Sunteți pe pagina 1din 6

Gimnaziul „Victor Ciutac” s.

Șirăuți

Proiect didactic
la limba și literatura română,
clasa a IV-a,
subiectul: Mijloace artistice de modificare a sensului:
comparaţia şi personificarea.
Text - suport Colindul gutuii din geam de Adrian Păunescu.

Învăţător, GDD: Musihin Snejana


16 decembrie, 2022
PROIECT DE LECȚIE

Data: 16.12.2022
Clasa: a IV-a
Învățător: Musihin Snejana
Aria curriculară : Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Numărul lecţiei în modul:(conform proiectării de lungă durată )
Timpul: 45 min.
Unitatea de învăţare: Credință
Subiectul: Mijloace artistice de modificare a sensului: comparaţia şi personificarea.
Text - suport Colindul gutuii din geam de Adrian Păunescu.
Tipul lecţiei: de formare a capacităţilor de dobîndire a cunoştinţelor
Unități de Obiective operaționale Produsul Criterii de evaluare
competențe La sfârșitul lecției, elevul va fi lecției
capabil:
1.3. Determinarea O1- să aprecieze valoric lectura-
model; 1. Anunț titlul şi autorul
informaţiilor
O2 – să deducă independent poeziei.
principale și P17. Poezia 2. Recit toate versurile.
anumite idei;
secundare şi a O3 – să utilizeze cuvintele noi în
recitată 3. Rostesc corect şi clar
succesiunii logice propriul sistem lexical; cuvintele.
a întâmplărilor O4 – să citească cursiv, expresiv 4. Recit expresiv:
dintr-un mesaj colindul; modelez vocea,
O5 – să demonstreze veridicitatea şi tempoul și ritmul.
audiat.
falsitatea unui enunţ (vers); 5. Folosesc mimica și
O6 - să aprecieze valoric gesturile.
activitatea;

Metode şi procedee didactice: exercițiul, diamantul


, conversația, explicația, joc de rol, etc.
Mijloace de învăţământ: ghicitoare, tablă, fișă de lucru, manual, caietul elevului, etc
Forme de organizare: ☺ frontal, ☺ individual, ☺ în perechi, ☺ în grup
Strategii de evaluare (ECD)
Tipuri de evaluare: EFP, autoevaluare, evaluare reciprocă.
non-instrumentală
RESURSE BIBLIOGRAFICE:
Curriculum național: învăţămânul primar, Chişinău: Lyceum, 2018
Limba și literatura română. Ghid de implementare a curriculumului pentru
învățământul primar. Chișinău: MECC, 2018.
Metodologia privind implementarea evaluării criteriale prin descriptori. Clasa 4.
Chișinău: MECC, IȘE, 2018.
Evaluarea criterială prin descriptori în învățământul primar. Clasa 4. Ghid
metodologic. Chișinău: MECC, IȘE, 2018.
Marin M., Niculcea T. Limba română. Manual pentru clasa a IV-a, Cartier, 2017.

Secvențele Elemente de conținut Strategiidi Evaluare


lecției dactice
Evocare 1.Organizarea clasei pentru lecție.
2.Captarea atenției. Cuvântul vedetă de la lecția
Autodictare Orală
precedentă, efectuăm ahronimul acestui cuvânt
Asalt de
C - crestin
idei
O-original Scrisă
L-linistit
I -impresionant
N-neobisnuit
D-duios
3.Anunțarea subiectului și al obiectivelor lecției
4. Verificarea temei pentru acasă.
Realizarea 5. Să verificăm veridicitatea acestor enunțuri alegeți Joc didactic
sensului A/F
Asaltul de Orală,
idei
frontală
Explicația

Exercițiul

Gruparea
6. Sub ce formă este scris textul nostrum? Scrisă
Mai multe versuri la un loc alcătuiesc stofa.
Câte strofe are poezia? (3)
Cate versuri are fiecare stofă? (4). strofa alcătuită din
4 versuri se numeste catren
Reflecție 7. Formativă,
Curentă

8. Găsiti cuvinte rimă pentru GUTUIE- cuie, spuie,


gălbuie, verzuie, amăruie
9. Ce cunoasteți despre gutuie fruct care se coace
toamna, are culoarea soarelui, e galben cu un gust
dulce amărui. Pulpa fructului este desnsă, dură și
puternic parfumată. Pot fi consumate atât în stare
crudă cât și în compoturi, gemuri dar și în prăjituri. În
mitologia greacă acest fruct este considerat fructul
Afroditei, un simbol al iubirii și al rodniciei și era
dăruit femeii iubite.

Alcătuiți diamantul cuvintelor : GUTUIE, COLIND,


MAMA.
Pentru a spori expresivitatea poeziei poeții folosesc
diferite figuri de stil spre exemplu comparația.

Pentru a alcătui comparații folosim cuvintele de


ajutor: ca, asemeni, precum, aidoma. Creați și voi
comparații
Luminos precum...
Dulce ca...
Rumen asemenea...
Bilanțul Interpretarea colindului Asaltul de Autoapreci
lecției Exprimă-ți părerea despre lecție, continuând idei erea
gândul.
Idei de
buzunar

Anunțareatemei p/u acasă

creștin
original
liniștit
impresiona
nt
neobișnuit
duios

S-ar putea să vă placă și