Sunteți pe pagina 1din 16

1

Proiect de lecie
Subiectul: Motivaia
Obiective fundamentale:
a) dobndirea cunotinelor referitoare la motivaie ca proces psihic
b) nsuirea i utilizarea corect a limbajului psihologic

Obiective operaionale. Elevul va fi capabil:


a) s defineasc i s utilizeze corect conceptele de baz;
b) s stabileasc corelaii ntre motivaie i celelalte procese psihice;
c) s identifice, n contexte diferite, repertoriul motivaional al personalitii
(trebuine, impulsuri, dorine, intenii, aspiraii, interese);
d) s explice rolul motivaiei n actul cunoaterii umane;
e) s aprecieze importana cunotinelor de psihologie pentru organizarea
activitii umane;
f) s-i explice nivelul de aspiraie pe care se ateapt s-l ating ntr-o sarcin
dat.

Tipul leciei: lecie de predare-nvare


Metode i procedee: conversaia euristic, expunerea, exerciiul, problematizarea,
explicaia didactic.

Material didactic: fie cu liste de motive, fi cu piramida trebuinelor a lui A.


Maslow

Material bibliografic: A. Cosmovici, Psihologie general, Polirom, Iai, 1996;


Mielu Zlate, Psihologia mecanismelor cognitive, Polirom, Iai, 1999.

Desfurarea leciei
1. Captarea ateniei elevilor
Se prezint elevilor experimentul Efectele privaiunii senzoriale: Subiecii
sunt culcai confortabil, n repaus total, ntr-o camer n care contactul cu realitatea
nconjurtoare este complet ntrerupt. Ei vd doar o lumin difuz printr-o pereche de
ochelari translucizi, aud numai un zgomot uor al instalaiei de aer condiionat i nu
au senzaii tactile, deoarece minile sunt nmnuate i introduse n cilindri de carton.
n ciuda unei sume mari de bani care le este oferit, cei mai muli subieci nu pot
suporta aceast situaie mai mult de 2 3 zile, deoarece, dup 12 ore de privare

2
senzorial, apar tulburri extrem de neplcute: halucinaii, scderea capacitii
intelectuale i motorii, tulburri emoionale. Subiecii prefer s fie supui la solicitri
care cer mari eforturi dect s repete situaia de privare senzorial.
2. Comunicarea subiectului i a obiectivelor leciei
Vom studia astzi un nou proces psihic, motivaia, care are un rol fundamental
n marile comportamente ale vieii omului: cunoatere i nvare precum i n
activitatea uman. Prin nsuirea cunotinelor referitoare la motivaie, la repertoriul
motivaional al personalitii (trebuine, impulsuri, dorine, intenii, aspiraii, interese)
vei reui s obinei performane nalte n activitile desfurate.
3. Prezentarea materialului stimul i dirijarea nvrii
Planul temei se prezint elevilor de la nceput i se noteaz pe tabl pentru a
avea o orientare asupra problemelor care vor fi urmrite pe parcursul leciei i pentru
a avea o privire de ansamblu asupra temei:
a. Ce este motivaia?
b. Dimensiunea structural a motivaiei
c. Tipuri de motive
d. Motivaie i performan
n aceast or se vor discuta doar primele dou probleme din planul leciei.
a. Motivaia reprezint ansamblul factorilor care declaneaz activitatea
individului, o orienteaz ctre anumite scopuri i o susine energetic. Aceti factori se
numesc motive. Motivele, sub efectul stimulrilor interne sau externe, aduc individul
n stare de aciune i i susin activitatea o perioad de timp, n ciuda obstacolelor care
pot aprea.
Motivaia este o surs de activitate i de aceea este considerat motorul
personalitii.
Dup ce am explicat elevilor noiunile de motivaie i motive se va face un
scurt exerciiu: le cerem elevilor s ntocmeasc o list cu motivele care i determin
s nvee la psihologie
b. Dimensiunea structural a motivaiei
Trebuina expresia psihic a necesitilor nnscute sau dobndite ale omului
Piramida trebuinelor realizat de psihologul american Abraham Maslow:
* trebuine fiziologice
* trebuine de securitate
* trebuine de iubire i apartenen

3
* trebuine de stim
* trebuine cognitive
* trebuine estetice
* trebuine de autorealizare
Impulsul const, din punct de vedere psihologic, n apariia unei excitabiliti
accentuate a centrilor nervoi corespunztori.
Dorina este o trebuin contient de obiectul su.
Intenia marcheaz orientarea motivului spre scopuri sau proiecte, Avem intenii
imediate, pe termen scurt i pe termen lung.
Scopul este prefigurarea mental a rezultatului, a efectului dorit, anticiparea, proiecia
punctului terminus al aciunii.
Interesul este o component motivaional complex care exprim orientarea activ,
relativ stabil a personalitii umane spre anumite domenii de activitate, obiecte sau
persoane.
4. Obinerea performanei
Vom propune elevilor urmtoarea activitate:
Exerciiu: Analizai categoriile de trebuine propuse de Abraham Maslow i
ierarhizai-le n funcie de propriile prioriti. Argumentai alegerea fcut.
5. Asigurarea feed-back-ului
Rspunsurile elevilor la acest exerciiu vor indica gradul de nelegere a noilor
cunotine. n cazul n care vom constata anumite dificulti, erori sau lacune, vom
reveni cu explicaiile suplimentare asupra problemelor respective din lecie.
6. Asigurarea reteniei i a transferului
n ncercarea de a surprinde mai bine specificul motivaiei ca motor al personalitii li
se va cere elevilor sa realizeze urmtoarea
Sarcin: Explicai rolul motivaiei n activitatea uman

Proiect de lecie
Subiectul: Atenia
Obiective fundamentale:
a) sistematizarea cunotinelor referitoare la atenie ca proces psihic
b) nsuirea i utilizarea corect a limbajului psihologic

Obiective operaionale. Elevul va fi capabil:


a) s defineasc i s utilizeze corect conceptele de baz;
b) s stabileasc corelaii ntre atenie i celelalte procese psihice;
c) s identifice, n contexte diferite, formele ateniei;
d) s explice rolul ateniei n actul cunoaterii umane;
e) s aprecieze importana cunotinelor de psihologie pentru organizarea
activitii umane.

Tipul leciei: lecie de recapitulare i sistematizare a cunotinelor


Metode i procedee: conversaia examinatoare, conversaia euristic, exerciiul,
problematizarea, explicaia.

Material didactic: caset video cu nregistrarea unui meci de fotbal, afie


publicitare, fie cu diferite exerciii.

Material bibliografic: A. Cosmovici, Psihologie general, Poirom, Iai, 1996;


Mielu Zlate, Psihologia mecanismelor cognitive, Polirom, Iai, 1999.

Desfurarea leciei
1. Captarea ateniei
Profesorul propune elevilor s priveasc cteva afie publicitare i cere
acestora s-i spun prerea despre ele.
2. Recapitularea i sistematizarea cunotinelor
Profesorul va conduce activitatea de e recapitulare pe baza planului propus i
dezvoltat de elevi, urmrind nsuirea temeinic a noiunilor de baz ct i formarea
capacitii elevilor de a opera cu informaiile respective.
Din aceast perspectiv, solicitrile adresate elevilor trebuie s fie foarte
variate: reproduceri de definiii, efectuarea de exerciii care presupun prelucrarea

5
informaiilor, crearea de situaii care

se constituie n aplicaii ale cunotinelor

teoretice.
Plan de recapitulare:
Definiie: Atenia se refer la concentrarea i focalizarea efortului i este o condiie a
vieii psihice.
Calitile ateniei: * selectiv
* dirijabil
* distributiv
Formele ateniei:
a. atenia selectiv procesul prin care selectm din mediu un singur element, n timp
ce le ignorm pe celelalte
- conceptul de vorbire bruiat metod dezvoltat de psihologi (Colin Cherry) pentru
a observa modul n care oamenii sunt ateni la mesajele primite simultan pe cale
auditiv;
- teorii privind atenia selectiv:
* teoria filtrrii
* teoria atenurii
b. atenia distributiv presupune capacitatea de a acorda prioritate alternativ, rapid,
cnd unei sarcini, cnd celeilalte i are la baz mobilitatea ateniei.
- factorii (condiiile) care ne ajut s facem simultan dou lucruri:
* dificultatea sarcinii neleas ca un raport ntre solicitarea obiectiv a sarcinii
i resursele de care dispune individul pentru n acel moment;
* practica sau exerciiul: dou sarcini diferite, simple, exersate ndelung pot fi
executate foarte bine simultan, n timp ce dou sarcini similare, complexe i noi vor fi
efectuate incomplet sau greit.
* aptitudinile i interesele personale
Hipnoza fenomen spectaculos n care este implicat atenia super-concentrat.
Exerciii aplicative:
* se va analiza mpreun cu elevii un afi publicitar pentru a determina elementele
prin care se ncearc influenarea cumprtorului - vor fi evideniai factorii care
influeneaz atenia);
* indicai, cu exemple, calitile ateniei;

6
* cum interacioneaz formele ateniei atunci cnd este comentat un meci de fotbal?
3. Aprecieri i concluzii
Pe parcursul orei profesorul apreciaz rspunsurile elevilor, le confirm pe
cele bune, le corecteaz pe cele eronate, intervine cu explicaii suplimentare asupra
unor probleme la care elevii au avut dificulti
n finalul orei vor fi formulate aprecieri generale asupra modului n care elevii
au realizat sarcinile, concluzii i recomandri pentru pregtirea evalurii care urmeaz
orelor de recapitulare

Modaliti de evaluare
a rezultatelor colare la psihologie
Testul docimologic este o prob definit, implicnd o sarcin de
ndeplinit, identic pentru toi subiecii examinai, cu o tehnic precis pentru
aprecierea succesului i eecului sau pentru notarea numeric a reuitei(H. Piron).
Elaborarea unui test docimologic este o activitate complex, dificil, care
presupune parcurgerea mai multor etape:
(a)

precizarea obiectivelor pedagogice i a coninutului care urmeaz a fi

verificat.
(b)
scop

analiza coninutului materiei asupra creia se face verificarea, avnd drept


selectarea

problemelor

reprezentative,

eseniale

pentru

nelegerea

materiei n ntregime.
(c)

alctuirea testului prin redactarea itemilor n concordan cu obiectivele

pedagogice. Deosebit de important este, n aceast etap, alegerea tipului


de itemi care corespund naturii obiectivelor i coninutului verificat;
(d)

experimentarea testului, adic aplicarea lui la o populaie determinat, cu

scopul de a verifica valoarea coninutului, accesibilitatea sarcinilor etc.


(e)

analiza statistic i ameliorarea testului, n sensul n care se verific dac

testul rspunde exigenelor de fidelitate, validitate, omogenitate;


(f) aplicarea testului la o populaie colar.
O problem destul de dificil cu care se confrunt profesorul n alctuirea unui
test docimologic este alegerea i redactarea itemilor, care trebuie fcute n funcie de
obiectivele urmrite, de natura coninutului care urmeaz a fi evaluat, de vrsta
subiecilor etc. n funcie de modul n care se poate rspunde la solicitrile formulate,
itemii pot fi:
(a)

itemi cu rspunsuri deschise sau itemi de tip deschis", care solicit

construirea rspunsului de ctre elev ;


(b) itemi cu rspunsuri nchise sau itemi de tip nchis", care cer elevului s
aleag rspunsul corect din mai multe rspunsuri propuse.

8
Itemii care solicit rspunsuri deschise permit evaluarea unor capaciti
superioare ale elevului, cum ar fi: creativitatea, capacitatea de organizare i sintez,
judecata, spiritul critic etc. Dezavantajul ar fi acela c timpul necesar pentru
elaborarea rspunsurilor de ctre elevi, precum i pentru evaluarea rspunsurilor de
ctre profesor este destul de mare. n plus, sunt destule dificulti de evaluare
obiectiv a rspunsurilor care implic o interpretare, o argumentare, formularea unei
judeci de valoare.
Itemii cu rspunsuri deschise se realizeaz n dou variante :
(a) itemi tip redactare", care vizeaz capacitatea elevului de a dezvolta un subiect, de
a construi un rspuns argumentat la o problem pus. n general, acestea sunt tipurile
de itemi cel mai frecvent utilizai de ctre profesor pentru c sunt destul de uor de
elaborat. Numai c dezavantajele semnalate anterior pentru rspunsurile deschise sunt
valabile n special pentru acest tip de itemi. n plus, profesorul trebuie s aib grij la
formularea sarcinilor, astfel nct ele s fie clare pentru elev i s nu
conduc la interpretri diferite.
n baza acestor exigene, profesorul de psihologie poate formula itemi tip
redactare" n felul urmtor :
A : 1) Comparai memoria i gndirea.
2) Enunai formele memoriei.
3) Explicai de ce reprezentrile generale sunt considerate a fi semiconcepte.
B : 1) Explicai interdependena proceselor memoriei.
2) Descriei teoriile uitrii.
3) Argumentai caracterul relativ necesar al uitrii.
(b) itemi cu rspunsuri scurte" sau de completare necesit tot rspunsuri formulate
de ctre subiect, dar acestea sunt formate dintr-o fraz sau dintr-un cuvnt.
De exemplu, pentru lecia Memoria" pot fi formulai urmtorii itemi:
- Definii memoria.
- Definii formele memoriei.
- Care sunt caracteristicile memoriei?
- Memoria, ca proces psihic, se realizeaz n trei faze: ...
- Memoria de lung durat include dou submodaliti: a) .......; b) .......;

9
- Atunci cnd ne aflm n imposibilitatea de a ne aminti unele evenimente avem de-a
face cu ...
- Cine este psihologul german, autorul curbei uitrii?
- Care sunt teoriile care explic apariia uitrii?
Itemii cu rspunsuri nchisese constituie din ntrebri cu rspunsuri la alegere.
Acest tip de itemi permite o verificare detaliat a cunotinelor elevilor i urmrete
ndeosebi realizarea obiectivelor de tip cognitiv. Itemii cu rspunsuri nchise cunosc
trei variante :
(a) itemi tip alegere multipl;
(b) itemi tip corect-greit;
(c) itemi pereche.
Itemii tip alegere multipl ofer subiecilor mai multe variante de rspuns,
dintre care una este corect. Itemii de acest tip se constituie dintr-o parte
principal care prezint problema i o list de 3-4-5 opiuni de rspuns pentru
selecie. Partea principal (introductiv) poate fi redat sub forma interogativ
sau ca un enun incomplet. De exemplu:
(1) Care este nota distinctiv a proceselor afective?
(a) aprecierea;
(b) valoarea motivaional;
(c) subiectivitatea;
(d) polaritatea;
(e) mobilitatea;
(f) durata.
(2)

Dac un stimul slab acioneaz mai mult vreme, adaptarea senzorial se

realizeaz n sensul:
(a) scderii sensibilitii analizatorului;
(b) creterii sensibilitii analizatorului;
(c) meninerii la acelai nivel a sensibilitii analizatorului;
(3) Cine este autorul modelului psihanalitic de analiz a personalitii?
(a) E.B. Hurlock;
(b) J.P. Guilford;
(c) S. Freud ;

10
(d) G. Allport;
(4) Amnezia nseamn:
(a) o memorie bun ;
(b) pierderea memoriei;
(c) ameliorarea memoriei;
(d) lipsa capacitii de a nelege cuvintele vorbite;
Itemii corect-greit sunt ntrebuinai destul de des n activitatea didactic
pentru c sunt mai uor de ntocmit i de apreciat. Aceti itemi se prezint, de cele mai
multe ori, nu ca o singur ntrebare cu rspuns la alegere din dou rspunsuri diferite,
ci ca o fracionare a acestuia n 3-4 subitemuri.
Marcheaz enunurile corecte ale definiiei inteligenei:
(a) inteligena este un proces psihic care permite omului s realizeze cu succes
anumite activiti:
(b) inteligena desemneaz att aptitudini i cunotine practice, specializate, ct i
aptitudini generale;
(c) inteligena este o combinare specific a aptitudinilor care asigur posibilitatea
realizrii creatoare i originale a unei activiti;
(d) inteligena este o aptitudine general rezultat din combinarea, ntr-o anumit
msur, a unor aptitudini specifice;
Itemii pereche (itemi de combinare) constau n formularea rspunsului prin
realizarea unei combinaii corecte din elementele date.
(1)

Gsii, pentru fiecare component a eului din coloana nti, caracterizarea

sintetic ce-i corespunde din coloana a doua:


A. conceptul de sine

a. strategiile pe care le folosete individual pentru a

B.

modela impresiile celorlali despre el


b. totalitatea percepiilor i cunotinelor pe care oamenii

stima de sine

C. autoprezentarea

le au despre calitile i caracteristicile lor


c. autoevalurile positive sau negative ale persoanei

11

Teste de compoziie

sunt utilizate att ca mijloace de exersare n

vederea formulrii unor abiliti, ct i ca probe de verificare care testeaz capacitatea


elevului de a-i organiza ideile, de a construi o argumentaie, de a folosi informaia
acumulat n tratarea unei teme, de a interpreta, de a realiza un comentariu personal la
o problem pus, de a se exprima limpede i cuprinztor.
n categoria testelor de compoziie sunt incluse:
1. Eseul (ex.: Artai care este semnificaia psihologic a maximei lui Socrate:
cunoate-te pe tine nsui!)
2. Referatul (ex.: Freud i psihanaliza)
3. Proiectul (ex.: Pe baza datelor privind funcionarea memoriei, alctuii un ghid al
memorrii eficiente)
4. Temele de sintez (ex.: Interaciunea proceselor cognitive superioare)
5. Compunerea (ex.: Cum ar fi viaa omului fr memorie?)
6. Disertaia
7. Temele de cercetare (ex.: Gsii fragmente literare care ilustreaz manifestri ale
diferitelor sentimente i pasiuni)

12

Cerine pentru alctuirea unui eseu


Eseu: lucrare n proz, de factur liber, tratnd despre un subiect pe care nul epuizeaz (...), alctuit adesea dintr-o suit de reflecii sau de meditaii care
se efectueaz n jurul unei teme, ntregul cunoscnd un amestec savant de
preparaie elaborat i improvizaie.
(Jacqueline Russ Metode n filosofie)

A. Pregtirea subiectului
a) Studiai conceptele i problemele referitoare la subiectul eseului, cu grij special pentru
nelegerea lor.
b) Reinei exemplele care v ajut s nelegei i s ilustrai subiectul.
c) Asigurai-v c ortografiai bine termenii i numele de care v folosii.
d) Evideniai cu atenie argumentele necesare pentru ntemeierea unei idei.
e) ncercai s reinei exprimri (citate) cu relevan deosebit.
f) Prelungii studiul prin reflecii personale i notai-le pentru voi niv.

B. nelegerea enunului subiectului


a) Luai-v timpul necesar examinrii nelegerii fiecrui cuvnt din subiectul formulat.
b) Strduii-v s stabilii sensul precis al problemei puse n discuie.
c) Plasai subiectul n contextul cerut (istoric, curent psihologic, tem, gndirea unui autor).

C. Cutarea ideilor pentru eseu


a) Alctuii cteva eseuri prealabile naintea unuia pe care l propunei ateniei altora.
b) Ferii-v s prezentai o idee mprumutat drept una personal.
c) Citatele trebuie s fie date ntre ghilimele i nsoite de numele autorului respectiv.
d) Nu citai autorii crilor de coal.
e) Nu recitai" n scris o lecie din manual; eseul trebuie s fie o compoziie n care lecia
procur idei i nu fraze gata fcute.
f) Nu uitai, pe parcursul lucrrii, de la ce subiect ai plecat.
g) Facei apel la toate cunotinele voastre care se raporteaz la subiectul tratat.

13
h) Expunei cunotinele voastre n funcie de subiect i nu subiectul n funcie de cunotine.
i) Utilizai pe ct posibil experiena personal i refleciile personale, dar fr s le substituii
ideilor studiate.
j) Tratai subiectul ca pe un ntreg, nu ca pe o colecie de idei puse una lng alta.

D. Planul eseului
a) Facei un plan. Stabilii diviziunile mari ale eseului vostru.
b) Enunai pentru voi niv ideea pe care vrei s-o dezvoltai n fiecare diviziune.
c) Ferii-v s transformai planul ntr-un cadru rigid, prefabricat, ce devine obstacol n
gndirea flexibil.
d) Genuri diferite de subiecte cer planuri cu structuri diferite.
e) n general, un plan bun are dou-trei diviziuni principale.
f) Verificai dac planul fcut satisface urmtoarele reguli:
1) se refer la subiect;
2) nu conine nimic n, afara subiectului;
3) trateaz ntregul subiect;
4) este gndit prin raportare la fiecare parte a enunului subiectului, precum i la subiect ca
ntreg.
g) Planul complet conine i ideile secundare, derivate din cele principale.

E. Redactarea eseului
1) Cerine generale:
a) Eseul trebuie scris lizibil.
b) Respectai regulile gramaticii limbii romne.
c) Stilul trebuie s fie clar.
d) Vocabularul nu trebuie sa fie voit sofisticat, ci aa cum este cerut de tratarea subiectului.
e) Nu folosii expresii argotice i abrevieri.
f) Nu scriei fraze interminabile; mai degrab, scriei fraze scurte, clare i concise.
g) Marcai diviziunile principale ale eseului.
h). Lucrarea trebuie s fie curat i ordonat.
i) Respectai alineatele i amplasarea n pagin.
j) Recitii lucrarea dup ce ai terminat redactarea ei.

2) Cerine specifice eseului psihologic:


a) Eseul psihologic este o discuie in jurul unor idei.

14
b) Eseul psihologic nu se confund cu cel literar, ideea nu va fi sacrificat in favoarea unei
prezentri literare.
c) Nu abuzai de citate.
d) Evitai judeci de ordin estetic sau de ordin sentimental
e) Nu subliniai ostentativ opinia personal; evitai s folosii excesiv persoana nti singular (eu,
mie).
f) Ferii-v s v nsuii ca expresii personale exprimrile proprii unui autor.

F. Cerine pentru alctuirea eseului


1. Introducerea
a) Scopul introducerii este acela de a contura i preciza problema din enun.
b) Gsii o raiune valabil pentru punerea acestei probleme (relevai importana problemei).
c) Cutai punctul de plecare potrivit pentru formularea problemei.
d) Evitai ca acest punct de plecare s fie valabil pentru orice subiect.
e) Intr-o chestiune disputat teoretic, introducerea nu trebuie s anune i soluia propus
problemei.
f) Dac ncepei printr-un citat dintr-un psiholog cunoscut, avei grija s nu-l prezentai ca fiind
ultimul cuvnt cu autoritate n problema tratat.
g) n partea de sfrit a introducerii e bine s punei problema de aa manier nct s se degaje
din ea i marile diviziuni ale eseului.
h) Nu transformai totui introducerea ntr-un plan sumar al eseului.

2. Cuprinsul
a) Nu pierdei din vedere unitatea subiectului pe parcursul lucrrii.
b) Dezvoltai prile lucrrii n funcie de importana lor.
c) Delimitarea ntre diviziuni i subdiviziuni trebuie s fie clar.
d) Nici una din diviziuni nu trebuie s in loc de subiect ca ntreg.
e) Paragrafele distincte trebuie s conin idei distincte.
J) Pregtii la sfritul unui paragraf introducerea paragrafului urmtor.
3. Concluzia
a)

Rolul

esenial

al

concluziei

este

relevarea

soluiei

puse

problemelor

din

introducere.
b) Concluziile nu trebuie s fie exprimate n termeni vagi.
c) Nu formulai n concluzie ceea ce nu deriv din tratarea dat subiectului.
d) Nu transformai concluzia ntr-un rezumat al lucrrii; ea trebuie s conin ceva nou i
sugestiv.
e) Formularea concluziei este bine s fie fcut n cel mult dou fraze.

15

G. Maniera de tratare a subiectului


1. Consideraii generale
a) Tratarea subiectului trebuie s evidenieze, mai nti de toate, aptitudinile voastre de
gndire personal; inei cont aadar de urmtoarele lucruri:
- nu reproducei un text nvat mecanic;
- facei apel i la exemple din experiena proprie.
b) Nu scriei ca s v dovedii erudiia, prsind subiectul; lungimea lucrrii nu i asigur
calitatea.
c) Nu dai explicaii circulare (nu explicai un concept prin el nsui).
d) Nu folosii termeni al cror sens nu-l putei explica,

2. Argumentarea ideilor
a) Evitai afirmaiile gratuite, lipsite de temeiuri sau dovezi.
b) Nu ncepei prin a afirma ceea ce avei de demonstrat.
c) Artai ce nelegei printr-un termen, fr pretenia c i-ai epuizat semnificaia.
d) Facei afirmaii clare i concise.
e) Evitai afirmaiile categorice, nenuanate.
f).Cutai argumente pentru tot ceea ce afirmai.
g) Nu confundai a afirma" cu a dovedi" sau a argumenta".
3. Recursul la exemple n eseul psihologic
a) Exemplele nu trebuie s lipseasc i este important s fie bine alese.
b) Evitai preluarea unor exemple din carte, dac le putei nlocui cu altele analoage, gsite de voi
niv.
c) Dac recurgei la un exemplu dat de un psiholog, este obligatoriu s amintii autorul.
d) Nu multiplicai exemplele n mod inutil i nu le dezvoltai mai mult dect este necesar.
e) Nu dai o prezentare literar exemplelor folosite. Eseul psihologic nu este nici naraiune, nici
roman: efectele oratorice sau efectele dramatice nu ajut cu nimic argumentrii de tip psihologic.
f) Cutai exemplele mai degrab n via dect n literatur.
g) Exemplul nu ine loc de analiz psihologic, dei o ajut, deoarece exemplul e la nivelul
faptelor.

4. Recursul la citate n eseul psihologic.


a) Citatele mbogesc lucrarea: nu abuzai totui de citate.
b) Recurgei la citate fie ca s ilustrai ideile unui autor, s precizai esenialul argumentelor sale,
fie ca s ilustrai opiniile personale printr-o expresie binecunoscut a unui psiholog.
c) Citatele trebuie s fie scurte, altfel reproducerea lor devine riscant,
d) Citai din necesitate, nu pentru a arta ct de multe tii.
e) Nu uitai c a cita nu-i totuna cu a aduce o dovad.

16

Teme propuse elevilor pentru a fi tratate ntr-un eseu


* Artai care este semnificaia psihologic a maximei lui Socrate Cunoate-te pe tine
nsui!
***
* Realizai un eseu pe tema Cum ar fi viaa omului fr memorie?
***
* Realizai un eseu pornind de la afirmaia lui Vasile Pavelcu: Cheia nelegerii
altora se afl n propriile noastre vibraii afective.
***
* Realizai un eseu despre altruism ilustrat cu texte din operele literare studiate
***
* Realizai un eseu despre agresivitate ilustrat cu texte din operele literare studiate
***
* Hipnoza
***
* Normalitate i paranormalitate n viaa cotidian
***
* Realizai un eseu despre personalitate pornind de la afirmaia lui Norbert Sillamy:
Fiecare om este, n acelai timp, asemntor cu ceilali membri ai grupului i diferit
de ei prin amprenta unic a tririlor sale.

S-ar putea să vă placă și