Sunteți pe pagina 1din 2

Liceul Teoretic „Constantin Spătaru” din Leova

Proiect didactic
Disciplina: Limba și literatura română
Profesor: Haruța Natalia
Clasa: VI-a
Data: 13.03.18
Unitatea: Copilul și patria
Tema: Binecuvântarea salciei
Lecția: 1
Timp alocat: 45 min
Competența:
Competența unui vorbitor cult, conștient, capabil să înțeleagă și să producă,
adecvat și corect, mesaje orale și scrise.
Obiective operaționale
Elevul va fi capabil:
O1- să sesizeze global conținutul mesajului oral;
O2- să construiască propoziții prin includerea lexicului nou;
O3- să improvizeze un dialog, utilizând replicile propuse;
O4- să alcătuiască un alt sfârșit al legendei .
Metode și tehnici:
Lectura, exercițiul, conversația, lucrul în grup/perechi, brainstorming, explicația.
Repere bibliografice:
1. Limba română, Manual pentru elevi clasei a VI-a a școlii cu predare în limba
rusă, Cazacu, Tamara, Iordăchescu, Iulia, Guza, Larisa, Ed., Lumina, Chișinău,
2016
2. Limba română, Ghidul profesorului, clasa a VI-a a școlii alolingve, Ed., Lumina,
Chișinău, 2006
3. http://www.dictionar.us/
4. https://ru.scribd.com/document/347857787/Solu%C8%9Bii-didactice-alolingvi

Scenariu didactic
Etapele lecției Resursele Activitatea Activitatea Mod de
timpului/Ob. profesorului elevului organizare
Evocare 10 min Salut elevii, creez un Se pregătesc Exercițiul
climat favorabil pentru pentru lecție. Explicația
desfășurarea lecției.

Întreb elevii tema


pentru acasă. Individual
Pentru captarea atenției
propun elevilor să Citesc poezia, Frontal
citească versurile și să includ în
pronunțe corect propoziții.
diftongul [oa].
După care elevii au
sarcina de a include în Alcătuiesc
propoziții cuvintele propoziți cu
evidențiate. Ex. 1-2 pag îmbinările de
144 cuvinte

Realizarea 20 min Anunț tema lecției: Notează data șii Frontal


sensului Binecuvântarea tema lecției.
salciei(legedă)
Înainte de a citi textul
propriu-zis propun
elevilor să privească în Diferențiază cele
manual Ex. 3 și să două semnificații.
diferențieze, cele două
semnificații.
După care voi realiza o Urmăresc textul
lectură a textului. din manul.
Propun elevilor să
urmărească cu atenție si
să sublinieze cuvintele Subliniază
necunoscute. cuvintele noi.
Să le noteze în caiet. Le includ în
*Vom realize o lectură enunțuri.
în lanț.
*Cuvintele noi le vor Realizează lectura
încadra în enunțuri. în lanț.
*Ex. 4 pag. 145 Exersează în baa
*Ex. 6 pag. 146 textului.
*Ex. 7 pag. 146
*Ex. 10 pag. 146 individual

Reflecție 10 min Ex. 12 pag. 146 Acumulează noi Individual


Suplimentar Ex. 18 pag informații.
147(Eseu de 5 minute)
frontal.
Extindere 5 min Tema pentru acasă: Notează tema Frontal
Ex. 13pag. 147 pentru acasă.
Bifa 1,2(în scris)pag.
150

S-ar putea să vă placă și