resemna= a se supune, a accepta;
Lectura n lan a fragmentului.

5min

Expunere
Brainstor
ming
Lectura

Frontal

Fie cu
cuvintele
cheie
Fia cu
textul
Fia cu
vocabular
ul nou

expunerea
Individual

Frontal
observarea

evaluarea
calitii

O5

lecturii
Conversaie:
- Cum au nceput s se care broscuele?
- De ce broscuele abandonau cursa?
- Cum credei, corect procedau?
Intitulai fragmentul.
Ce s-ar fi putut ntmpla?
Activitatea 4 coluri
1) Toate broscuele au abandonat cursa.
2) Cursa a continuat.
3) A ctigat o broscu.
4) Toate broscuele au ieit nvingtoare.

O1
O2
O3
O5

Argumentai alegerea.
III fragment:
Se citete ultimul fragment a textului.
Lectura pe srite a textului.
Conversaie:
- Cum a ajuns broscua n vrful turnului?
- Ce a facut ea? Gsii n text propoziia.

O5

Frontal

Braistorm
ing
Frontal
3min

Activitate
a. 4
coluri

independe Fie cu
nt
afirmaii

Problemat
izarea

frontal

4min
Lectura
Conversa
ie dirijat,

frontal

Intitulai fragmentul.
Lucrul cu cartea de lectur, pag.24.

Braistorm
ing

frontal
independe Manual
nt

Lectura n gnd a moralei.

cercetarea
descoperir
ea
expunerea

Explicarea cuvintelor:
Pesimist= persoan predispus la o nencredere.
Optimist= persoana care tinde de a vedea latura bun.
Citirea integral a textului.
III.Reflecia
4.Asigurarea

discuia
ghidat

Joc didactic. Salveaz cuvntul


Completai cadranele:

2min
4min

frontal

Fia cu
Frontal
fragmentu
l

Fiele cu
cuvinte
Lectur
independe Coninutu
independe nt
l textului
nt
Metoda
independe Fi de
cadranelor nt
lucru

Observarea
sistematic

Observarea
sistematic
Frontal

reteniei i a
transferului.

5.Obinerea
performanel
or.

O4
O4
O5
O2

O5

1) Scriei pe primul cadran cel mai important cuvnt


din aceast lecie.
2) Gndii-v la sensul cuvntului i elaborai cmpul
lexical.
3) Scriei un proverb.
4) Comentai proverbul.
Lucrul n echipe:
I echip.

independe
nt

10min
Cercetare
descoperir
e
interpretar
ea

Sarcina:Restabilii poezia. Potrivii melodia i


interpretai.
II echip.
Sarcina: Aflai ce nlime are turnul. Colorai.

Problemat
izarea

III echip.
Sarcina: Confecionai o medalie pentru broscua
campion, folosind materialele necesare.
IV echip.
Sarcina: Suntei prezentatorul unei emisiuni TV. Ai
nvitat o pe broscua nvingtoare. Realizai un
interviu cu ea.
Formularea concluziilor, prin completarea Scrisorii
didactice.
Drag broscu,
M bucur c ai ieit nvingtoare.
M numesc.....................
Vreau s-i spun c azi la lecia de limb i literatur
romn am nvat.........................
Cred c...................................
Voi ine minte c......................
tii c i eu azi am lucrat pe nota......................
i mulumesc pentru................

Activitate
n grup

Fie de
lucru n
grup

Evaluarea
activitii
grupurilor

Bonet de
brutar,
mantie de
judector,
Pung cu
galbeni

Problemat
izarea

4min

Problemat
izarea
Dramatiza
rea
Deducia Independe Fia cu
Scrisoarea nt
scrisoarea
didactic
didactic

frontal

IV.
Extinderea

Cu drag............................
Tema pentru acas:
1.Lectura integral a textului de la pag.24.
2.Completarea fiei de lucru independent.

30 s.

Fi cu
tema p/u
acas

S-ar putea să vă placă și