Sunteți pe pagina 1din 3

Propunător: Munteanu Mihai

PROIECT DIDACTIC
● Data: 20 februarie 2020
● Clasa: a II-a B
● Profesor învățământ primar: Ailincăi Elena
● Profesor metodist: Popa Doinița
● Profesor coordonator: Butnaru Cristina
● Disciplina: Comunicare în limba română
● Unitate de învățământ: ”Învățăm să ne comportăm”
● Tipul lecției: Transmitere de noi cunoștințe
● Durata: 50 minute
● Competențe specifice:
3.2.: Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut;
3.3.: Identificarea semnificației unor simboluri, în contexte cunoscute.
● Obiective operaționale:
O1: Să răspundă corect la întrebările cu privire la anumite aspecte din textul audiat;
O2: Să aleagă explicația aferentă modului în care s-a petrecut acțiunea din textul audiat, dintr-o serie de mai multe variante;
O3: Să găsească termeni cu sens opus pentru anumite cuvinte prezentate;
O4: Să identifice termeni aparținând familiei lexicale unor cuvinte expuse.
● Strategia didactică:
-Resurse procedurale: lectura; conversația; explicația; exercițiul.
-Resurse materiale: marker; caiet de lucru pentru clasa a II-a pentru comunicare în limba română, expunând un fragment din ”Micul prinț”,
după Antoine de Saint-Exupery și cerințe pe baza fragmentului de text.
-Resurse organizatorice: frontal; individual.

1
● Desfășurarea lecției:
Resurse
Etapele lecțieiOb.2 op. Activitatea mea Activitatea elevilor
Procedurale Materiale Organizatorice

Momentul Pregătesc materialele necesare desfășurării lecției. Se pregătesc pentru a lua parte la lecție.
organizatoric
(1 minut)
Anunțarea temei și a Le transmit elevilor că astăzi vom lucra exerciții pe baza Ascultă
unui cele transmise de mine. Conversația Marker Frontal
obiectivelor fragment din ”Micul prinț”, de Antoine de Saint-Exupery.
(2 minute) Scriu titlul textului și autorul acestuia pe tablă.
aptarea atenției (15 Citesc fragmentul de text din ”Micul prinț”, după Antoine Ascultă
de cu atenție textul. Lectura; Caietul de Frontal
lucru
minute) Saint-Exupery. Pe parcursul lecturii, ofer elevilor conversația; cu textul
informații suplimentare cu privire la diversele obstacole explicația. suport
care stau în calea înțelegerii textului.
Dirijarea învățării
O1; O2.Îi invit pe copii să completeze spațiile libere din exercițiul 2,Completează,
din în caiete, spațiile libere
Exercițiul
de Caietul de lucru;
Frontal; individual.
(15 minute) caietul de lucru, cu diverse cuvinte care își au locul în la primul exercițiu, cu cuvinte marker;
context. Exercițiul are legătură cu locul, personajele, potrivite, după care bifează magneți;
acțiunea și învățătura textului citit de mine. răspunsurile corecte la exercițiul planșă A2.
Apoi, îi rog pe copii să aleagă varianta corectă de răspuns, la următor.
exercițiile 3 și 4, exerciții care abordează anumite aspecte
din textul audiat.

Verificarea O3; O4.Îi solicit pe copii să descopere cuvinte cu sens opus pentru Găsesc cuvinte cu sens opus pentru Exercițiul Marker; magneți;
Frontal; individual.
cunoștințelor termenii de la exercițiul 8, din auxiliarul școlar. După cuvintele din exercițiu. După 2 planșe
anterioare aceasta, le voi cere elevilor să coloreze cu aceeași culoare aceasta, elevii identifică cuvintele A2.
asimilate (15 cuvintele înrudite de la exercițiul 10, din carte. La înrudite din lista dată.
minute) exercițiul 10 există o listă de cuvinte împărțite în două

2
familii lexicale.
Aprecieri generale (2 Le povestesc copiilor depre modul minunat în care s-au raportat
Ascultă
la aprecierile rostite de mine. Conversația Frontal
minute) lecția susținută de mine.

S-ar putea să vă placă și