Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.1 Stârciu

Clasa: clasa a V- a

Data: 08.03.2023

Profesor: Panc Ana

Obiectul: Limba și literatura română

Unitatea de învăţare: Călătoresc prin basme

Subiectul: Textul narativ literar: Zâna Munților, cules de Petre Ispirescu

Scopul: înțelegerea textului literar

Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe

Competențe specifice:

2.4. Aplicarea constantă a unor strategii de corectare a comportamentelor şi a atitudinilor de


lectură

4.2. Aplicarea achiziţiilor lingvistice pentru înţelegerea şi producerea unor texte diverse

Obiective operaționale: la sfârșitul lecției elevii vor putea:

- să identifice instanțele comunicării narative: autor-narator-personaje;

-să citească coerent fragmente de text;

- să redacteze un text imaginativ;

- să îşi exprime opinia cu privire la mesajul pe care îl transmite textul literar.


Metode și procedee: conversația, expunerea, explicația, interacțiunea, eseul de 5 minute, asaltul
de idei, lectura în lanț, învățarea prin descoperire, exercițiul, explozia stelară, jocul.

Resurse: caiete, manual, fișă de lucru, DEX, DOOM3, laptop, videoproiector, manual digital,
prezentare Power-point.

Timp: 50 minute

R.E.D. și T.I.C.: Google Classroom, Canva, Wordwall, Microsoft Office Word.

Bibliografie:

1. Limba și literatura română, manual pentru clasa a V-a, de Florentina Sâmihăian, Sofia
Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Horia Corcheș, Editura Art Klett, 2017

2. Pamfil Alina- Limba și literatura română în gimnaziu: structuri didactice deschise.


Ediția a V-a, Ed. Paralela 45.2008

3. Programe şcolare pentru clasele V–VIII. Limba şi literatura română, 2019- 2020

4. Gabriela Pană Dindelegan, Gramatica limbii române pentru gimnaziu, Editura Univers
Enciclopedic Gold, București, 2019

https://catalog.manualedigitaleart.ro/art-romana-5-2022/v1/#book/u05-140-141

https://www.youtube.com/watch?v=bdFqeALfmTY

https://www.canva.com/design/DAFbkTCchsU/_PUf_Nv8V6Y7sUm0W9uAnA/edit

https://wordwall.net/resource/15928596/z%C3%A2na-mun%C8%9Bilor
SCENARIU DIDACTIC

Etape Activitatea profesorului Activitatea elevului Observații/ metode

1.Evocare Notarea absenților și asigurarea Un elev (de serviciu) Conversația


climatului favorabil lecției va menționa absenții.

Spargerea gheții
Prelectura Li se cere elevilor să asocieze Elevii asociază Prezentare Ppt.
imaginile postate în Anexa 1 cu imaginile expuse pe Conversația
7 minute basme pe care le-au studiat/citit: ecran cu basmele
www.canva.com/design, în timp copilăriei. Explicația
ce audiază un moment muzical
din Sonata lunii de Beethoven:
www.youtube.com

/watch?v=bdFqeALfmTY

Profesorul îi anunță pe elevi


2.Realizarea sensului despre lecția ce urmează să o Conversația
Lectura studieze în ora aceasta, Textul
33 minute narativ literar: Zâna Munților,
cules de Petre Ispirescu,
enunțând obiectivele pe
înțelesul elevilor:
- să identifice instanțele
comunicării narative: autor-
narator-personaje; Explicația

-să citească corent fragmente


de text;
- să redacteze un text
imaginativ;

- să îşi exprime opinia cu


privire la mesajul pe care îl
transmite textul literar.
Elevii notează titlul în
Profesorul scrie titlul lecției pe caiete și răspund
tablă: Textul narativ literar: întrebărilor
Zâna Munților, cules de Petre profesorului. Conversația
Ispirescu.
Explicația
Profesorul cere elevilor să scrie Elevii iau notițe în
în două-trei enunțuri ce cred că caiete. Eseul de 5 minute
s-ar putea întâmpla pe parcusul
textului, pornind de la titlu. Lectura expresivă a
Elevii urmăresc lectura fragmentului din
După lectura-model, profesorul profesorului. manual.
cere elevilor să citească și ei Elevii citesc textul în Lectura în lanț
textul din manual, coerent, lanț
expresiv. Folosesc Aprecieri verbale
Profesorul face aprecieri și dicţionarul/DEX pentru Explicația
recomandări elevilor în urma cuvintele necunoscute.
lecturii textului suport.

3. Reflecția
10 min I se împarte câte o fișă (Anexa Explozia stelară
2) fiecărui elev pe care o vor
completa după lectura în lanț. Elevii completează fișa Conversația
Profesorul desenează o stea pe de lucru.
tablă și împreună cu elevii Explicația
formulează întrebări și
răspunsuri pentru înțelegerea Elevii citesc
textului ascultat. răspunsurile cu voce
Aprecieri verbale
De exemplu: tare.
1.Când se petrece acțiunea?
Corectează eventualele
2.Unde se petrece acțiunea? Conversația
greșeli sau completează
3.Cine participă la întâmplări?
răspunsurile.
4.Cum era Zâna Munților? Asaltul de idei
5.De ce a mers ea drept
Aprecieri verbale
găinăreasă?

Feedback Elevii răspund Conversația


Postez un joc referitor la textul provocării/jocului
suport: postat. Explicația
https://wordwall.net/resource/
15928596/z%C3%A2na-mun%
Temă C8%9Bilor
1. Recitește textul de 3-5 ori.
Elevii notează tema. Conversația
2. Notează cuvintele explicate
în vocabular. Explicația
3.Scrie, în 20-30 de cuvinte,
care personaj ți-a plăcut mai
mult și de ce.(Portofoliu)

Aprecieri verbale
Profesorul notează în catalog
elevii activi, iar pe ceilalți îi
laudă și îi încurajează.
Schema tablei

1. Anexa 1, Ppt. Asociază imaginile cu basmele la care fac referire acestea.

https://www.canva.com/design/DAFbkTCchsU/_PUf_Nv8V6Y7sUm0W9uAnA/edit

2. Pornind de la titlul textului, Zâna Munților , anticipează ce se va întâmpla în text (eseul


de 5 minute)

,, Zâna Munților”, cules de Petre Ispirescu

3. Anexa 2 , Fișă de lucru:

Cine....?

Z
Â
N
De ce…..? A Cum…..?

Când…..?
Unde…?
1.Când se petrece acțiunea?
Ex. ,,Odată, demult”

2. Unde se petrece acțiunea?


,,La curtea regală ”

3. Cine participă la întâmplări?


feciorul de împărat, Zâna Munților, curtenii, etc.

4. Cum era Zâna Munților?


,,îndrăgostită, harnică, respectuoasă, etc.”

5. De ce a mers ea drept găinăreasă la palat ?


-pentru a fi mai aproape de feciorul de împărat.

S-ar putea să vă placă și