Sunteți pe pagina 1din 5

IP Gimnaziul Bulboci

Proiect didactic
Clasa: a VII-a.
Subiectul lecției: ,, Igiena sistemului cardiovascular,,.
Profesor:........
Durata:45 min
Competente specifice:Dobândirea de către elevi a unor cunoştinţe referitoare la acțiunea factorilor de risc care maresc probabilitatea
imbolnavirii sistemului cardiovascular.

Obiective:
-să precizeze factorii de risc asupra sistemului cardiovascular;
-să menționeze boli cardiovasculare;
-să identifice consecinţele factorilor de risc asupra organelor sistemului circulator;
-sa respecte regulile de igienă ce se impun, în vederea păstrării sănătăţii şi integrităţii sistemului cardiovascular;
-să comunice utilizând corect limbajul ştiinţific.
Strategii didactice:

Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, observatia, desen la tabla, metoda centrata pe elev ,,stiu/ vreau sa stiu/ am invatat;
Forme de lucru: frontal, pe grupe, individual.
Mijloace didactice: manual,tabla,fișe de lucru,hârtie decupată colorată albastră și roșie.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

NR. ETAPELE OB. CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII METODE


CTR LECȚIEI

Activitatea profesorului Activitatea elevilor

1. Momentul -notează în registru evidența elevilor la lecție; -se pregătesc pentru desfășurarea lecției; conversația
organizatoric -pregătește materialul didactic necesar pentru
desfășurarea lecției;

2. Captarea -șe solicită elevilor să observe hârtia decupată şi să -elevii ,,construiesc’’circulația sângelui activitate
atenției deducă sarcina de lucru - ,,Circulația sangelui’’; mare și mică la om, din hârtie decupată frontală;
-se solicită elevilor să dea răspunsuri clare și corecte colorată în roșu (pentru O2) și în albastru comunicarea;
despre: inima și vasele de sânge; ( pentru CO2);
circulația sângelui; - folosesc planșa expusă, pentru a explica
activitatea inimii; caracteristicile circulației sângelui;
caracteristicile circulației arteriale, venoase, capilară;

3. Anunțarea -trecerea la temă nouă: -elevii notează tema; conversația


temei și a este important pentru voi, ca la această vârstă să euristică;
obiectivelor cunoașteți factorii de risc care pot acționa îincă din
adolescență în lipsa unui regim de viață adecvat.
-se anunță tema lecţiei şi prezintă planul de lucru al
lecţiei, obiectivele operaționale;
Tema pe care o studiem este: Igiena sistemului
circulator;-se scrie titlul la tablă;

4. Dirijarea -se folosește metoda interactivă ,,Știu/ vreau să știu/ - participă la discuție; conversația;
activității am învățat; -elevii dau răspunsuri la întrebări; studiu de caz
-activitatea se desfășoară în grupe; -elevii dau exemple de factori de risc;
-se realizează la tablă un tabel : - menționează regulile de igienă;
-urmăresc materialul difuzat la ecran;
Știu Vreau să știu Am învățat

-împreuna cu elevii se discută ceea ce doresc ei să


ştie despre igiena sistemul circulator;
-pentru întrebările la care nu s-a găsit răspuns,
discutăm împreună și le identificăm;
-se completează la rubrica ,, vreau să știu’’;
ceea ce vom discuta: factorii de risc,consecințele,
regulile de igienă;
-se solicită elevilor prin chestionare orală sa dea
exemple de factori de risc și de reguli de igienă;
-se prezintă elevilor filmulețe despre bolile
cardiovasculare;
-se completează rubrica ,,Am învățat’’ cu bolile
cardiovasculare însoțite de manifestări;

5. Aprecierea -se adresează elevilor întrebări de generalizare totală - răspund la întrebările profesorului ; comunicare;
activităților asupra orei desfășurate precum: conversația;
*care sunt bolile cardiovasculare cel mai frecvent
întâlnite?
*enumerați factorii de risc;
*ce modalități de profilaxie cunoașteți la tema de
astăzi?

6. Tema pentru -se propune elevilor să realizeze o comunicare în elevii notează tema pentru acasă. independent.
acasă scris cu subiectul:,,Metodele de prevenire a
maladiilor cardiovasculare,,.
Anexe
Circulația sângelui

S-ar putea să vă placă și