Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învățământ: IP Gimnaziu Bulboci


Profesor: Cojocari Ecaterina
Disciplina: Limba şi literatura română
Clasa:a V-a
Data: 05.09.2023
Subiectul: Prezentarea manualului
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul lecției:
-să familiarizăm elevii cu structura și conținutul manualului de limba și literatura română,
să înțeleagă importanța acestuia în procesul de învățare și să își dezvolte abilitățile de
utilizare a manualului.

Obiective operaționale: la sfârșitul lecției elevii vor putea:


- să cunoască conținutul manualului de limba și literatura română pentru clasa a V-a;
- să folosească manualul eficient ca instrument de învățare și dezvoltare a competențelor
lingvistice și literare.
-să alcătuiască istoria apariției cărții

Metode și procedee:
- Metoda explicației
- Metoda demonstrației
- Metoda conversației
- Fișe de lucru
- observarea;
- exercițiul;
- discuția.
Materiale didactice: manualul, caiete, fișă de lucru, laptop, videoproiector, prezentare
Power-point.

Forme de organizare: activitate frontală şi individuală;

1
SCENARIU DIDACTIC

Etape Activitatea profesorului Activitatea elevului Observații/


metode
-Salutul profesorului . Elevii sunt atenți și ascultă
1.Evocare -Stabilirea regulilor de comportare explicațiile profesorului.
și respect în timpul lecției. Conversația
-Notarea absenților și asigurarea Un elev (de serviciu) va menționa
climatului favorabil lecției. absenții.

- Profesorul începe lecția cu o Oferă diferite răspunsuri. Conversația


scurtă discuție despre subiectele
studiate anterior în limba și
literatura română.

- Elevii sunt încurajați să-și


Elevii își expun părerea. Discuția
amintească ce aspecte legate de
manual au fost abordate în lecțiile
anterioare.

- Se discută despre importanța Elevii sunt atenți la explicaţiile


manualului în procesul de învățare profesorului, iși expun părerea, cer
și de înțelegere a limbii și eventuale lămuriri în cadrul
literaturii române. discuţiei.

2.Realizare -Profesorul îi anunță pe elevi Elevii sunt atenți la enunțarea Conversația


a sensului despre lecția ce urmează să o obiectivelor.
studieze la ora aceasta,tema
Prezentarea manualului enunțând
obiectivele.
-Profesorul prezintă manualul de Elevii ascultă atent informațiile Demonstrației

2
limba și literatura română elevilor, prezentate de profesor .
arătându-le coperta, cuprinsul și
structura acestuia.

Elevii sunt încurajați să exploareze Elevii se familiarizează cu Observarea


manualul, să se familiarizeze cu manualul.
cuprinsul și să își formeze o
imagine de ansamblu asupra
structurii sale.

-Profesorul explică fiecare secțiune Elevii își expun propriele opinii Conversația
din manual în detaliu, evidențiind
conținutul și obiectivele specifice
ale fiecărei părți.
Cuvântul învățătorului
Viața cărții incepe de la un
copac.Lemnarii îl
doboară.Lucrătorii din fabrici
prelucrează lemnul,obținând
Elevii ascultă cu atenție
hârtia.Pe hârtie își aștern gândurile Explicația
scriitorii.Apoi tipografii multiplică
paginile manuscriselor,de unde
cartea ajunge la cititor.

- Profesorul le cere elevilor să


3. Reflecția reflecteze asupra importanței
manualului de limba și literatura Elevii se implică activ și își expun
Conversația
română în procesul de învățare, părerea.
subliniind cum acesta poate fi un
ghid util în cunoașterea și
dezvoltarea competențelor

3
lingvistice și literare.
- Elevii sunt încurajați să expună
idei referitoare la cât de util este
manualul lor și cum îl pot folosi
pentru a-și dezvolta abilitățile și
înțelegerea literaturii române.
Elevii își expun ideile
4.Extindere - Profesorul propune elevilor o
serie de exerciții și activități din
manualul de limba și literatura
română pentru a aplica și
Elevii rezolvă exercițiile din Exercițiul
aprofunda cunoștințele dobândite.
manual.
- Profesorul acordă atenție
particulară elevilor care întâmpină
Explicația
dificultăți sau au neclarități,
Elevii cer eventuale lămuriri în
oferindu-le îndrumări și explicații
cadrul discuţiei.
suplimentare, dacă este necesar.
-Profesorul încheie lecția prin
inițierea unor dezbateri și discuții
în clasă provocândui astfel pe Conversația
elevi, pentru a observa nivelul de Elevii se implică activ și își expun
înțelegere a temei predate. părerea

S-ar putea să vă placă și